Dlaczego warto wyjechać do szkoły średniej za granicą

25 września 2019 r.

Żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie mają przed sobą coraz więcej możliwości: od najwcześniejszych lat uczą się języków obcych, a łatwość przemieszczania się i dostępność różnych środków transportu pozwala poznawać różne, często bardzo odległe zakątki świata. Również w dziedzinie edukacji pojawiają się możliwości, które jeszcze niedawno dostępne były dla nielicznych – a wśród nich szansa na naukę w szkole średniej za granicą. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na spędzenie semestru lub roku szkolnego w innym kraju, podczas którego mieszka u lokalnej rodziny i uczy się w jednej z okolicznych szkół średnich. Zastanawiasz się, co może dać Ci taki wyjazd? Przekonajmy się!

Doświadczenie prawdziwej wielokulturowości

Mieszkając przez kilka lub kilkanaście miesięcy za granicą, zwłaszcza w społeczeństwach tak zróżnicowanych narodowościowo jak brytyjskie czy amerykańskie, spotkasz ludzi wywodzących się z wielu krajów, środowisk, kultur – często bardzo odmiennych od naszej. Będą Twoimi znajomymi ze szkoły, nauczycielami, członkami goszczącej Cię rodziny. Spędzając czas w ich towarzystwie i rozmawiając z nimi poznasz ich światopogląd, dowiesz się czegoś o ich zwyczajach, tradycjach, słowem – zyskasz wiedzę, której nie dałyby Ci nawet najlepsze książki. Z drugiej strony – Twoi nowi znajomi na pewno chętnie posłuchają o tym, jak na co dzień wygląda Twoje życie w Polsce, czym różni się „Twoja” szkoła od „ich” szkoły, jak spędzasz swój wolny czas, kim są Twoim przyjaciele. W naturalny sposób będziecie wymieniać się doświadczeniami i przekonasz się, że nawet w najbardziej odmiennych środowiskach możesz poznać ludzi podobnych do Ciebie. To bezcenne doświadczenie, którego nikt Ci nie odbierze. To otwartość na inność, która na zawsze odmieni Twój sposób patrzenia na świat i niejeden raz wpłynie na Twoje życie i działania.

wielokulturowość

Koniec z lękiem przed mówieniem!

Dobrze wiemy, jak zazwyczaj wygląda nasza znajomość angielskiego czy innego języka obcego: uczymy się go latami, znamy teorię, ale kiedy musimy się odezwać, pojawia się bariera nie do pokonania. Wstydzimy się akcentu, boimy się użyć niewłaściwego czasu, pomylić słowa. To frustrujące: znać język, ale nie mieć odwagi się w nim porozumiewać. Tymczasem mieszkając za granicą, chcąc nie chcąc, musisz się dogadywać. Mimo początkowego oporu prędzej czy później zaczniesz mówić: do swojej rodziny, znajomych w szkole i nauczycieli, do sprzedawców czy nawet do ludzi spotkanych na ulicy. I nagle okaże się, że to nie takie trudne – że potrafisz komunikować się bez większych problemów, że inni rozumieją Cię i ciągną rozmowę, a im dłużej z nimi rozmawiasz, tym mniej skupiasz się na poprawności wypowiedzi, a bardziej na tym, o czym rozmawiacie. Szybko język obcy stanie się Twoim codziennym językiem i nauczysz się używać go w wielu sytuacjach o kontekstach, o których nie wspomina się podczas nauki w szkole. Z czasem poszerzysz słownictwo i poprawisz akcent, a reguły gramatyczne będziesz stosować intuicyjnie, równocześnie nie myśląc o tym, że rozmawiając z innymi – uczysz się! Po powrocie do Polski język obcy nie będzie dla Ciebie już tylko kolejnym szkolnym przedmiotem, ale naturalnym narzędziem komunikacji.

swoboda komunikacji

Szkoła życia

Nie da się ukryć: wyjazd na rok czy nawet pół roku do innego kraju, zmiana środowiska, stylu życia, codziennych zwyczajów – to duże wyzwanie. Szybko jednak odkryjesz, jak wiele może Cię to wyzwanie nauczyć. Konieczność zmierzenia się z zupełnie nowymi dla Ciebie sytuacjami sprawi, że bardzo się usamodzielnisz i dojrzejesz. Dzięki temu z każdym dniem będzie wzrastać Twoja pewność siebie, zyskasz poczucie, że potrafisz sobie poradzić nawet w najbardziej nietypowych warunkach. Nagle okaże się, że z różnymi problemami można sobie poradzić, a proszenie o pomoc czy radę w obcym języku nie jest wcale takie trudne. Po kilku miesiącach takiej „szkoły życia” poczujesz się dorosłym, rozsądnym, pewnym siebie człowiekiem. To kolejne doświadczenia, których nikt Ci nie zabierze i które już zawsze będą stanowić Twoją siłę.

szkołą średnia za granicą

Widzisz już pewnie, że wyjazd do szkoły średniej za granicą to przede wszystkim ogromna szansa na rozwój osobisty, zdobycie bezcennych doświadczeń i poznanie nowych przyjaciół z innych zakątków świata. Dzięki udziałowi w takim programie na kilka miesięcy dołączysz do typowej amerykańskiej czy brytyjskiej społeczności, do grona uczniów jednej ze szkół i do jednej z lokalnych rodzin. Bardzo wiele się nauczysz; nie tylko w szkole, ale także – może przede wszystkim – w życiu. To jedna z najwspanialszych możliwości, jakie mają w dzisiejszych czasach młodzi ludzie. Jeśli więc rozważasz wyjazd do zagranicznej szkoły średniej, ale powstrzymuje Cię obawa, czy sobie poradzisz – nie wahaj się. Rozpocznij przygodę swojego życia!

Dowiedz się więcej o ofercie szkoły średniej w USA

Małgorzata Leśna

Zobacz także: