7 miejsce, które musisz zobaczyć w Londynie

22 grudnia 2022 r.

Londyn – trzecie największe miasto w Europie, metropolia, która jest stolicą Wielkiej Brytanii to ponad 8 mln mieszkańców ze wszystkich zakątków ziemi. Jest to również najważniejsze finansowe miasto świata – to właśnie tu funkcjonuje największa giełda w Europie i trzecia na świecie. Ścisłe centrum to miejsce, gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Spośród tysięcy miejsc i zabytków, które trzeba zwiedzić, proponujemy subiektywny wybór najważniejszych siedmiu. Oto one!

1. Big Ben

Absolutnie obowiązkowy punkt na mapie Londynu. Nazwa zwyczajowa najsłynniejszej wieży zegarowej na świecie początkowo odnosiła się tylko do samego dzwonu. Wieża jest częścią Pałacu Westminsterskiego - charakterystycznej neogotyckiej budowli, leżącej nad Tamizą. Z ciekawostek należy zaznaczyć, że zegar, który zdobi budowlę, jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wskazówka minutowa ma ponad 4 metry, a średnica tarczy to aż 7,5 metra.
Największa atrakjca Londynu Big Ben

2. National Gallery

Ogromne muzeum, w który zebrane są obrazy powstałe na przestrzeni kilku stuleci. Wśród ponad 2300 unikatowych dzieł, głównie malarstwa zachodnioeuropejskiego, na szczególną uwagę zasługują “Słoneczniki” Vincenta van Gogha. W muzeum można zobaczyć również dzieła takich twórców, jak: Leonardo da Vinci, Carravagio, Remrandt van Rijn.

3. Harrods

Luksusowy dom towarowy, który od początku XX wieku jest synonimem najbardziej wysmakowanego przepychu, jaki można zobaczyć w Europie. W budowli mieści się około 330 sklepów ze wszelkimi dostępnymi luksusowymi markami. Warto zobaczyć działy spożywcze i świąteczne (czynne cały rok). Jedna wizyta to za mało... Tu trzeba wrócić!

4. West End

Nie lada gratka dla miłośników sztuki wyższej. To najsłynniejsza w Europie dzielnica, obszar centralnego Londynu, słynąca z niezliczonej ilości teatrów, kin, galerii sztuki czy muzeów. Ciekawostką jest najdłużej nieprzerwanie wystawiane przedstawienie: "Pułapka na myszy" Agaty Christie, którego premiera miała miejsce w 1952 roku. West End to doskonała propozycja również dla tych, którzy preferują nocne atrakcje stolicy Wielkiej Brytanii. Znaleźć tu można szeroka gamę nie tylko teatrów, ale także klubów.

5. Buckingham Palace

To największy na świecie pałac królewski, w którym nieprzerwanie od drugiej połowy XIX wieku urzęduje rodzina królewska. Jak poznać, czy jaśnie Państwo są na miejscu? Wystarczy spojrzeć na sztandar. Jeśli Monarchy nie ma w pałacu, sztandar jest zdejmowany. Jeśli Królowa jest na miejscu, sztandar wisi wysoko. W czasie wakacji Królowej, można zwiedzać część budowli. To miejsce jest słynne również z widowiskowej zmiany warty - warto sprawdzić, o której godzinie się odbywa.
Największe atrakcje Londynu - Pałac Buckingham

6. Sky Garden

Nowa atrakcja na mapie londyńskich pozycji do odwiedzenia. Ostatnie piętro nowoczesnego wieżowca jest przeznaczone do nieodpłatnego podziwiania panoramy Londynu. To chyba jedyne miejsce, za które nie trzeba płacić, a z którego widoki zapierają dech w piersiach. Warto zarezerwować wcześniej bilet online, aby nacieszyć oko widokiem na Londyn ze 155 metrów.

7. Camden Town

Wydaje Ci się, że wiesz wiele o Londynie? Zobacz Camden Town. Jest to dzielnica, którą można nazwać najbardziej oryginalną w całym mieście. Oprócz ozdobnych elewacji i niesamowitych murali, jest to ostoja alternatywnego sposobu myślenia i działania. Jest to także miejsce, w którym najlepiej widać mieszankę kultur pochodzących z całego świata i to na każdym kroku: począwszy od sklepów z ubraniami, a skończywszy na ulicznych koncertach. Warto wybrać się także do Camden Market - wielkiego bazaru, na którym można znaleźć wszystko z najróżniejszych zakątków świata.
Camden Twon w Londynie - Anglia

 

Zobacz także: