Malta - Wyjątkowe tradycje i ciekawe wydarzenia

Czas wolny po kursie językowym na Malcie i co z nim zrobić? Wyjątkowe tradycje i ciekawe wydarzenia.

Planując wyjazd na Maltę, warto sprawdzić czy w okresie zaplanowanego kursu językowego nie odbywają się wydarzenia kulturalne, które urozmaicą naukę języka za granicą. Mimo, że Malta sama w sobie zachwyca już ogromną różnorodnością miejsc wartych zobaczenia, wyjątkowe tradycje i wydarzenia zawsze umilają wolne chwile chociażby podczas zagranicznych wyjazdów językowych.

Festa

Latem wielokrotnie usłyszymy i zobaczymy na niebie fajerwerki – punkt kulminacyjny każdej festy. Festy to nic innego jak uroczystości parafialne, których latem jest nawet kilka w ciągu jednego tygodnia. Warto sprawdzić czy w miejscowości w której się zatrzymamy nie odbywa się akurat festa i nie planować sobie innych atrakcji na ten wieczór. Nie jest problemem pojechać również na uroczystości do sąsiedniej miejscowości, jeśli zdecydujemy się na taksówkę lub rozeznamy w lokalnym transporcie.
Chociaż uroczystości parafialne kojarzą nam się głównie z celebracją kościelną i procesją, to na Malcie zobaczymy znacznie więcej. Bicie dzwonów, wąskie uliczki (raj dla amatorów fotografii!), które w czasie festy wyglądają wręcz bajkowo, przepych kolorów i rozmaitych dekoracji, stragany uliczne, wesoły gwar, procesje podczas których lokalni mieszkańcy niosą ogromne figury świętych, konfetti, kwiaty, liczne wydarzenia kulturalne a na koniec bogaty pokaz sztucznych ogni. Festy trwają do późnych godzin wieczornych. Nic nie pozwoli nam lepiej poznać smaku lokalnego folkloru jak świętowanie z tubylcami. Kalendarz wydarzeń można znaleźć tutaj: https://www.maltainfoguide.com/malta-village-feasts.html. Strona jest w języku angielskim, ale dla uczestników zagranicznych kursów językowych ATAS to na pewno żaden problem!

Malta - festa w miejscowości Marsaskala
Festa w miejscowości Marsaskala – uliczna kawiarenka i stragany z jedzeniem

Malta - Festa w miejscowości Marsaxlokk
Festa w miejscowości Marsaxlokk – piękne dekoracje i koncert muzyki klasycznej

Malta - pokaz sztucznych ogni
Pokaz sztucznych ogni

Maltańskie rzemiosło

W miejscach najbardziej znanych wśród turystów na każdym kroku znajdziemy sklep z pamiątkami. Królują w nich lokalne przetwory (np. dżem z opuncji), wyroby szklane i koronki. Szkło i koronki są najbardziej rozpoznawalnym maltańskim rzemiosłem i przyznam, że robią wrażenie: wazony, zastawa stołowa, szklana biżuteria, piękne obrusy i serwety. Niestety, ceny w sklepach z pamiątkami są mocno wygórowane. Warto rozejrzeć się i popytać miejscowych, czy w okolicy nie odbywa się targ okolicznościowy. Ja trafiłam na bazar wyrobów koronkowych zupełnie przypadkowo w miejscowości Marsaxlokk. Za bardzo niewygórowaną cenę stałam się posiadaczką pięknego koronkowego obrusu, który stanowi przydatną pamiątkę do dzisiaj.

Malta - rzemiosło - kurs językowy
http://www.edgymix.com/2012/10/malta-a-diving-paradise/

Malta - rzemiosło - kursy językowe
http://piecenpeace.blogspot.de/2011/03/crafts-in-malta.html

Pastizzeria

Gdzie na Malcie można zjeść coś typowo lokalnego za niewielkie pieniądze? Właśnie tu! Szukać nie musimy długo: pastizzi kupimy praktycznie wszędzie, nie tylko w najbardziej zatłoczonych turystycznych miasteczkach. Najbardziej popularne przysmaki z ciasta typu francuskiego nadziewane są serem ricotta lub zielonym groszkiem. Według lokalnych jedna z najlepszych pastizzerii znajduje się naprzeciwko zabytkowej bramy Mdiny, po drugiej stronie ulicy, w miasteczku Rabat. Miejsce bardzo niepozorne, głównie przesiadują w nim lokalni mieszkańcy. Ja dodałabym do tego jeszcze punkt znajdujący się zaraz przy przystanku autobusowym przy Kościele Wniebowzięcia NMP, znanym jako Rotunda w Moście. Palce lizać!

Malta - pastizzeria - kursy językowe
https://www.flickr.com/photos/julesfoto/8736368162

Isle of MTV

Coroczna największa impreza komercyjna na całej Malcie przyciąga absolutnie wszystkich: rodziny z maleńkimi dziećmi, nastolatków, studentów oraz kursantów z licznych w tym czasie kursów językowych. Duża dawka zabawy i luzu dla każdego, przy muzyce na żywo powszechnie znanej i lubianej. Przyjeżdżają gwiazdy z pierwszych miejsc list przebojów, a koncert jest zupełnie za darmo! Amatorzy takich imprez powinni zapisać datę 27 czerwca 2018 w swoim kalendarzu. Co więcej, impreza nie kończy się samym koncertem, ale trwa aż do 1 lipca w formie licznych wydarzeń specjalnych w maltańskich klubach. Może to ułatwi Wam podjęcie decyzji o terminie kursu językowego na Malcie? Informacje można śledzić na stronie: http://www.isleofmtv.com/.

 

Małgorzata Gałan

Zobacz także: