Szkoła średnia w USA

„Szkoła średnia za granicą” to program skierowany do młodzieży w wieku 15-18 lat, umożliwiający naukę przez semestr lub cały rok szkolny 2023/2024 w publicznym amerykańskim liceum oraz mieszkanie u typowej amerykańskiej rodziny i uczestniczenie w jej codziennym życiu.

Program przygotowywany jest we współpracy z ERDT/SHARE! Jest to uznana fundacja o wieloletnim doświadczeniu, wpisana na listę CSIET (Council on Standards for International Educational Travel), niezależnej organizacji, której uznanie gwarantuje najwyższą jakość oferowanych usług. Nasz partner współpracuje z rodzinami na terenie całych Stanów Zjednoczonych, dokonując starannej selekcji i wielokrotnie sprawdzając wszystkich ich członków oraz warunki, w jakich zagraniczna młodzież będzie zakwaterowana. Każdego roku w programie uczestniczy ponad 700 uczniów z całego świata.

 

 

 • Do ambitnych, samodzielnych, otwartych na świat młodych osób, które w czasie trwania programu mają 15-18,5 lat.
 • Do osób dobrze znających język angielski i osiągających dobre wyniki w nauce – przed przyjęciem do programu przeprowadzany jest test językowy, potrzebne są też odpisy świadectw i referencje nauczycieli.
 • Do uczniów, którzy pragną przeżyć przygodę życia, poznać realia amerykańskiej szkoły i dogłębnie poznać inną kulturę. Są świadomi wagi podejmowanej decyzji, odległości i czasu, jaki spędzą daleko od swojej rodziny i znajomych, ale wiedzą, że poradzą sobie w nowych warunkach i wrócą bogatsi o wspaniałe doświadczenia, które zostaną z nimi na zawsze i będą procentowały w ich dorosłym życiu.
 • Do osób zdrowych i samodzielnych, ze względu na specyfikę programu i czas jego trwania.

Jeśli nie masz pewności czy spełniasz wszystkie kryteria, ale czujesz, że chcesz jechać i na pewno sobie poradzisz, skontaktuj się z nami – każde zgłoszenie rozpatrywane jest indywidualnie!

usa - girl

Każdy uczestnik ma swoje oczekiwania i każdy wyniesie z programu nieco inne doświadczenia. Jest jednak kilka niezaprzeczalnych korzyści dla każdego:

 • Poprawa znajomości języka i przełamanie oporu przed mówieniem: wyjeżdżając musisz już znać język na dość wysokim poziomie, ale konieczność codziennego komunikowania się w nim, zarówno w czasie lekcji, jak i rozmów z rodziną, koleżankami i kolegami sprawią, że zaczniesz biegle się nim posługiwać. Zniknie bariera komunikacyjna, a znajomość słownictwa i gramatyki polepszy się w naturalny sposób.
 • Konieczność radzenia sobie w nowym środowisku sprawi, że bardzo się usamodzielnisz. Poczujesz większą pewność siebie i zyskasz poczucie, że potrafisz poradzić sobie w wielu sytuacjach, nawet nietypowych i trudnych. Jednocześnie kadra szkolna, rodzina lub opiekunowie akademika oraz lokalny opiekun zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa i zawsze będą gotowi, by Cię wysłuchać i pomóc.
 • To prawdziwe doświadczenie wymiany kulturowej: Ty poznasz codzienne zwyczaje swoich miejscowych znajomych, a oni na pewno będą ciekawi, jak wygląda życie w Polsce. Otworzysz się na inne kultury i sposoby myślenia i odkryjesz, jak wiele łączy Cię z nowymi przyjaciółmi, nawet mimo dzielących Was różnic. Ta otwartość i ciekawość świata jeszcze wiele razy przyda Ci się w dorosłym życiu.

Rodziny są bardzo różne: z dziećmi lub bezdzietne, pary, osoby, których dzieci już wyprowadziły się z domu, samotni rodzice. Mieszkają w różnych rodzajach domów i otoczeniu, mają różne codzienne zajęcia i prowadzą różny tryb życia. Rodziny mieszkają w różnych rejonach USA.
Zawsze jednak są starannie wyselekcjonowane przez pracowników fundacji i osoby niezależne.
Sprawdzana jest przeszłość kryminalna każdego z członków rodziny powyżej 18 roku życia, przeprowadzane są rozmowy z sąsiadami, kilkukrotnie kontrolowany jest dom, w którym rodzina mieszka.
Rodziny przedstawiają swoje oczekiwania wobec przyszłego mieszkańca tak samo, jak każdy uczestnik mówi wcześniej o swoich zainteresowaniach i oczekiwaniach wobec rodziny – wszystko po to, by doświadczeni pracownicy fundacji mogli dokonać jak najlepszego wyboru decydując o zakwaterowaniu. 

Jeśli natomiast, już podczas pobytu ucznia u rodziny, pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, problemy, konflikt charakterów – ważne jest jak najszybsze zgłoszenie sprawy swojemu lokalnemu koordynatorowi, a ten zrobi wszystko, by rozwiązać problem najszybciej jak to możliwe.

rodzina - usa

 • rok szkolny:       8750 USD + 600 PLN
 • jeden semestr:  7620 USD + 600 PLN

  Przedpłata:      1000 USD + 600 PLN
  (w przedpłatę wliczona jest bezzwrotna opłata rejestracyjna 500 USD + 600 PLN)

Uwaga! Kwota w USD przeliczana jest na PLN po kursie banku Millenium, kurs USD: pieniądze-sprzedaż, w dniu dokonywania dopłaty.

Opłata zawiera:

 • naukę w szkole publicznej przez wybrany okres (semestr lub rok szkolny)
 • zakwaterowanie u rodziny goszczącej na wybrany okres
 • wyżywienie u rodziny goszczącej (śniadanie, pakowany lunch, obiadokolacja – jeśli uczestnik woli wykupić lunche w szkole, musi dodatkowo za nie płacić)
 • opiekę lokalnego koordynatora przez cały pobyt w USA
 • test językowy i rozmowa kwalifikacyjna w biurze ATAS
 • transfer w dniu przylotu i wylotu z najbliższego lotniska (wskazanego przez naszego partnera)*
 • formularze DS-2019 do uzyskania wizy J-1
 • ubezpieczenie AVI International od kosztów leczenia i NNW

*lokalny koordynator /lub rodzina goszcząca odbierają uczestnika z lotniska i zawożą do domu w dniu przylotu i odwożą na lotnisko w dniu wylotu. Uwaga! W bardzo nielicznych przypadkach – kiedy niemożliwe jest dobranie takiej godziny przylotu/wylotu, by lokalny koordynator /lub rodzina udali się na lotnisko – konieczne jest zorganizowanie transferu na koszt uczestnika (taxi, autobusem itp.)

Opłata nie zawiera:

 • kosztów przelotu
 • opłat wizowych i SEVIS (160 USD + 220 USD)
 • kieszonkowego (ok. 300-400 USD/ miesiąc)
 • niektórych opłat dodatkowych (np. wycieczki szkolne, lunche w szkole, materiały do nauki, zajęcia sportowe)

Warunki anulacji:

 1. Za aplikację odrzuconą przez naszego partnera w USA: 500 USD + 600 PLN
 2. W przypadku aplikacji zaakceptowanych przez naszego partnera obowiązują następujące warunki anulacji:
  • anulacja dokonana przed umieszczeniem u rodziny goszczącej i w szkole: 500 USD + 600 PLN
  • anulacja dokonana w związku z odmową przyznania wizy: 500 USD + 600 PLN
  • anulacja dokonana po umieszczeniu ucznia w rodzinie goszczącej i szkole: 1000 USD + 1000 PLN
  • odrzucenie wybranej przez naszego partnera rodziny goszczącej może wiązać się z anulowaniem aplikacji oraz kosztami anulacji: 1000 USD + 1000 PLN
  • uczniowie, którzy wycofają się z programu po przylocie do USA lub zostaną usunięci z programu podczas pobytu w USA zostaną obciążeni pełnymi kosztami programu.

Dobrze przemyśleć sprawę i zastanowić się czy na pewno jest się gotowym na tak długi wyjazd w nowe środowisko, daleko od bliskich – na miejscu zarówno rodzina, jak i lokalny koordynator robią wszystko by każdy uczestnik czuł się jak najlepiej i jak najszybciej się zaaklimatyzował, ale tęsknota za domem jest nieunikniona. Jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu szybko można ją przezwyciężyć i zacząć szybko cieszyć się przygodą, jaką jest pobyt w szkole średniej w USA!

Ponadto decyzję trzeba skonsultować z dyrekcją swojej szkoły i nauczycielami – konieczne będzie ustalenie zasad zaliczenia roku szkolnego, być może nawet powtarzania go. Nie warto się tym zrażać – nauczyciele, widząc że podejmujesz decyzję świadomie i poważnie podchodzisz do wyjazdu, na pewno okażą Ci wsparcie i zrobią wszystko, żeby Ci pomóc.

Kiedy już podejmiesz decyzję o zgłoszeniu do programu, zapoznaj się z informacjami  w zakładce PROCEDURA ZAPISÓW.

Zgłoszenia należy kierować do:
Biura ATAS
e-mail: kursy@atas.pl
tel. 600 245 074

Zalecane są jak najwcześniejsze zgłoszenia ze względu na dużą liczbę zgłoszeń z innych krajów.