Rodzaje kursów językowych - który wybrać?

22 grudnia 2022 r.

Mamy nadzieję, że już wiesz, że najlepiej uczyć się języka obcego na zagranicznym kursie językowym. Bo podczas wyjazdu do kraju, gdzie język ten jest używany, na co dzień masz okazję do komunikacji praktycznie na każdym kroku. A który z kursów będzie najlepszy dla Ciebie?

Zobacz krótki przewodnik po rodzajach kursów!

General English – kursy dostępne dla osób powyżej 16 roku życia (dorosłych). To zajęcia których zadaniem jest podnoszenie ogólnej znajomości języka (gramatyka, słownictwo, mówienie).  Każda ze specjalności prowadzona jest przez innego lektora. Kursy trwają zależnie od twojego wyboru od jednego do kilku tygodni i odbywają się przez cały rok (nowe osoby mogą dołączać do grupy każdego tygodnia).

Kurs standardowy – zależnie od wybranej przez Ciebie szkoły kurs ten może mieć od 15 - 20 lekcji nauki w tygodniu. W szkole przebywasz przeważnie od 9:00 do 12:00.  Po zajęciach pozostaje dużo czasu na zwiedzanie i zawieranie nowych przyjaźni! UWAGA: latem gdy na kursy przyjeżdża najwięcej osób zajęcia mogą rozpoczynać się rano lub po południu i trwać do wieczora.

Kurs intensywny - zależnie od wybranej przez Ciebie szkoły kurs ten może mieć od 25 - 30 lekcji nauki w tygodniu. W szkole przebywasz przeważnie od 9:00 do 5:00. Jeżeli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty nauki i szybko podnieść swoją znajomość języka – to kurs dla Ciebie! Dodatkowym plusem jest struktura kursu która po standardowym pakiecie daje Ci możliwość wybrania 2 godzin nauki w interesującej cię specjalności językowej np. czytanie/dyskusje/przygotowanie do egzaminu/biznes.  Po 6 zajęciach każdego dnia cały czas masz sporo czasu na zwiedzanie i zabawę ;)

Vacation English – wbrew pozorom to kurs przeznaczony zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników. Kursy dla dzieci oferowane są od 11/12 roku życia, dla młodzieży 14-16 lat, młodych dorosłych 16-18 lat oraz dorosłych 16 +. Kursy wakacyjne oferowane są w czasie wakacji letnich (zwróć uwagę na daty, każda szkoła może mieć inne). Kurs ten zakłada, iż w wakacje oprócz nauki języka chcesz poznać ludzi do ciebie podobnych, poznać kraj który odwiedzasz, odpocząć by nabrać sił na dalszą część roku. Zatem przygotuj się na standardową naukę języka 4 lekcje dziennie plus świetne zajęcia pozalekcyjne – np. sportowe, zwiedzanie, gry i zabawy.

wakacje

Dorośli – kursy te dostępne są dla osób od 16 roku życia. Pozwalają nie tylko uczyć się języka ale także poznać uczestników kursu i uczyć się podczas rozmów po zajęciach lekcyjnych. Polecamy szczególnie słoneczne destynacje na naukę oraz wypoczynek takie jak Malta.

Młodzież i dzieci – Różne grupy wiekowe zależnie od szkoły od 11-14, 14-16 roku życia. Zajęcia na kursie przygotowane są tak by trafić do potrzeb danej grupy wiekowej. Po zajęciach lekcyjnych oferowane są zajęcia pozalekcyjne mające uczyć przez zabawę lub po prostu bawić :D. A wszystko pod czujnym okiem opiekunów szkolnych. Idealny wybór na pierwszy wyjazd młodego człowieka.

Exam English – kursy przygotowujące do zdania egzaminu językowego na zakończenie (na miejscu lub po powrocie do kraju). Kursy odbywają się tylko w wybranych datach, są zazwyczaj intensywne oraz trwają minimum 3-4/5 tygodni. Pamiętaj by zapisać się samodzielnie na miejscu lub w Polsce na egzamin! Nigdy nie jest on wliczony w koszt kursu. Warunkiem wstępu przeważnie jest zdane egzaminu wstępnego poświadczającego obecną znajomość języka tak by na kursie jedynie wyszlifować wiedzę pod kątem specyfiki egzaminu.

IELTS – Kurs poświęcony przygotowaniu do zdania egzaminu IELTS, który jest wymagany podczas aplikowania na studia za granicą. Egzamin składa się z 4 części: Listening (Rozumienie ze słuchu), 40 pytań, trwa 30 minut ; Reading (Czytanie), 40 pytań, trwa 60 minut; Writing (Pisania), 2 zadania, trwa 60 minut; Speaking (Mówienie), trwa 11 do 14 minut.

TOFEL - Kurs poświęcony przygotowaniu do zdania egzaminu TOFEL (wynik egzaminu jest ważny jedynie przez 1.5 roku) - wymagany podczas aplikowania na studia za granicą (polecany w USA). Egzamin składał się z 4 części: Reading, trwa 60 minut; Listening, trwa 30 minut; Speaking, trwa 20 minut; Writing, trwa 55 minut.

Cambridge Exams - Kurs poświęcony przygotowaniu do zdania egzaminów z rodziny Cambridge zależnie od twojej znajomości języka PET (podstawowy dla dzieci), FCE (średniozaawansowany),  CAE (zaawansowany), CPE (profesjonalny). Wynik tych egzaminów ważny jest dożywotnio. Jest akceptowany przez większość uczelni na świecie (od poziomu CAE).
Rodzaje kursów jezykowych - cambridge exams

English Plus (Specjalistyczne) – nauka języka poprzez pryzmat potrzebnego Ci w nauce lub pracy języka specjalistycznego, który w wielu dyscyplinach profesjonalnych jest bardzo różny od ‘potocznego’ języka. Kursy dostępne dla dorosłych 16 +, przygotowywane jedynie przez najlepsze szkoły (wymagają wyspecjalizowanych lektorów), zazwyczaj są to programy intensywne (6 lekcji dziennie).

Biznes/ Prawo – Nauka na bazie podręczników ale także żywych materiałów (gazety branżowe, materiały on-line), zajęcia powadzone dla młodych specjalistów potrzebujących przegotowania do nauki na studiach na kierunkach biznesowych/prawo lub specjalistów używających języka biznesowego/ prawniczego w pracy. Lektorami są nie tylko teoretycy ale praktycy w dziedzinie (biznesmeni, prawnicy).

nauka_szkola

Mimo wielu rodzajów kursów pewne elementy są wspólne dla każdego wyjazdu językowego. Jakie?

Generalne informacje dotyczące wszystkich kursów

  • Zajęcia lekcyjne odbywają się od poniedziałku do piątku oprócz dni świątecznych, przeważnie od 9:00 – i tu zależnie od intensywności kursu do 13-15:00.
  • Zajęcia na jednym kursie prowadzone są przez różnych lektorów tak byś ‘osłuchał’ się z różnymi akcentami, sposobami nauczania.
  • Każda ze szkół będzie chciała sprawdzić twoją znajomość języka by przydzielić cię do odpowiedniej grupy. Dlatego otrzymasz test językowy mailem z linkiem lub napiszesz go po przyjeździe pierwszego dnia szkoły. Pamiętaj, iż pewne z kursów (egzaminacyjne lub specjalistyczne wymagają od ciebie dobrej znajomości języka przed przystąpieniem do kursu B2.
  • Po uczestnictwie w każdym z kursów otrzymasz certyfikat ukończenia kursu (musisz być obecny na minimum 80% zajęć).

Kilka przydatnych rad

  • Jeżeli na miejscu czujesz, iż zostałeś przydzielony do złej grupy (za niski/ za wysoki poziom) nie czekaj! Tylko od razu zgłoś to lektorom/ rezydentowi by mogli Ci pomóc.
  • Jeżeli zajęcia z lektorem nie odpowiadają Ci (rzadko się to zdarza bo są super!) mów o tym otwarcie pracowników szkoły, zmiany na lepsze zawsze są możliwe.
  • Kursy dla dzieci i młodzieży zawsze zawierają opiekę, nadzór pracownika szkoły oraz zorganizowane zajęcia pozalekcyjne podczas gdy programy dla dorosłych zakładają, iż nie jest im to potrzebne (zajęcia dodatkowe są nieobowiązkowe).

Jeżeli nadal nie jesteś pewien jaki kurs jest dla Ciebie odpowiedni albo w jakim kraju zdecydować się na naukę nic prostszego niż zwrócić się o pomoc do specjalisty! Doradca Atas odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże wybrać kurs, szkołę i miejsce wszystko dopasowane do twoich potrzeb!

Zobacz także: