FAQ – informacje praktyczne

Oferujemy 8 rodzajów kursów językowych za granicą. Zaliczyć do nich można:

 • kursy wakacyjne
 • kursy standardowe
 • kursy intensywne
 • kursy superintensywne
 • kursy indywidualne
 • kursy egzaminacyjne
 • kursy specjalistyczne
 • kursy – wyjazdy grupowe

Zobacz także: rodzaje kursów językowych

Jeśli wybierasz się na kurs językowy warto upewnić się, że zabrałeś ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty. Dlatego przygotowaliśmy listę rzeczy, których posiadanie pomoże Ci odbyć miłą i spokojną podróż oraz da Ci poczucie wygody i bezpieczeństwa na miejscu. Oto co musisz zabrać ze sobą:

 • paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy) lub dowód osobisty, jeśli poruszasz się w obrębie UE,
 • dokumenty potwierdzające uczestnictwo w kursie językowym,
 • adres rodziny lub akademika, gdzie będziesz zakwaterowany (zwykle otrzymujesz go ze szkoły tuż przed planowanym wyjazdem na kurs językowy, w szczycie sezonu nawet na dzień przed wyjazdem klienta, dosyłamy go wówczas e-mailem),
 • numer telefonu do rezydenta – przedstawiciela ATAS (jeśli przebywa on w miejscowości, do której jedziesz),
 • bilet na przejazd,
 • zapas dozwolonych w kraju docelowym medykamentów – zwłaszcza jeśli stale bierzesz lekarstwa,
 • 2 zdjęcia legitymacyjne (np. do biletu sieciowego i legitymacji szkolnej),
 • podręczny słownik języka, jakiego będziesz uczyć się na kursie (zawsze może się przydać),
 • kieszonkowe – czeki podróżne, karta płatnicza lub banknoty o małych nominałach
 • przybory szkolne (zeszyt, długopis itp.),
 • ręcznik i kosmetyki,
 • napoje i kanapki na drogę,
 • strój sportowy i wygodne buty,
 • sweter i kurtkę (nawet latem mogą się przydać),
 • nakrycie głowy,
 • krem z filtrem,
 • aparat fotograficzny (okazji do robienia zdjęć na pewno nie zabraknie),
 • ładowarkę do telefonu i adapter do kontaktów elektrycznych (Wielka Brytania, Irlandia, Malta i inne).

Firma ATAS załatwia wszystkie dokumenty niezbędne do uczestnictwa w kursie (potwierdzenie kursu, adres zakwaterowania, bilet na przejazd – jeśli transport wykupiony został w naszym biurze, ubezpieczenie itp.). Aby wyjechać na kurs językowy należy zgłosić się odpowiednio wcześniej do naszego biura lub naszych przedstawicieli, w celu podpisania umowy. Zgłoszenia ekspresowe na krócej niż 6 tygodni przed rozpoczęciem kursu są również przyjmowane, należy jednak liczyć się z ograniczonymi możliwościami rezerwacji zarówno miejsca w szkole (szczególnie w okresie wakacji letnich), jak i przejazdu oraz otrzymaniem dokumentów wyjazdowych na kilka dni przed wyjazdem. Po wybraniu odpowiedniego kursu i podpisaniu umowy klienci wnoszą przedpłatę w wysokości 2000 PLN, która jest częścią składową całej opłaty za usługę. W umowie określony zostaje termin dokonania pełnej wpłaty.

Zapoznaj się także z procedurą zapisu na kurs.

ATAS obligatoryjnie wykupuje dla każdego z kursantów ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia oraz bagażu podręcznego. Wszystkim kursantom zalecamy, aby przed wyjazdem indywidualnie wykupili ubezpieczenie od kradzieży, utraty przedmiotów wartościowych lub rezygnacji z imprezy. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu (3% wartości imprezy), powinno być zawarte w dniu podpisania umowy!

ATAS gwarantuje sezonowy nadzór rezydentów w następujących miejscowościach: Brighton, Bournemouth, Cambridge, Londyn, Oxford, Windmill Hill oraz na Malcie. Do głównych obowiązków rezydenta należy:

 • nadzorowanie prawidłowości przebiegu kursu, warunków zakwaterowania, w jakich przebywają kursanci,
 • interweniowanie w przypadkach, gdy uczestnicy nie są zadowoleni z miejsca zakwaterowania.

Rezydent służy raczej pomocą lub radą w nieprzewidzianych sytuacjach.

Ponadto, każda zagraniczna szkoła językowa, jako organizator, ponosi pełną odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i młodzieżą (od momentu odbioru z autokaru lub samolotu). W wielu ośrodkach akademickich dzieci i młodsza młodzież (zakwaterowana w akademiku) ma obowiązek uzyskać pisemne zezwolenie od rodzica na samodzielne wyjście poza teren szkoły. Młodzież zakwaterowana u rodzin goszczących, samodzielnie podróżuje codziennie do szkoły i z powrotem.

Pierwszego dnia kursu (zwykle w poniedziałek, około godz. 09.00) każdy kursant pisze test kwalifikacyjny na podstawie, którego zostaje przydzielony do odpowiedniej grupy zaawansowania, tego dnia nie odbywają się zajęcia w klasach. Zajęcia lekcyjne prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę lektorską na wszystkich poziomach zaawansowania: od podstawowego do zaawansowanego.

Tak, szkoły organizują dla dzieci i młodzieży szereg zajęć sportowych i towarzyskich. Zwykle są one wliczone w cenę kursu (przed wyjazdem warto zorientować się, jakie rodzaje zajęć zapewniają poszczególne szkoły). Należy do nich zaliczyć: dyskoteki, wieczory filmowe, barbecue, party na plaży, zajęcia sportowe m.in. siatkówka, koszykówka, tenis, ping-pong, basen, aerobik, jazda konna, squash itp. (należy zabrać własny ekwipunek sportowy). Każda oferta kursu określa, które z zajęć pozalekcyjnych są wliczone w cenę. Pozostałe są dodatkowo płatne.

Jeśli zdecydowałeś się na kurs językowy, w czasie którego będziesz mieszkał w akademiku, zapoznaj się z panującymi tam zasadami:

 • Kursanci mieszkający w akademikach mają obowiązek przestrzegać takich samych zasad, jakie obowiązują miejscowych studentów i ponoszą odpowiedzialność prawną oraz materialną za szkody przez siebie spowodowane.
 • Korzystanie ze wspólnych urządzeń sanitarnych wymaga szczególnej kultury. Wprawdzie toalety i prysznice sprzątane są przez personel szkolny, tym niemniej każdy ma obowiązek pozostawienia ich w czystości.
 • Pościel zmieniana jest raz w tygodniu. Kursanci powinni posiadać własne ręczniki i kosmetyki. Sprzątanie pokoju należy do obowiązków kursanta. W pokojach zabronione jest przechowywanie żywności. Klucze od pokoju powinny być zostawiane w recepcji przed opuszczeniem terenu akademika.
 • W akademikach, w dniu przyjazdu pobierany jest depozyt w wysokości 20-200 GBP/EUR, zwrotny przy wymeldowaniu o ile nie zostały wyrządzone żadne szkody.
 • Kosztowności i przedmioty wartościowe należy zdeponować w sejfie. Informacje szczegółowe udzielane są bezpośrednio po przyjeździe do akademika. Nigdy nie należy zostawiać rzeczy wartościowych bez opieki lub w niezamkniętym pokoju.

Zobacz także rodzaje zakwaterowania.

Zakwaterowanie u rodziny goszczącej stwarza wyjątkową okazję do praktycznego doskonalenia języka obcego, jak również do poznania zwyczajów i stylu życia mieszkańców danego kraju. Należy pamiętać, że zakwaterowanie w rodzinie w obcym kraju będzie się znacznie różnić od życia w swoim własnym domu. Zatem twoja chęć przystosowania się do nowego środowiska, innych zwyczajów i kultury znacznie pomoże ci w przyśpieszeniu procesu adaptacji. Szczególnie Anglicy odnoszą się z rezerwą do nieznajomych, więc używanie w każdej sytuacji zwrotów grzecznościowych, jak „please”, „thank you”, „may I...?”, „could I...?”, „I'm sorry” może tylko pomóc i z pewnością ułatwi kontakt zarówno z gospodarzami, jak i innymi rozmówcami. Uprzejmość i grzeczność zawsze i wszędzie jest mile widziana.

Kursanci z reguły spożywają posiłki z rodziną, lecz muszą być świadomi, że zwyczaje kulinarne Anglików/Włochów itp. znacznie różnią się od polskich. Śniadanie najczęściej składa się z pieczywa/tostów, masła i dżemu lub płatków na mleku oraz kawy/herbaty. Obiad zwykle podawany jest w godzinach 18:00-20:00 i często jest w formie odgrzewanych dań gotowych.

 • Kursant powinien dostosować się do obyczajów panujących w rodzinie, u której mieszka.
 • Odpowiedzialny jest za utrzymanie pokoju w czystości.
 • Pościel gospodarze zmieniają raz w tygodniu, natomiast ręcznik i kosmetyki należy mieć własne.
 • Posiłki serwowane są zwykle o stałych porach, spóźnienia nie są mile widziane. Należy powiadomić rodzinę wcześniej, jeśli panuje się późniejszy powrót do domu.
 • Jeśli w pokoju nie ma zamykanej na klucz szuflady spytaj gospodarzy, gdzie przechowywać rzeczy wartościowe albo poproś „accommodation officer” lub „rezydenta” ATAS o pomoc. Nigdy nie zostawiaj takich przedmiotów bez opieki.
 • Pranie – jest w zwyczaju, że drobne pranie gospodarze robią raz w tygodniu. Poproś, a nie powinieneś spotkać się z odmową. Nie wolno robić prania w umywalkach. Jeśli chcesz zrobić większe pranie spytaj o adres najbliższej pralni samoobsługowej.
 • Telefonowanie. Przed użyciem telefonu stacjonarnego swoich gospodarzy zawsze spytaj o ich zgodę. Staraj się, aby to krewni lub znajomi dzwonili do Ciebie i aby nigdy nie robili tego w porze nocnej. Jeśli musisz zadzwonić zawsze zaoferuj natychmiastowy zwrot kosztów. Nigdy nie dzwoń, gdy nikogo z twoich gospodarzy nie ma w domu!

Mimo najlepszych chęci z obydwu stron może zdarzyć się, że kursant nie będzie czuł się dobrze w konkretnej rodzinie goszczącej. Pomocą w takich przypadkach służy „accommodation officer” - osoba odpowiedzialna ze strony szkoły za zakwaterowanie i do niej należy zwrócić się o pomoc. W miastach, gdzie przebywa rezydent ATAS wszelkie uwagi pod adresem rodzin należy zgłaszać bezpośrednio do niego, jednym z jego obowiązków jest pomoc w takich sytuacjach. Uwagi dotyczące zakwaterowania należy zgłaszać podczas pobytu na kursie, szkoła ma obowiązek dokonać zmiany rodziny jeśli dane warunki nie są zgodne z ofertą.

Mieszkanie u rodziny goszczącej wiąże się z samodzielnymi dojazdami do szkoły komunikacją miejską około 15-60 minut (na własny koszt).

Osoby wyjeżdżające na kursy językowe mogą w większości przypadków zrezygnować z proponowanego, zawartego w ofercie zakwaterowania lub poprosić o zmianę na inny standard. ATAS organizuje na życzenie zakwaterowanie w hotelach lub apartamentach. Dla kursantów preferujących zakwaterowanie przy rodzinach, lecz oczekujących wyższego standardu proponujemy zakwaterowanie przy tzw. Rodzina Superior/Excutive (wyższy standard wyposażenia pokoju z łazienką do prywatnego użytku). W przypadku rezygnacji lub zmiany rodzaju zakwaterowania, w stosunku do zawartego w ofercie, cena kursu ulega zmianie i każdorazowo musi zostać potwierdzona przez biuro ATAS.