„Szkoła średnia za granicą” to program skierowany do młodzieży w wieku 15-18 lat, umożliwiający naukę przez semestr lub cały rok szkolny 2025/2026 w publicznym amerykańskim liceum oraz mieszkanie u typowej amerykańskiej rodziny i uczestniczenie w jej codziennym życiu. Skorzystały już niego tysiące młodych ludzi z kilkudziesięciu krajów świata.
Program realizowany jest przy współpracy z amerykańską fundacją ERDT/SHARE!, organizującą wymianę zagranicznych studentów do szkół w USA od ponad 30 lat, uznaną przez CSIET (Council on Standards for International Educational Travel) - niezależną organizację, której rekomendacja gwarantuje wysoką jakość usług. Każdego roku w programie uczestniczy ponad 700 uczniów z całego świata.
Uczniowie wyjeżdżający na semestr lub rok szkolny do Stanów uczęszczają do jednej z publicznych szkół średnich i mieszkają u wielokrotnie sprawdzanych i wyselekcjonowanych rodzin amerykańskich, stając się tym samym pełnoprawnymi jej członkami. Na miejscu każdy z uczestników jest pod opieką lokalnego koordynatora (EPC - Exchange Program Coach/Coordinator), który zawsze służy radą i pomocą.
Pobyt w USA trwa od 4 do 10 miesięcy. Przy pobycie 9-10-miesięcznym – nauka rozpoczyna się w sierpniu lub wrześniu i kończy się w maju lub czerwcu. 4-5-miesięczny semestr można zacząć w sierpniu/wrześniu lub w styczniu.
Decyzja w sprawie wyjazdu na rok nauki za granicę do szkoły średniej w Stanach Zjednoczonych powinna być dobrze przemyślana, świadoma, a także skonsultowana z dyrekcją szkoły ucznia w Polsce. Warto również pamiętać, aby przed wyjazdem uzgodnić z nauczycielami warunki zaliczenia roku szkolnego. Czasami polska szkoła nie wyraża zgody na inną formę zaliczenia roku szkolnego spędzonego w USA - wtedy może być konieczne zrealizowanie tego roku nauki po powrocie do kraju. Nie należy jednak się tym zrażać, gdyż zdobyta wiedza i doświadczenia na pewno zaowocują w przyszłości.
UWAGA: program nie pozwala na zdawanie amerykańskiej matury. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach i bardzo nielicznych szkołach. Jeśli Twoja szkoła da taką możliwość, na pewno Cię o tym poinformuje!
Każdy uczestnik ma swoje oczekiwania i każdy wyniesie z programu nieco inne doświadczenia. Jest jednak kilka niezaprzeczalnych korzyści dla każdego:
Rodziny są bardzo różne: z dziećmi lub bezdzietne, pary, osoby, których dzieci już wyprowadziły się z domu, samotni rodzice czy rodziny 1-osobowe. Mieszkają w różnych rodzajach domów i otoczeniu, mają różne codzienne zajęcia i prowadzą różny tryb życia. Rodziny mieszkają w różnych rejonach USA. Zawsze jednak są starannie wyselekcjonowane przez pracowników fundacji i osoby niezależne. Sprawdzana jest przeszłość kryminalna każdego z członków rodziny powyżej 18 roku życia, przeprowadzane są rozmowy z sąsiadami, kilkukrotnie kontrolowany jest dom, w którym rodzina mieszka.
Rodziny przedstawiają swoje oczekiwania wobec przyszłego mieszkańca tak samo, jak każdy uczestnik mówi wcześniej o swoich zainteresowaniach i oczekiwaniach wobec rodziny – wszystko po to, by doświadczeni pracownicy fundacji ERDT/SHARE! mogli dokonać jak najlepszego wyboru decydując o zakwaterowaniu.
Jeśli natomiast już podczas pobytu ucznia u rodziny pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, problemy, konflikt charakterów – ważne jest jak najszybsze zgłoszenie sprawy swojemu lokalnemu koordynatorowi, a ten zrobi wszystko, by rozwiązać problem najszybciej, jak to możliwe.
Organizacja ERDT/SHARE! dokłada wszelkich starań, aby dokonać jak najlepszego wyboru rodziny goszczącej i szkoły uwzględniając preferencje kandydata, ale decydując się na wyjazd na program nauki w publicznej szkole średniej w USA nie będziesz miał możliwości wyboru szkoły, miasta czy też nawet stanu. Szkoła, do której wyjedziesz może znajdować się w dużym mieście, ale również (i to znacznie częściej) w małym miasteczku.
Uwaga! Kwota w USD przeliczana jest na PLN po kursie banku Millenium, kurs USD: Pieniądze -> Sprzedaż, w dniu dokonywania dopłaty.
Opłata zawiera:
*lokalny koordynator /lub rodzina goszcząca odbierają uczestnika z lotniska i zawożą do domu w dniu przylotu i odwożą na lotnisko w dniu wylotu.
Uwaga! W bardzo nielicznych przypadkach – kiedy niemożliwe jest dobranie takiej godziny przylotu/wylotu, by lokalny koordynator /lub rodzina udali się na lotnisko – konieczne jest zorganizowanie transferu na koszt uczestnika (taxi, autobusem itp.)
Opłata nie zawiera:
Warunki anulacji:
Dobrze przemyśleć sprawę i zastanowić się, czy na pewno jest się gotowym na tak długi wyjazd w nowe środowisko, daleko od bliskich – na miejscu zarówno rodzina, jak i lokalny koordynator robią wszystko, by każdy uczestnik czuł się jak najlepiej i jak najszybciej się zaaklimatyzował, ale tęsknota za domem jest nieunikniona. Jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu szybko można ją przezwyciężyć i zacząć cieszyć się przygodą, jaką jest pobyt w szkole średniej w USA! Ponadto decyzję trzeba skonsultować z dyrekcją swojej szkoły i nauczycielami – konieczne będzie ustalenie zasad zaliczenia roku szkolnego, być może nawet powtarzania go. Nie warto się tym zrażać – nauczyciele widząc, że podejmujesz decyzję świadomie i poważnie podchodzisz do wyjazdu, na pewno okażą Ci wsparcie i zrobią wszystko, żeby Ci pomóc.
Kiedy już podejmiesz decyzję o zgłoszeniu do programu, zapoznaj się z informacjami w zakładce PROCEDURA ZAPISÓW.
Prosimy zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi TUTAJ >> Jak ubiegać się o wizę?
Zgłoszenia należy kierować do:
Biura ATAS
e-mail: kursy@atas.pl
tel. 600 245 074
Zalecane są jak najwcześniejsze zgłoszenia ze względu na dużą liczbę zgłoszeń z innych krajów.