Szkoła średnia - proces aplikacji i formalności

PROCES APLIKACYJNY

Po poważnym przemyśleniu możliwości nauki w USA, omówieniu sprawy z rodziną i podjęciu świadomej decyzji o wyjeździe, przychodzi czas na działanie. Potrzeba czasu na przejście przez proces aplikacyjny i zgromadzenie potrzebnych dokumentów, dlatego im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.
Terminy wysłania aplikacji do USA:

Rozpoczęcie nauki Termin wysłania aplikacji do USA

Wrzesień 2019 (semestr jesienny lub cały rok szkolny 2019/2020)

Do 15 kwietnia 2019*

Styczeń 2020 (tylko semestr wiosenny 2020)

Do 31 października 2019*

*Po tym terminie również można się zgłaszać, trzeba jednak liczyć się z dopłatą za późne zgłoszenie, a także mniejszym wyborem szkół i rodzin. Zawsze jednak warto zapytać, czy jest jeszcze szansa na aplikowanie.
Dopłaty za późne zgłoszenie:

 • 15.04-15.05.2019 lub 01-15.11.2019: 350 USD
 • 16.05-15.06.2019 lub 16-30.11.2019: 750 USD
 • po 16.06.2019 lub po 01.12.2019: 1000 USD

W programie mogą uczestniczyć osoby, które w momencie rozpoczęcia nauki mają ukończone nie mniej niż 15 lat i nie więcej niż 18 lat i 6 miesięcy.
Oto poszczególne etapy procesu aplikacyjnego:

 1. Zgłoszenie do przedstawiciela ATAS: drogą mailową, telefoniczną lub osobiście. Nasz pracownik przedstawi szczegóły na temat programu, odpowie na nurtujące pytania, nakreśli, jak wygląda wyjazd i pobyt w USA, powie, jakie dalsze kroki podjąć. Podczas rozmowy upewni się, czy Ty i Twoi rodzice jesteście naprawdę gotowi i przekonani do wyjazdu. Ważne będą informacje na temat Twojego stanu zdrowia, ocen, znajomości angielskiego, zainteresowań, motywacji. Pamiętaj, że nie możesz wybrać miasta ani nawet stanu, w którym będziesz mieszkać – dlatego bardzo ważna jest otwartość i pozytywne nastawienie.

 2. Oceniona zostanie Twoja znajomość języka angielskiego: ustnie i pisemnie. Część szkół w USA wymaga zdanego testu ELTIS: http://www.eltistest.com/practicetest/.

 3. Następnie musimy skompletować dokumenty (otrzymasz od nas potrzebne formularze):
   - profil ucznia
   - wypełniony kwestionariusz ucznia
   - Twój list do rodziny goszczącej
   - informacje o rodzicach biologicznych
   - dane kontaktowe ucznia
  - informacje o dotychczasowej edukacji
  - list referencyjny od nauczyciela
  - oficjalne tłumaczenia świadectw z ostatnich 3 lat
  - informacje o ustnej rozmowie w języku angielskim
  - informacje o stanie zdrowia i książeczka szczepień
  - podpisany przez ucznia i rodziców regulamin
  - zdjęcie w stylu paszportowym (uśmiechnięte!) oraz kilka zdjęć z albumu rodzinnego
  - wypełniony formularz ELTIS (jeśli wymagany)
  - podwójny formularz rejestracyjny (podpisany przez ucznia i rodziców)

 4. Całą powyższą dokumentację musimy przesłać do USA do 15 kwietnia 2019 (w przypadku wyjazdu na semestr jesienny lub na cały rok szkolny 2019/2020) lub do 31 października 2019 (w przypadku wyjazdu na semestr wiosenny 2020) – lub w późniejszych terminach*, za dodatkową opłatą. Na tym etapie konieczne jest też wpłacenie bezzwrotnej opłaty rejestracyjnej: $500. Jeśli pojawią się nieprawidłowości, aplikacja może zostać odrzucona.

 5. Kiedy Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, otrzymasz formularz DS-2019 uprawniający do ubiegania się o wizę J-1. Każdy uczeń, który chce wziąć udział w programie, musi posiadać ważny paszport i otrzymać wizę J-1.
  Opłata za wizę J-1 to: 160 USD + 180 USD (opłata SEVIS). Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie ambasady: http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp.

 6. Po całkowitym zatwierdzeniu aplikacji (kiedy masz już wizę J-1) otrzymasz informacje o Twojej rodzinie goszczącej: imiona, nazwiska i daty urodzenia wszystkich członków rodziny, adres, numer telefonu i email, informacje o miejscu zatrudnienia członków rodziny, zainteresowania rodziny (w tym również informacje o wyznaniu), a także nazwę i kod lotniska, adres szkoły, datę rozpoczęcia roku szkolnego i inne informacje na temat rodziny i otoczenia, w którym będziesz mieszkać.
  Każda z rodzin goszczących jest dokładnie sprawdzona w wielu aspektach: przeszłość kryminalna każdego członka rodziny od 18 roku życia, referencje (telefoniczne i osobiste) od 2 osób znających rodzinę, wywiad/wizyta domowa u rodziny.
  Przez pojęcie rodziny goszczącej rozumie się: parę z dzieckiem/dziećmi, parę bezdzietną, samotnego rodzica z dzieckiem/dziećmi. Rodziny są bardzo różnorodne, mieszkają w różnych rodzajach zabudowy i otoczeniu, mają różne codzienne zajęcia.
  Odrzucenie wybranej rodziny goszczącej może się wiązać z anulowaniem aplikacji oraz dodatkowymi kosztami anulacji w wysokości 500 USD.

Kiedy masz już komplet dokumentów potwierdzających przyjęcie do programu, wizę J-1 i ważny paszport, możesz kontynuować swoje przygotowania do wyjazdu! Zobacz, jakie działania są jeszcze przed Tobą.

INFORMACJE DLA UCZNIÓW ZAAKCEPTOWANYCH DO PROGRAMU

Zanim rozpocznie się Twoja wielka przygoda w USA, weźmiesz udział w przeprowadzanym przez nas spotkaniu informacyjnym, które przygotuje Cię do wyjazdu:

 • jeszcze raz usłyszysz o założeniach programu i o tym, jak wygląda on w praktyce
 • poznasz zasady, obowiązujące podczas programu
 • dowiesz się więcej o różnicach kulturowych między Polską i USA
 • otrzymasz informacje o wizie, ubezpieczeniu, doradztwie, szczepieniach, odpowiedzialności finansowej
 • dostaniesz ulotki informacyjne od Departamentu Stanu USA, informacje o tym jak rozpoznać i zgłaszać nadużycia seksualne, a także list powitalny dla uczestników programu wymiany międzynarodowej.

Po odbytym spotkaniu Ty i Twoi rodzice otrzymacie do podpisania formularz, potwierdzający wzięcie udziału w spotkaniu.

PO PRZYLOCIE DO USA

Do USA przylecisz ok. 3 tygodnie przez rozpoczęciem roku szkolnego, żeby mieć wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowych warunków. W ciągu tych 3 tygodni opiekun, który od tej pory do końca pobytu będzie z Tobą w regularnym kontakcie, poprowadzi kolejne spotkanie informacyjne, w którym przypomni to, czego dowiedziałeś/dowiedziałaś się przed wyjazdem w Polsce i już na miejscu opowie o kulturze i zwyczajach stanu i rejonu, w którym zamieszkasz. W ciągu 60 dni od Twojego przyjazdu opiekun przeprowadzi też ponowną wizytę w domu rodziny goszczącej aby upewnić się, że warunki są dokładnie takie, jakie zaproponowano przed Twoim przyjazdem.
Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów – z aklimatyzacją, rodziną, szkołą – możesz zgłosić się do swojego opiekuna! Jego pragnieniem jest, by Twój pobyt przebiegł jak najlepiej, w jak najprzyjemniejszej atmosferze i abyś wrócił/wróciła do Polski jedynie z dobrymi wspomnieniami.