Pierwsze dni na kursie językowym za granicą – jak to wygląda?

W końcu po trudnym procesie decyzyjnym - wyborze lokalizacji, kursu językowego oraz zakwaterowania oraz podroży docierasz na miejsce. I jak to dalej będzie wyglądać? W niniejszym artykule rozwiewamy wasze obawy i odpowiadamy na najczęstsze pytania o początki pobytu na kursie językowym.

Lotnisko i transfer - czyli strach ma wielkie oczy

Czy to twój pierwszy samodzielny lot? A może pierwsza podróż bez rodziców? Zapewne w środku czujesz się lekko podenerwowany. Zapewnimy zatem - nie ma czym. Twoi rodzice oraz przedstawiciel w którego zarezerwowałeś kurs językowy upewnili się wielokrotnie iż twoje dane lotu czyli data przylot, numer lotu oraz godziny zostały przekazane szkole językowej, która z kolei przekazała je pracownikowi odpowiedzialnemu za odebrane Cię z lotniska.
Zatem odbierz swój bagaż i śmiało wyjdź za resztą pasażerów do hali przylotów. Zaraz za szklanymi drzwiami zobaczysz metalową barierkę odgradzająca czekających od osób, które przyleciały. Tutaj uważnie poszukaj wzrokiem pracownika szkoły w firmowej koszulce z logo oraz tabliczką z twoim imieniem i nazwiskiem. Jeżeli po uważnym przeczytaniu nazwisk na tabliczkach swojego nie znalazłeś ważne jest byś spokojnie poczekał w dobrze widocznym miejscu ponieważ na pewno ktoś po Ciebie przyjdzie. Poinformuj rodziców że jesteś na miejscu. Pracownicy szkoły zazwyczaj czekają na lotnisku o wiele wcześniej zatem rzadko zdarza się by uczestnik kursu czekał. Jeżeli jednak po 10 minutach nadal nie widzisz nikogo z twoim nazwiskiem zadzwoń pod numer telefonu podany na dokumencie o nazwie "transfer confirmation letter" - jest to zazwyczaj numer do koordynatora transferów lub twojego kierowcy w obu przypadkach jest to osoba która od razu zapewni Ci pomoc.

W tym miejscu warto nadmienić, iż transfery organizowane są w rożny sposób zależnie od systemu pracy szkoły zatem osobą odbierającą cię z lotniska może być pracownik szkoły LUB pracownik sieci taxi która współpracuje ze szkołą w organizacji transferów (nie martw się jest to bezpieczne), taxi może być dla ciebie dedykowane (przysłane tylko po Ciebie) lub pracownicy szkoły zbierają na lotnisku osoby z kliku lotów i zabierają do większego pojazdu.

zagraniczne kursy językowe transfer i lotnisko

Tutaj wskazówka, iż lotnisko to doskonale miejsce dla zapominalskich, jeżeli jesteś w UK lub USA i zapomniałeś zabrać adaptera do gniazdka elektrycznego tu znajdziesz go na pewno, nie wybrałeś gotówki tutaj ją wypłacisz lub zakupisz w kantorze, chcesz kupić kartę SIM lokalnego operatora znajdziesz ją w każdym kiosku.
Najważniejsze jest to, że transfer zabierze Cię bezpiecznie i sprawnie do twojego zakwaterowania.

A co jeżeli nie wykupiłem transfery organizowanego przez szkołę? Jest to opcja dostępna dla osób w wieku 16 +. Jeżeli taką opcję wybrałeś, zalecamy zaplanować podróż na trasie lotnisko - zakwaterowanie na tydzień przed wyjazdem. Z pomocą agenta edukacyjnego lub Internetu wyszukaj odpowiednie połączenia (z lotniska kursuje wiele autobusów oraz pociągów lokalnych jak i międzymiastowych). Jeżeli lot był do miasta docelowego zakup odpowiedni bilet na komunikację miejską. Pamiętaj, że w razie trudności zawsze możesz zapytać pracowników lotniska jak/gdzie znaleźć przystanek - śmiało pytaj! No i nasza ostatnia rada, gdybyś chciał wziąć taxi pamiętaj, że podejdź tylko do licencjonowanego samochodu na oznakowanym stoisku oraz najpierw uzgodnij cenę przejazdu (wskaż tu adres zakwaterowania), zapobiegnie to próbom wyłudzenia oszustwa.

Zakwaterowanie - czyli witaj nowe miejsce

Zakwaterowanie swoje nowe tymczasowe miejsce zamieszkania wybrałeś przed przyjazdem na kurs. Sam przyjazd oraz aklimatyzacja wyglądać będzie troszkę inaczej zależnie od rodzaju zakwaterowania.

Rodzina goszcząca

Twoja 'rodzina zastępcza' na czas twojego pobytu zapewni Ci wygodne miejsce zamieszkania (pokój dla Ciebie lub dzielony), przygotowywać będzie posiłki oraz spędzać tobą czas tak być szybko oraz bezproblemowo zaaklimatyzował się do nowego otoczenia.
Pierwszego dnia cala rodzina lub jej przedstawiciel czekać będzie na twój przyjazd o wyznaczonej godzinie (najpewniej z gotowym posiłkiem), pokaże Ci twój pokój, zapyta o posiłki które lubisz jadać, poinformuje o regulaminie domu (np. godziny, o których musisz wracać i kłaść się spać, zapraszanie gości do domu, utrzymanie czystości w pokoju itp.). Każda rodzina ma swój REGULAMIN, do którego mieszkańcy domu muszą się stosować - jeżeli którakolwiek zasada z regulaminu budzi twoje wątpliwości zapytaj o to. Miej otwarty umysł oraz nie bądź uprzedzony, a jeżeli cokolwiek budzi twoje wątpliwości lub pytania uprzejmie i szczerze je zadawaj. Twoja rodzina to mogą być osoby różnego pochodzenia kutrowego, o rożnych do twoich upodobaniach kulturowych oraz domu który na pewno wygląda inaczej niż twój własny. Kulturalna wymiana myśli miedzy Tobą i rodziną, nawet w momencie gdy coś Ci się nie podoba przyniesie nie tylko korzyści językowe ale także pozwoli Ci się pewniej i dojrzalej poczuć. Np. nie lubisz pewnych dań czy potrwa, czegoś Ci brakuje, chciałbyś przechować jakieś produkty w lodowce - rozmawiaj o tym otwarcie z gospodarzami.

Czy warto przywieźć ze sobą drobny podarek dla rodziny, oczywiście że tak - polecamy coś z tradycyjnych polskich słodkości ;)
Jeżeli masz więcej niż 16 lat zapewnie otrzymasz od rodziny swój klucz do domu, daje Ci to pewną miarę swobody ale także odpowiedzialności. Przed każdym wyjściem z domu upewnij się czy gospodarze wiedzą gdzie idziesz, i o której wracasz oraz zostaw im swój numer telefonu komórkowego na wszelki wypadek. Czas powrotu do domu zależny jest od twojego wieku do 16 lat - do 22:00 poza domem, 16-18 lat - do 23:00 poza domem.

Akademik

Znów jest to twój nowy dom zapewniający odrobinę więcej swobody niż zakwaterowanie u rodziny jednak wiele rzeczy pozostaje analogiczne z tą różnicą, iż rolę opiekunów pełnić będą pracownicy szkoły obecni na ternie akademika 24/7. Pierwszego dnia przywita Cię oraz zaprowadzi do pokoju jeden z opiekunów akademika. Akademik daje Ci świetne możliwości by poznać swoich rówieśników z różnych krajów oraz spędzać z nimi więcej czasu. Jeżeli masz także specjalne wymagania dotyczące diety (np. wegetariańska, bez glutenu itp.) szwedzki bufet w jadalni da Ci większy wybór, co do spożywania posiłków. Ważne jest także by stosował się do REGULAMINU akademika - brak współpracy w tej kwestii może zakończyć sie wydaleniem z kursu, szczególnie dotyczy to nie odwiedzania osób płci przeciwnej podczas pory nocnej, używania jakichkolwiek zabronionych używek. Czas powrotu do pokojów wieczorem do 16 lat - do 22:00 poza akademikiem, 16-18 lat - do 23:00 poza akademikiem. Ostatnia rada - nie zgub swojego elektroniczno klucza do pokoju (wiąże się to z dużą karą administracyjną).

Obojętnie jakie wybierzesz zakwaterowanie zawsze masz czuć się w nim komfortowo, bezpiecznie oraz ma ono zapewniać Ci sposobność do wykorzystania w praktyce umiejętności zdobytych na kursie językowym w klasie. Nasza ostatnia rada - jeżeli nie czujesz się dobrze w miejscu pobytu NIE czekaj ze zgłaszaniem uwag do powrotu tylko od razu poinformuj o tym rezydenta, opiekuna lub pracownika szkoły z accommodation department.

akademik - kurs językowy za granicą

Droga do szkoły

Adres szkoły znajdziesz na stronie internetowej szkoły oraz w dokumentach potwierdzających kurs językowy. Pamiętaj by wcześniej sprawdzić trasę do szkoły od rodziny goszczącej, nawet jeżeli tego nie zrobiłeś rodzina goszcząca poda Ci dokładną instrukcję jak do szkoły dotrzeć. Zależnie od tego w jak dużym mieście przebywasz, czas podroży z domu do szkoły może zając 45-60 minut (duże miasta jak Londyn czy Brighton) lub 10-20 minut w mniejszych miastach jak Bournemouth czy Oxford. Zapytaj rodzinę gdzie można zakupić bilet na komunikacje miejska - opłaca się kupić bilet np. tygodniowy lub w niektórych miastach możesz wynająć rower i nim docierać do szkoły :)

Pierwszego dnia wyjdź z domu trochę wcześniej by nie spóźnić się na test kwalifikacyjny, przeważnie zajęcia rozpoczynają się koło 9:00 lub 8:00 pierwszo dnia - informację przekaże Ci rodzina goszcząca. Zakwaterowani w akademiku to wielka wygoda ponieważ w większości przypadków znajduje się on na terenie szkoły lub dosłownie kilka minut spacerem. Pracownicy akademika odpowiedzialni są za to byś bezpiecznie dotarł na zajęcia.

Mój pierwszy dzień w 'szkole'

Zajęcia pierwszego dnia w poniedziałek rozpoczynają sie wcześniej niż zwykle tak byś tego dnia mógł jak najlepiej wykorzystać czas. Pierwszego dnia odbywa sie test językowy (przeważnie ABC + essey + rozmowa z pracownikiem szkoły), wszystko trwa od 1,5-2 godzin, po którego sprawdzeniu przydzielony zostaniesz do odpowiedniej grupy. Jeżeli po pierwszym dniu zajęć czujesz, iż trafiłeś do grupy o za wysokim/niskim poziomie od razu zgłoś to jednemu z nauczycieli. Po teście językowym poznasz pozostałych uczestników kursu, zostaniesz oprowadzony po szkole oraz organizowany jest Walking Tour - czyli spacer po okolicy tak byś swobodnie mógł się po niej poruszać i wiedzieć gdzie znajduje sie najbliższy sklep, apteka, siłownia itp.
Na zajęcia powinieneś zabrać ze sobą coś do pisania i notowania jednak wszystkie materiały do nauki (książka lub ksero) zostaną zapewnione przez nauczycieli.

zagraniczna szkoła językowa. ATAS

Każdego dnia przewidziane sa 3 bloki zajęć: gramatyka, słownictwo, mówienie - każdy z bloków prowadzony jest przez innego lektora (twoja grupa ma dedykowaną klasę to nauczyciele się zmieniają).
Pierwszego dnia otrzymasz także plan zajęć pozalekcyjnych np. dodatkowych wykładów, spotkań tematycznych czy zajęć sportowych i rekreacyjnych. Zachęcamy do brania w nich udziału! Byś mógł w pełni wykorzystać swój pobyt na kursie językowym.

Rezydent - opieka zawsze na miejscu

Polsko-języczny opiekun na miejscu to bardzo ważna osoba. Będzie po przyjeździe w stałym kontakcie telefonicznym z Tobą oraz raz w tygodniu spotkacie się w szkole by omówić bieżące sprawy. Rola rezydenta który jest dostępy na miejsc Twojego pobytu jest szczególnie ważna w trudnych sytuacjach gdy sam nie potrafisz wytłumaczyć pracownikom szkoły zaistniałego problemu lub po prostu potrzebujesz wsparcia lub kogoś kim możesz porozmawiać w rodzimym języku. Możesz potrzebować takiej troskliwej pomocy razie choroby, zmiany grupy na kursie językowym czy po prostu problemach z aklimatyzacja (czytaj home sicck ;)). Rezydent jest zawsze dostępny i chętnie Ci pomoże. Pamiętaj, iz ważne jest byś był szczery i otwarty w stosunku do swojego opiekuna wtedy zawsze będzie dobrze poinformowany i będzie w stanie pomoc jeszcze lepiej.

'Good advice is always in price' czyli do zapamiętania:

  • na lotnisku nie panikuj - czekaj na przedstawiciela szkoły lub wykonaj telefon i czekaj w łatwo widocznym miejscu.
  • Zasadniczo nigdy nie panikuj, jeżeli czegoś nie wiesz, zgubiłeś się pierwszego dnia - polecamy GPS w telefonie lub koniec języka za przewodnika w ramach pierwszych ćwiczeń językowych ;)
  • pamiętaj by zabrać potwierdzenia kursu, zakwaterowania i transferu - znajdziesz tam numery telefonu do przedstawicieli którzy Ci pomogą.
  • pamiętać by upewnić się, że podróżujesz z przedstawicielem szkoły (koszulka z logo, okaże odpowiednie dokumenty) dla własnego bezpieczeństwa.
  • zadbaj o podręczny bagaż z zapasem ubrań na 1 dzień (na wypadek gdyby twój bagaż został zgubiony).
  • podczas pobytu - zrób kserokopię paszportu lub dowodu i noś ze sobą podczas pobytu a oryginały schowaj w schowku w walizce lub zdeponuj w szkolnym sejfie.
  • nigdy nie noś całej gotówki przy sobie, na wypadek kradzieży.
  • pamiętaj, że pracownicy szkoły zawsze służą Ci pomocą zatem pytaj lub zgłaszaj wszelkie nieprawidłowości od razu!

kurs językowy za granicą - ATAS

Zobacz także: