Szkoła średnia - procedura zapisów

PROCEDURA ZAPISÓW

W programie mogą uczestniczyć osoby, które w momencie rozpoczęcia nauki mają co najmniej 15 lat (rocznikowo) i nie ukończyły więcej niż 18 lat i 6 miesięcy.
Po przemyśleniu możliwości nauki w USA, omówieniu sprawy z rodziną i nauczycielami i podjęciu świadomej decyzji o wyjeździe, przychodzi czas na działanie. Potrzeba czasu na sprawne przejście przez proces aplikacyjny i zgromadzenie potrzebnych dokumentów, dlatego im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.


Formalności należy załatwić najpóźniej do:

Rozpoczęcie nauki Termin wysłania aplikacji do USA

Sierpień/wrzesień 2023 (semestr jesienny lub cały rok szkolny 2023/2024)

do 31 marca 2023*

Styczeń 2024 (tylko semestr wiosenny 2024)

do 31 października 2023*

*Po tym terminie również można się zgłaszać, trzeba jednak liczyć się z dopłatą za późne zgłoszenie, a także mniejszym wyborem szkół i rodzin. Zawsze jednak warto zapytać, czy jest jeszcze szansa na aplikowanie.

Dopłaty za późne zgłoszenie:

  • 01.04-15.04.2023 lub 01-15.11.2023: 350 USD
  • 16.04-30.04.2023 lub 16-30.11.2023: 750 USD
  • po 01.05.2023 lub po 01.12.2023: 1000 USD
Etapy procesu aplikacyjnego:

1. Zgłoszenie do przedstawiciela ATAS drogą mailową (bwj@atas.pl), telefoniczną (22 245 90 00) lub osobiście w biurze ATAS. Nasz pracownik przedstawi szczegóły na temat programu, odpowie na nurtujące pytania, nakreśli, jak wygląda wyjazd i pobyt w USA, powie, jakie dalsze kroki podjąć. Podczas rozmowy upewni się, czy Ty i Twoi rodzice jesteście naprawdę gotowi i przekonani do wyjazdu. Ważne będą informacje na temat Twojego stanu zdrowia, ocen (konieczna jest wysoka średnia, dobra znajomość angielskiego) zainteresowań, motywacji. Pamiętaj, że nie możesz wybrać miasta ani nawet stanu, w którym będziesz mieszkać – dlatego bardzo ważna jest otwartość i pozytywne nastawienie.

2. Podpisanie umowy i wpłata przedpłaty: 1000 USD + 600 PLN
W przedpłatę wliczona jest bezzwrotna opłata rejestracyjna 500 USD + 600 PLN.

3. Oceniona zostanie Twoja znajomość języka angielskiego: ustnie i pisemnie, przez jednego ze współpracujących z nami nauczycieli. Szkoły w USA wymagają zdanego testu ELTIS: http://www.eltistest.com/practicetest/.

4. Po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej należy skompletować wymagane dokumenty (wszystkie w języku angielskim; niezbędne formularze znajdziesz w systemie aplikacyjnym ZAPP, do którego otrzymasz od nas dostęp). Pełną listę wymaganych dokumentów znajdziesz na stronie WYMAGANE DOKUMENTY.

UWAGA: Jeśli pojawią się nieprawidłowości w złożonych dokumentach, aplikacja może zostać odrzucona.

5. CałĄ powyższĄ dokumentację przesyłamy do fundacji w USA. Zazwyczaj w ciągu 7 dniu od momentu otrzymania poprawnie wypełnionej aplikacji ATAS przekazuje Ci informację o akceptacji na wyjazd.

6. Kiedy Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, poprosimy o dokonanie pełnej wpłaty:
7750 USD - wyjazd na rok szkolny
6620 USD - wyjazd na jeden semestr
(w cenę wliczone jest amerykańskie ubezpieczenie)

Kwotę należy wpłacić w złotówkach, przeliczając dolary wg kursu w dniu dokonywania wpłaty (Pieniądze Sprzedaż) Banku Millennium w kasie biura ATAS lub na konto :
ATAS Sp. z o.o. ul. Luksusowa 19, 05-410 Józefów
91 1160 2202 0000 0000 4142 9612

7. Po opłaceniu całego programu otrzymasz formularz DS-2019 uprawniający do ubiegania się o wizę J-1. Każdy uczeń, który chce wziąć udział w programie, musi posiadać ważny paszport i otrzymać wizę J-1.

Opłata za wizę J-1, płatna na konto ambasady:
160 USD + 220 USD (opłata SEVIS)

Szczegółowe informacje o tym, jak ubiegać się o wizę, znajdziesz na stronie ambasady: http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp.

8.Przed wyjazdem na program szkoły średniej w USA otrzymujesz dokumenty:

  • informacje o rodzinie goszczącej: imiona, nazwiska i daty urodzenia wszystkich członków rodziny, adres, numer telefonu i e-mail, informacje o miejscu zatrudnienia członków rodziny, zainteresowania rodziny (w tym również informacje o wyznaniu)
  • nazwę i kod lotniska, z którego zostaniesz odebrany
  • adres szkoły
  • datę rozpoczęcia roku szkolnego
  • informacje o ubezpieczeniu AVI International
  • ERDT/SHARE! High School Exchange Student card
  • ulotki informacyjne Departamentu Stanu USA

9. Kiedy masz już komplet dokumentów potwierdzających przyjęcie do programu, wizę J-1 i ważny paszport, możesz kontynuować swoje przygotowania do wyjazdu!

PO PRZYLOCIE DO USA

Do USA przylecisz na 7 do 10 dni przez rozpoczęciem roku szkolnego, żeby mieć wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowych warunków. W ciągu 3 tygodni od Twojego przylotu lokalny koordynator, który od tej pory do końca pobytu będzie z Tobą w regularnym kontakcie, poprowadzi Post Arrival Orientation. Omówi ERDT/SHARE Standards of Conduct, przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje o pobycie w szkole i u rodziny. W ciągu 60 dni od Twojego przyjazdu przedstawiciel ERDT/SHARE przeprowadzi też ponowną wizytę w domu rodziny goszczącej aby upewnić się, że warunki są dokładnie takie, jakie zaproponowano przed Twoim przyjazdem.
Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów – z aklimatyzacją, rodziną, szkołą – możesz zgłosić się do swojego lokalnego koordynatora! Jego pragnieniem jest, by Twój pobyt przebiegł jak najlepiej, w jak najprzyjemniejszej atmosferze i abyś wrócił/wróciła do Polski jedynie z dobrymi wspomnieniami.

ZGŁOSZENIA

Jesteś zainteresowany nauką w szkole średniej w USA?

Biura ATAS
e-mail: kursy@atas.pl
tel. 600 245 074

Zalecane są jak najwcześniejsze zgłoszenia ze względu na dużą liczbę zgłoszeń z innych krajów.