znajdz kurszamow katalogblog

FAQ - Kursy językowe za granicą

1. Jakie są rodzaje kursów językowych za granicą, organizowane przez ATAS?

Oferujemy 8 rodzajów kursów językowych za granicą. Zaliczyć do nich można:

 • kursy wakacyjne
 • kursy standardowe
 • kursy intensywne
 • kursy superintensywne
 • kursy indywidualne
 • kursy egzaminacyjne
 • kursy specjalistyczne
 • kursy – wyjazdy grupowe

FAQ - Organizacja wyjazdu

2. Co muszę zabrać ze sobą wyjeżdżając na kurs językowy za granicę?
Jeśli wybierasz się na kurs językowy warto upewnić się, że zabrałeś ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty. Dlatego przygotowaliśmy listę rzeczy, których posiadanie pomoże Ci odbyć miłą i spokojną podróż oraz da Ci poczucie wygody i bezpieczeństwa na miejscu. Oto co musisz zabrać ze sobą:

 • paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy) lub dowód osobisty, jeśli poruszasz się w obrębie UE,
 • dokumenty potwierdzające uczestnictwo w kursie językowym,
 • adres rodziny lub akademika, gdzie będziesz zakwaterowany (zwykle otrzymujesz go ze szkoły tuż przed planowanym wyjazdem na kurs językowy, w szczycie sezonu nawet na dzień przed wyjazdem klienta, dosyłamy go wówczas e-mailem),
 • numer telefonu do rezydenta – przedstawiciela ATAS (jeśli przebywa on w miejscowości, do której jedziesz),
 • bilet na przejazd,
 • zapas dozwolonych w kraju docelowym medykamentów – zwłaszcza jeśli stale bierzesz lekarstwa,
 • 2 zdjęcia legitymacyjne (np. do biletu sieciowego i legitymacji szkolnej),
 • podręczny słownik języka, jakiego będziesz uczyć się na kursie (zawsze może się przydać),
 • kieszonkowe – czeki podróżne, karta płatnicza lub banknoty o małych nominałach
 • przybory szkolne (zeszyt, długopis itp.),
 • ręcznik i kosmetyki,
 • napoje i kanapki na drogę,
 • strój sportowy i wygodne buty,
 • sweter i kurtkę (nawet latem mogą się przydać),
 • nakrycie głowy,
 • krem z filtrem,
 • aparat fotograficzny (okazji do robienia zdjęć na pewno nie zabraknie),
 • ładowarkę do telefonu i adapter do kontaktów elektrycznych (Wielka Brytania, Irlandia, Malta i inne).

3. Jak załatwić formalności związane z wyjazdem?
Firma ATAS załatwia wszystkie dokumenty niezbędne do uczestnictwa w kursie (potwierdzenie kursu, adres zakwaterowania, bilet na przejazd – jeśli transport wykupiony został w naszym biurze, ubezpieczenie itp.). Aby wyjechać na kurs językowy należy zgłosić się odpowiednio wcześniej do jednego z naszych biur lub naszych przedstawicieli, w celu podpisania umowy. Zgłoszenia ekspresowe na krócej niż 6 tygodni przed rozpoczęciem kursu są również przyjmowane, należy jednak liczyć się z ograniczonymi możliwościami rezerwacji zarówno miejsca w szkole (szczególnie w okresie wakacji letnich), jak i przejazdu oraz otrzymaniem dokumentów wyjazdowych na kilka dni przed wyjazdem. Po wybraniu odpowiedniego kursu i podpisaniu umowy klienci wnoszą przedpłatę w wysokości 2000 PLN, która jest częścią składową całej opłaty za usługę. W umowie określony zostaje termin dokonania pełnej wpłaty.

4. Czy muszę wykupić ubezpieczenie?
ATAS obligatoryjnie wykupuje dla każdego z kursantów ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia oraz bagażu podręcznego. Wszystkim kursantom zalecamy, aby przed wyjazdem indywidualnie wykupili ubezpieczenie od kradzieży, utraty przedmiotów wartościowych lub rezygnacji z imprezy. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu (3% wartości imprezy), powinno być zawarte w dniu podpisania umowy!

FAQ - Pobyt na miejscu

5. Czy na miejscu będzie rezydent lub opiekun szkolny?
ATAS gwarantuje sezonowy nadzór rezydentów w następujących miejscowościach: Brighton, Bournemouth, Cambridge, Londyn, Oxford, Windmill Hill oraz na Malcie. Do głównych obowiązków rezydenta należy:

 • nadzorowanie prawidłowości przebiegu kursu, warunków zakwaterowania, w jakich przebywają kursanci,
 • interweniowanie w przypadkach, gdy uczestnicy nie są zadowoleni z miejsca zakwaterowania.

Rezydent służy raczej pomocą lub radą w nieprzewidzianych sytuacjach.

Ponadto, każda zagraniczna szkoła językowa, jako organizator, ponosi pełną odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i młodzieżą (od momentu odbioru z autokaru lub samolotu). W wielu ośrodkach akademickich dzieci i młodsza młodzież (zakwaterowana w akademiku) ma obowiązek uzyskać pisemne zezwolenie od rodzica na samodzielne wyjście poza teren szkoły. Młodzież zakwaterowana u rodzin goszczących, samodzielnie podróżuje codziennie do szkoły i z powrotem.

6. Jak zostanę zakwalifikowany do odpowiedniego poziomu nauczania?
Pierwszego dnia kursu (zwykle w poniedziałek, około godz. 09.00) każdy kursant pisze test kwalifikacyjny na podstawie, którego zostaje przydzielony do odpowiedniej grupy zaawansowania, tego dnia nie odbywają się zajęcia w klasach. Zajęcia lekcyjne prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę lektorską na wszystkich poziomach zaawansowania: od podstawowego do zaawansowanego.

7. Czy dostępne są zajęcia pozalekcyjne?
Tak, szkoły organizują dla dzieci i młodzieży szereg zajęć sportowych i towarzyskich. Zwykle są one wliczone w cenę kursu (przed wyjazdem warto zorientować się, jakie rodzaje zajęć zapewniają poszczególne szkoły). Należy do nich zaliczyć: dyskoteki, wieczory filmowe, barbecue, party na plaży, zajęcia sportowe m.in. siatkówka, koszykówka, tenis, ping-pong, basen, aerobik, jazda konna, squash itp. (należy zabrać własny ekwipunek sportowy). Każda oferta kursu określa, które z zajęć pozalekcyjnych są wliczone w cenę. Pozostałe są dodatkowo płatne.

FAQ - Zakwaterowanie

8. Jakie zasady panują w akademiku?
Jeśli zdecydowałeś się na kurs językowy, w czasie którego będziesz mieszkał w akademiku, zapoznaj się z panującymi tam zasadami:

 • Kursanci mieszkający w akademikach mają obowiązek przestrzegać takich samych zasad, jakie obowiązują miejscowych studentów i ponoszą odpowiedzialność prawną oraz materialną za szkody przez siebie spowodowane.
 • Korzystanie ze wspólnych urządzeń sanitarnych wymaga szczególnej kultury. Wprawdzie toalety i prysznice sprzątane są przez personel szkolny, tym niemniej każdy ma obowiązek pozostawienia ich w czystości.
 • Pościel zmieniana jest raz w tygodniu. Kursanci powinni posiadać własne ręczniki i kosmetyki. Sprzątanie pokoju należy do obowiązków kursanta. W pokojach zabronione jest przechowywanie żywności. Klucze od pokoju powinny być zostawiane w recepcji przed opuszczeniem terenu akademika.
 • W akademikach, w dniu przyjazdu pobierany jest depozyt w wysokości 20-200 GBP/EUR, zwrotny przy wymeldowaniu o ile nie zostały wyrządzone żadne szkody.
 • Kosztowności i przedmioty wartościowe należy zdeponować w sejfie. Informacje szczegółowe udzielane są bezpośrednio po przyjeździe do akademika. Nigdy nie należy zostawiać rzeczy wartościowych bez opieki lub w niezamkniętym pokoju.

9. Jakie zasady panują mieszkając z rodziną?
Zakwaterowanie u rodziny goszczącej stwarza wyjątkową okazję do praktycznego doskonalenia języka obcego, jak również do poznania zwyczajów i stylu życia mieszkańców danego kraju. Należy pamiętać, że zakwaterowanie w rodzinie w obcym kraju będzie się znacznie różnić od życia w swoim własnym domu. Zatem twoja chęć przystosowania się do nowego środowiska, innych zwyczajów i kultury znacznie pomoże ci w przyśpieszeniu procesu adaptacji. Szczególnie Anglicy odnoszą się z rezerwą do nieznajomych, więc używanie w każdej sytuacji zwrotów grzecznościowych, jak „please”, „thank you”, „may I...?”, „could I...?”, „I'm sorry” może tylko pomóc i z pewnością ułatwi kontakt zarówno z gospodarzami, jak i innymi rozmówcami. Uprzejmość i grzeczność zawsze i wszędzie jest mile widziana.

Kursanci z reguły spożywają posiłki z rodziną, lecz muszą być świadomi, że zwyczaje kulinarne Anglików/Włochów itp. znacznie różnią się od polskich. Śniadanie najczęściej składa się z pieczywa/tostów, masła i dżemu lub płatków na mleku oraz kawy/herbaty. Obiad zwykle podawany jest w godzinach 18:00-20:00 i często jest w formie odgrzewanych dań gotowych.

 • Kursant powinien dostosować się do obyczajów panujących w rodzinie, u której mieszka.
 • Odpowiedzialny jest za utrzymanie pokoju w czystości.
 • Pościel gospodarze zmieniają raz w tygodniu, natomiast ręcznik i kosmetyki należy mieć własne.
 • Posiłki serwowane są zwykle o stałych porach, spóźnienia nie są mile widziane. Należy powiadomić rodzinę wcześniej, jeśli panuje się późniejszy powrót do domu.
 • Jeśli w pokoju nie ma zamykanej na klucz szuflady spytaj gospodarzy, gdzie przechowywać rzeczy wartościowe albo poproś „accommodation officer” lub „rezydenta” ATAS o pomoc. Nigdy nie zostawiaj takich przedmiotów bez opieki.
 • Pranie – jest w zwyczaju, że drobne pranie gospodarze robią raz w tygodniu. Poproś, a nie powinieneś spotkać się z odmową. Nie wolno robić prania w umywalkach. Jeśli chcesz zrobić większe pranie spytaj o adres najbliższej pralni samoobsługowej.
 • Telefonowanie. Przed użyciem telefonu stacjonarnego swoich gospodarzy zawsze spytaj o ich zgodę. Staraj się, aby to krewni lub znajomi dzwonili do Ciebie i aby nigdy nie robili tego w porze nocnej. Jeśli musisz zadzwonić zawsze zaoferuj natychmiastowy zwrot kosztów. Nigdy nie dzwoń, gdy nikogo z twoich gospodarzy nie ma w domu!

Mimo najlepszych chęci z obydwu stron może zdarzyć się, że kursant nie będzie czuł się dobrze w konkretnej rodzinie goszczącej. Pomocą w takich przypadkach służy „accommodation officer” - osoba odpowiedzialna ze strony szkoły za zakwaterowanie i do niej należy zwrócić się o pomoc. W miastach, gdzie przebywa rezydent ATAS wszelkie uwagi pod adresem rodzin należy zgłaszać bezpośrednio do niego, jednym z jego obowiązków jest pomoc w takich sytuacjach. Uwagi dotyczące zakwaterowania należy zgłaszać podczas pobytu na kursie, szkoła ma obowiązek dokonać zmiany rodziny jeśli dane warunki nie są zgodne z ofertą.

Mieszkanie u rodziny goszczącej wiąże się z samodzielnymi dojazdami do szkoły komunikacją miejską około 15-60 minut (na własny koszt).

10. Czy istnieją inne warianty zakwaterowania?
Osoby wyjeżdżające na kursy językowe mogą w większości przypadków zrezygnować z proponowanego, zawartego w ofercie zakwaterowania lub poprosić o zmianę na inny standard. ATAS organizuje na życzenie zakwaterowanie w hotelach lub apartamentach. Dla kursantów preferujących zakwaterowanie przy rodzinach, lecz oczekujących wyższego standardu proponujemy zakwaterowanie przy tzw. Rodzina Superior/Excutive (wyższy standard wyposażenia pokoju z łazienką do prywatnego użytku). W przypadku rezygnacji lub zmiany rodzaju zakwaterowania, w stosunku do zawartego w ofercie, cena kursu ulega zmianie i każdorazowo musi zostać potwierdzona przez biuro ATAS.

Promocje

zadaj pytanie

zamow katalog2017

kartadueejrodziny

Kim jesteśmy?

Agencja Turystyczna ATAS jest czołowym organizatorem turystyki językowej i młodzieżowej w Polsce. Biuro zostało założone w 1989 roku.

Firma specjalizuje się w organizacji wyjazdów na kursy językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest przedstawicielem renomowanych szkół językowych za granicą i posiada kilkaset ofert kursów: wakacyjnych, całorocznych, standardowych, intensywnych, specjalistycznych oraz wyjazdów grupowych.

Jako jedyne biuro w Polsce prowadzi w okresie wakacji regularne połączenia autokarowe do szkół językowych w Anglii.

 

 

Kontakt

e-mail: bwj@atas.pl
tel: (22) 825 74 77,
       (22) 825 93 21 

fax (22) 489 62 67
ul. Noakowskiego 4 (Pl. Politechniki)
00-666 Warszawa

rzf

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.