Język hiszpański - znaczenie & ciekawostki | Dlaczego warto się go uczyć?

4 czerwca 2019 r.

Choć języka angielski jest w tej chwili podstawowym językiem handlu międzynarodowego oraz komunikacji globalnej, to istnieje inny język, który cieszy się równie dużą popularnością i nie mowa tutaj o chińskim.

Hiszpański jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków zarówno dla studentów, jak i w biznesie, gdzie staję się coraz bardziej przydatny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Ten stan potwierdzają dane, gdzie na świecie ok. 480 milionów osób mówi po hiszpańsku jako ojczystym języku, co czyni go drugim najczęściej używanym językiem. Według raportu Instituto Cervantes (Instytutu języka hiszpańskiego), ponad 577 milionów ludzi na całym świecie mówi po hiszpańsku, co stanowi około 7,6% światowej populacji. Szacuje się, że ponad 20 milionów studentów w 107 krajach uczy się hiszpańskiego jako drugiego języka. Czy jesteś wśród tych osób?

Jednak zainteresowanie nauką hiszpańskiego nie cieszy się tylko wśród studentów. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Telefónica Foundation, handel dwustronny wzrósł o prawie 300%, kiedy to właśnie hiszpański jest wspólnym językiem wymiany. To sugeruje, że w interesie firm, które chcą się rozwijać globalnie, jest zatrudnianie hiszpańskojęzycznych pracowników i przedstawicieli. Dlatego też wiele międzynarodowych firm i organizacji, w tym ONZ, przyjęło hiszpański jako jeden z ich języków urzędowych.

język hiszpański - pozycja na świecie. Zagraniczne kursy językowe

Powyższe statystyki oraz dane liczbowe mówią same za siebie – hiszpański jest z pewnością językiem przyszłości a jego znajomość czyni nas konkurencyjnym na rynku pracy.
Nawet jeśli uczysz się hiszpańskiego i dużo wiesz o tym języku, możesz być zaskoczony niektórymi informacjami na jego temat. Oto kilka interesujących faktów dotyczących języka hiszpańskiego, które mogą cię zaciekawić :)

 Hiszpański należy do tej samej rodziny języków co angielski

Hiszpański należy do indoeuropejskiej rodziny języków, którymi posługuje się ponad 1/3 ludności świata. Właśnie do grupy indoeuropejskich języków przynależy angielski, francuski, niemiecki, języki skandynawskie, języki słowiańskie i wiele języków indyjskich. Idąc dalej, hiszpański można sklasyfikować jako język romański, który obejmuje także francuski, portugalski, włoski, kataloński i romański. To wyjaśnia dlatego osoby posługujące się np. włoskim czy portugalskim są w stanie komunikować się z użytkownikami hiszpańskiego choć w ograniczonym zakresie.

Język arabski miał wpływ na hiszpański

Oprócz łaciny, również język arabski miał ogromny wpływ na język hiszpański. Przyczyniły się do tego podboje armii arabskiej na Półwyspie Iberyjskim, kiedy to na jego terytoriach wprowadzono sztukę arabską, architekturę i język. Arabski stopniowo mieszał się ze starym hiszpańskim, by stać się językiem używanym obecnie. Nawet po wypędzeniu Arabów w 1942 r., język ten zachował około 8000 arabskich słów np. el alfombra (dywan), a almohada (poduszka) czy la almendra (migdał).

Kultura hiszpańska. Kurs hiszpańskiego

Najwcześniejszy tekst hiszpański został napisany ponad 1000 lat temu!

Las Glosas Emilianenses (Glosy św. Emiliusza z 964 r. - notatki wykonane na religijnym rękopisie łacińskim) przez długi czas uważany były za pierwsze pisemne teksty hiszpańskiego, które przetrwały do dziś. Jednka w 2010 r. Real Academia Española ogłosił, że pierwsze przykłady pisanego hiszpańskiego pojawiły się w średniowiecznych dokumentach z IX w., zanych jako „Cartularies of Valpuesta”.

Hiszpański ma dwie nazwy: Castellano i Español

Native speakers hiszpańskiego często określają swój język jako español, a także castellano (hiszpański odpowiednik „kastylijski”). Stosowanie tych 2 terminów może różnić się w zależności od regionu jak również może odzwierciedlać poglądy polityczne i społeczne. W języku angielskim termin „Castilian Spanish” może być stosowany w odniesieniu do poszczególnych dialektów z północnej i środkowej części Hiszpanii. Czasami termin ten używany jest w luźniejszej formie jako odróżnienie hiszpańskiego używanego w Hiszpanii od tego stosowanego w Ameryce Łacińskiej.

Język hiszpański. Zagraniczny kurs językowy.

If You Can Spell It, You Can Say It

Hiszpański jest jednym z najbardziej fonetycznych języków świata. Jeśli wiesz jak pisane jest słowo, prawie zawsze będziesz wiedzieć jak je wymawiać. Głównym wyjątkiem są słowa obcego pochodzenia, które zazwyczaj zachowują swoją pierwotną pisownię. Dodatkowo należy podkreślić, iż hiszpański jest bardziej poetyckim językiem, a co za tym idzie składa się z długich zdań. Tłumacząc tekst z angielskiego na hiszpański, zauważymy, że jego długość wzrośnie. Wynika to z faktu, że hiszpański jest bardziej szczegółowy, wyrazisty i poetycki, gdzie używa więcej słów, aby coś opisać.

Najwięcej osób posługujących się językiem hiszpańskim jest w Ameryce Łacińskiej.

Choć hiszpański wywodzi się z Półwyspu Iberyjskiego to mimo to ma dziś o wiele więcej użytkowników w Ameryce Łacińskie, których sprowadzono do „Nowego Świata” przez hiszpańską kolonizację. Istnieją tutaj niewielkie różnice w gramatyce, słownictwie i wymowie między hiszpańskim używanym w Hiszpanii a hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej, gdzie można je porównać z różnicami między amerykańskim a brytyjskim angielskim. Te różnice oczywiście istnieją, ale nie utrudniają aż tak bardzo samą komunikację.

Nauka języka hiszpańskiego. Hiszpania, Ameryka Łacińska

Na koniec mamy kilka dodatkowych ciekawostek :D
10 TRIVIA:

 • Według badań w 2030 roku aż 7,5% światowej populacji, czyli 535 mln osób będzie posługiwać się hiszpańskim jako językiem ojczystym. Z kolei do 2050 r. populacja hiszpańskojęzyczna ma wzrosnąć do 756 mln.
 • Hiszpański jest trzecim najczęściej używanym językiem w Internecie, po angielskim i chińskim.
 • Słowo electroencefalografista jest najdłuższym wyrazem w języku hiszpańskim i liczy 23 litery.
 • Słowo reconocer (rozpoznać) brzmi tak samo czytane od przodu oraz od tyłu. Ten wyraz jest palindromem.
 • Możesz powiedzieć „Kocham cię” po hiszpańsku na dwa sposoby: Te amo w kierunku członków rodziny i partnera/drugiej połówki, oraz Te quiero zwracając się do przyjaciół, który nie ma takiego wydźwięku romantycznego.
 • W hiszpańskim jest ok. 30 500 słów, kóre zawierają wszystkie samogłoski (a, e, i, o ,u).
 • W XX wieku wiele słów angielskim przesło do słownika hiszpańskiego, np. fútbol (football), suéter (sweater), pulover (pullover), overol (overall).
 • Litera „ñ” jest jedyną hiszpańską literą pochodzenia hiszpańskiego.
 • Przed XVIII w. jedynym językiem demokratycznym na świecie był język hiszpański.
 • Hiszpański jest uważany za najbardziej romantyczny język na Ziemi!

Ciekawostki o języku hiszpańskim. Kurs językowy za granicą

Kurs hiszpańskiego w Maladze, 12-17 lat

Kurs hiszpańskiego w Alicante, 12-17 lat

 Izabela Drożdż

Zobacz także: