Jak przygotować się na pierwszy dzień w rodzinie goszczącej?

Wybrałeś swój wymarzony kurs językowy za granicą z zakwaterowaniem u rodziny goszczącej – brawo! Jest to genialne posunięcie dające Ci możliwość poznania kultury danego kraju, nauki języka w normalnych życiowych sytuacjach oraz ćwiczenia swoich umiejętności na bieżąco – a przecież o to chodzi!

Lecisz na miejsce, transfer z lotniska do twojego nowego tymczasowego domu. Stajesz w drzwiach rodziny goszczącej i co dalej?! Nie stresuj się wszystko zaraz Ci powiemy, tak byś nie był niczym zaskoczony ;)

Ale od początku.
Jednak jak zdefiniować ‘rodzinę’ w tym przypadku. Zachowaj w pamięci, iż mogą to być ‘typowe rodziny’ mama tata oraz dzieci ale bardzo często w charakterze rodzin goszczących występują małżeństwa, których dzieci są już dorosłe i nie mieszkają w domu albo samotne osoby. Najważniejsze założenia to: jest to komfortowe i bezpieczne miejsce oraz otwarte, ciepłe osoby witające w swoim domu uczniów z różnych kultur i krajów – zapewniające im najlepsze warunki do nauki oraz życia. Nie zakładaj, że któraś z tych opcji nie jest dla Ciebie, ponieważ bardzo często możesz zadziwić się jak wiele zalet może mieć mieszkanie np. u samotnej starszej Pani lub małżeństwa! Duży wygodny dom w pobliżu szkoły, tradycyjna domowa kuchnia oraz masę czasu i uwagi skupiającej się na tobie! Na czas nauki są to doskonałe warunki! Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

rodzina goszcząca - zagraniczny kurs jezykowy

Pamiętaj, iż w rodzinie goszczącej nie będziesz mieszkać sam. Większość rodzin dysponuje więcej niż jednym wolnym pokojem oraz zależnie od wyboru (pokoje 1 lub 2 osobowe) możesz otrzymać pokój dzielony z kimś innym lub swój własny. Zatem twój współlokator/współlokatorka to dodatkowa osoba do zaprzyjaźnienia się oraz ćwiczeń językowych. Ważnym kryterium przy poszukiwaniu twojego współtowarzysza jest płeć (oczywiste dlaczego ;)) , kraj pochodzenia (by nie kusiło was mówienie w rodzimych języku) oraz wiek (łatwiej będzie wam znaleźć wspólny język). Jeżeli jesteś dziewczyną zostaniesz zawsze zakwaterowana z drugą dziewczyną w podobnym wieku mówiąca w innym języku, lub jeżeli jesteś chłopakiem mieszkać będziesz z chłopakiem z innego kraju.

Na tydzień przed wyjazdem na kurs otrzymałeś od swojego doradcy w biurze ATAS ‘profil’ swojej rodziny goszczącej – dokument, w którym oprócz danych osobowych, ilości członków rodziny i ich wieku oraz adresu czy dystansu od szkoły znajdziesz charakteryzację rodziny – jak lubią spędzać czas, jakie mają hobby.

Pracownik szkoły (accommodation oficer) poszukując dla Ciebie rodziny stara się dopasować ją do twoich predyspozycji (jeżeli masz jakieś powiedz o tym swojemu doradcy w biurze ATAS) np. przestrzegasz specjalnej diety, masz alergię i nie możesz przebywać w domu ze zwierzętami, chciałbyś być w rodzinie z dziećmi w twoim wieku, jest to twój pierwszy wyjazd chciałbyś mieszkać blisko szkoły itp. Pamiętaj, iż najważniejsze będą twoje życzenia związane ze zdrowiem. Ale inne w miarę możliwości zostaną wzięte pod uwagę.
Teraz kilka głównych uwag:

  • Regulamin rodziny – każda z rodzin taki posiada (przeważnie wywieszony w kuchni lub salonie) i zaznajamia Cię z nim na samym początku. Może brzmi to dziwnie ale jest on konieczny by zachować porządek w domu oraz miłą atmosferę obopólnego zrozumienia. Pamiętaj, iż rodzina może gościć nowe osoby, co kilka tygodni zatem bardzo ułatwi to komunikację. W regulaminie znajdują się zapisy co do utrzymania w domu czystości (myj po sobie kubek), gdzie znajdują się przeróżne produkty którymi możesz się częstować, gdzie należy odkładać klucze, czy możesz zapraszać do domu gości, od której obowiązuje cisza nocna itp. Jeżeli masz pytania, co do jakiegokolwiek z tych punktów otwarcie je zadawaj!
  • Podróż do szkoły – rodzina zadba by pokierować się pierwszego dnia tak byś trafił do szkoły. Jednak adres szkoły podany jest na twoich dokumentach potwierdzających uczestnictwo w kursie. Jako światowy człowiek zapewne jesteś zaznajomiony z funkcją gogle maps – polecam jeszcze przed przyjazdem zobaczyć gdzie mieści się twoja rodzina i szkoła. W razie zagubienia się – zapytaj kogoś o drogę albo zobacz na mapach on-line.

szkoła językowa za granicą

  • Wspólne mieszkanie – pamiętaj, że jesteś w domu gościem i przestrzeganie etykiety grzecznego zachowania (np. pytaj nim coś weźmiesz lub nim zaprosisz gości) jest bardzo mile widziane!
  • Posiłki – zależnie od tego gdzie przyjechałeś uczyć się języka – podstawowa zasada to – nie oczekuj, ze jedzenie będzie smakowało tak jaku mamy w domu! Każdy kraj, a nawet każda rodzina różni się do siebie pod tym względem. Studium przypadku: Śniadania w Wielkiej Brytanii to zazwyczaj tosty z dżemem oraz herbata lub kawa. Obiad jeżeli spożywany w domu (zależnie od Pani domu) to makaron, hamburger, pizza lub domowe tradycyjne danie, możesz także otrzymać pakowany lunch (np. na wycieczkę) kanapka, jabłko, batonik i sok w kartoniku. Kolacja (w zasadzie to taki drugi obiad) w gronie rodziny. Jeżeli masz szczególne wymagania, co do wyżywienia poinformuj o tym rodzinę wcześniej albo zabierz ze sobą ulubione (trudnodostępne) smakołyki.
  • ‘Cisza nocna’ – zależnie od twojego wieku musisz przestrzegać zasady powrotu do domu o określonej godzinie. Osoby poniżej 16 roku życia muszą byś w domu do godziny 22, jeżeli masz więcej niż 16 lat do 23. Wyjątkiem są wieczorne zajęcia dodatkowe organizowane przez szkołę (np. dyskoteki). Chodzi tutaj o twoje bezpieczeństwo, dlatego zostaw rodzinie swój numer telefonu komórkowego oraz zawsze mówi im gdzie i z kim zamierzasz spędzić czas. Nieprzestrzeganie zasad powrotów do domu może mieć dla Ciebie przykre skutki w postaci poinformowania twoich rodziców, nagany lub w skrajnych sytuacjach odesłania do kraju.

Czego możesz oczekiwać od rodziny:

  • Zakwaterowanie w pokoju 1 lub 2 osobowym (zależnie od szkoły i oferty) z twoim własnym łóżkiem oraz przestrzenią do nauki.
  • Wyżywienie – pamiętaj, że to nie jedzenie jak u TWOJEJ mamy musisz liczyć się z różnicami kulturowymi i kulinarnymi w tej kwestii ;)
  • Możesz korzystać ze wspólnych przestrzeni (kuchnia, salon) – zasady musisz ustalić z gospodynią.
  • Jeżeli masz więcej niż 16 lat – otrzymasz swój klucz do domu.
  • Rodzina będzie się o Ciebie troszczyć (upewniać się iż spożywasz posiłki, jesteś zdrowy, chodzisz na zajęcia lekcyjne oraz czujesz się dobrze) – oczywiście w zależności od twojego wieku oraz predyspozycji.

Zatem jak przetrwać trudne początki?!

Bądź serdeczny i otwarty. Śmiało zdawaj pytania. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych. A stara zasada mówi: zachowuj się tak jak ty chciałbyś by zachowywał się gość w twoim domu! :D

PS. Częste pytanie – czy mam przywieść ze sobą jakiś drobny prezent dla rodziny? No wiec, jeżeli masz ochotę to JASNE! Któż z nas nie chciał by otrzymać np. drobnego słodkiego podarunku – ptasie mleczko albo czekolada zjednuje wszystkie serca ;)

kursanci - zagraniczny kurs językowy

Zobacz także: