Szkoła średnia w USA. Dlaczego warto wyjechać?

25 października 2022 r.

„Szkoła średnia za granicą” jest to program skierowany do młodzieży w wieku 15-18 lat, która chce przełamać swoją barierę językową w obcym kraju, gdzie język angielski jest językiem ojczystym. Przygotowujemy go we współpracy z amerykańską fundacją ERDT/SHARE, która organizuje zagraniczne wymiany studenckie do szkół w USA.

Istnieje możliwość wyjazdu na cały rok szkolny bądź tylko na jeden semestr. Wówczas młodzież z Polski staje się pełnoprawnym członkiem amerykańskiej społeczności szkolnej. Uczniowie uczęszczają do jednego z tamtejszych, publicznych liceów i razem z całą klasą uczestniczą w standardowych zajęciach.

szkoła średnia w USA Floryda

Dlaczego warto wyjechać?

Kilkumiesięczny wyjazd na drugi kontynent jest zdecydowanie dla osób otwartych na nowe wyzwania i chcących przeżyć przygodę życia. Pierwszorzędną korzyścią oczywiście jest trening językowy. Podszlifowanie biegłości w porozumiewaniu się językiem angielskim. Za sprawą międzynarodowego środowiska, młodzież osłuchuje się z akcentem, wymową, skrótami językowymi, ale i ma możliwość poszerzyć swój zasób słów z zakresu tematyki poruszanej na lekcjach. Na każdym kroku uczeń ma styczność z językiem obcym, dzięki czemu niemalże bezwiednie przyswaja nowe słownictwo. Bez specjalnych trudności zostaje przełamana bariera językowa. Dodatkowo zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie i wszelkie trudności językowe są gaszone w zalążku.
USA jest to bardzo zróżnicowany kraj o bogatej kulturze. Obcowanie z nią niewątpliwie jest wartościowym i edukacyjnym doświadczeniem. Młodzież poznaje w sposób namacalny panujące tradycje i jest uczestnikiem amerykańskiego życia codziennego. Pod opieką lokalnego koordynatora, szkoły oraz rodziny goszczącej, młodzież czuje się bezpiecznie i może bez przeszkód odkrywać świat. Jest to także idealny moment na naukę samodzielności i budowania pewności siebie. Jest to krok milowy w drodze ku dorosłości. Jest to również ważny punkt w CV, na który zwraca uwagą przyszły pracodawca.
Niebagatelne znaczenie ma również możliwość poznania nowych znajomych z różnych zakątków świata. Niejednokrotnie przyjaźnie te pozostają na długie lata. Dzięki czemu młodzież ma stały kontakt z językiem angielskim oraz możliwe są odwiedziny na całym globie.
Warto wspomnieć również o niesamowitych miejscach znanych z najlepszych katalogów, które dzięki wyjeździe są na wyciągnięciu ręki. Krystaliczny ocean, piaszyste plaże, palmy, równo przystrzyżone trawniki, ale i również Statua Wolności, Wielki Kanion, Hollywood, Las Vegas i wiele,wiele innych.

szkoła średnia USA2

O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Decyzja w sprawie wyjazdu na tak długi okres powinna być dobrze przemyślana i świadoma. Uczestnik powinien być dojrzały emocjonalnie i posiadać zdolności adaptacyjne. Jest to z pewnością wyjazd dla osób samodzielnych i otwartych na nowych ludzi i kulturę. Pobyt w USA trwa bowiem od 4 do 10 miesięcy. Cała rodzina powinna zatem porozmawiać czy jest gotowa na rozłąkę. Duże znaczenie tutaj odgrywa przygotowanie dziecka do pobytu w obcym kraju. Przybliżenie mu sytuacji, którą zastanie na miejscu. Tym tematem zajmujemy się my przy wsparciu rodziców. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Mając za sobą wiele lat doświadczeń, po rozmowie z kandydatem i jego rodzicami, jesteśmy w stanie ocenić jakiego wsparcia dziecko potrzebuje i czy jego decyzja jest dobrze przemyślana.
Przed podróżą należy skonsultować również wyjazd z dyrekcją szkoły i uzgodnić z nauczycielami warunki zaliczenia roku szkolnego. Skądinąd będą potrzebne referencje od nauczycieli i kopie świadectw, bowiem uczeń, aby zakwalifikować się do wyjazdu powinien osiągnąć średnią 3,9 i znać angielski na dosyć wysokim poziomie (min. higher intermediate). Zgłoszenia z niższą średnią będą rozpatrywane indywidualnie. Aplikacje należy skompletować do 31 marca 2023 roku w przypadku rozpoczęcia nauki w sierpniu/wrześniu 2023 bądź do 31 października 2023 roku, gdy semestr rozpoczyna się w styczniu 2024 r.

rodzina amerykanska szkoła USA

Wsparcie podczas pobytu

Na miejscu nad uczniami oczywiście czuwać będzie lokalny koordynator, który służy pomocą w każdej chwili, a także szkoła i rodziny amerykańskie, którym bardzo dobrze znane są wszelkie bolączki młodzieży. Rodziny goszczące są niezwykle skrupulatnie wybierane. Sprawdzana jest m.in. przeszłość kryminalna każdego z członków rodziny oraz przeprowadzane są rozmowy z sąsiadami. Dodatkowo każdy z uczestników pytany jest o swoje wymaganiach odnośnie amerykańskiej rodziny, jak ich widzi, z jakimi ludźmi najlepiej się czuje. Dzięki czemu każda z rodzin jest dopasowana pod kątem nowego mieszkańca, a także informuje fundację o swoich odczuciach. W przypadku, gdy jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości ze strony nastolatka, reagujemy i wybieramy najlepszą możliwą opcję. Rodziny goszczące doskonale znają realia, więc służą wsparciem w każdym temacie. Doradzają i wspierają dobrym słowem.
Po bardziej szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu bwj@atas.pl oraz na naszą stronę Szkoła średnia w USA

 

 

 

Zobacz także: