Oxford - 6 miejsc, dzięki którym pokochasz to miasto!

22 grudnia 2022 r.

Jedno z głównych miast uniwersyteckich Wielkiej Brytanii. Początki osadnictwa na tym terenie datowane są na IX wiek. Sama nazwa pochodzi od dwóch słów: ox (wół) i ford (bród), gdyż w owym czasie istniał tam bród spajający dwa brzegi Tamizy. Przez stulecia Oxford pełnił ważna rolę polityczną i religijną. To tu powstały dokumenty uważane za pierwszą konstytucję w Wielkiej Brytanii, czy odbywały się ważne wydarzenia podczas rodzenia się reformacji. Od XII wieku miasto jest nierozłącznie związane z uniwersytetem. Zobaczmy, co ciekawego ma do zaoferowania Oxford!

1. Uniwersytet

Najstarsza uczelnia anglojęzycznego świata, powstała w XII wieku, składająca się z aż 38 college’ów – są one udostępnione do zwiedzania, warto jednak sprawdzić wcześniej godziny, w których można je zwiedzać oraz płatność  za wejście (nie wszystkie są darmowe). Obok uniwersytetu w Cambridge, zajmuje czołowe miejsca we wszelkiego rodzaju rankingach szkół wyższych. Jego zabudowania, wraz z fragmentami miasta, stały się tłem dla wielu filmów, jak choćby dla kilku opowieści o Harrym Potterze czy X-men-ów.

Co warto zobaczyć w Oxfordzie? Uniwersytet Oxford

2. Christ Church College

Najsłynniejsze kolegium, wchodzące w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego. Od połowy XVI wieku kształci wybitne postaci świata polityki (13 premierów Wielkiej Brytanii kończyło Christ Church College), filozofów (John Locke) czy naukowców (Albert Einstein). Kolegium jest ściśle związane z Kościołem Anglii, a jego kaplica jest jednocześnie katedrą diecezji anglikańskiej Oxfordu.

Co warto zobaczyć w Oxfordzie? Christ church College

3. Kościół St. Mary the Virgin

Zabytek umiejscowiony jest jednocześnie pośrodku miasta i uniwersytetu. Charakterystyczna wieża (na którą koniecznie trzeba wejść-uwaga: 127 stromych stopni) góruje nad główną ulicą – High Street – oraz całą okolicą. Z punktu widokowego na jej  szczycie można podziwiać piękną panoramę oraz fragmenty architektoniczne samej wieży: jedne z ciekawszych przedstawień gargulców w Wielkiej Brytanii. Kościół pełnił i pełni nie tylko rolę miejsca kultu religijnego, jest też areną dla wielu spotkań świeckich, takich, jak choćby nadawanie stopni czy tytułów naukowych.

4. Ashmolean Museum

To pierwsze na świecie muzeum uniwersyteckie. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Eliasa Ashmole’a, którego pasją było zbieranie wszelkiego rodzaju osobliwości: od starych monet po wypchane egzemplarze gatunków zwierząt, które wyginęły. Swoją kolekcję przekazał uniwersytetowi, którego władze wzniosły pierwszy budynek przyszłego muzeum. Z czasem kolekcje powiększały się. Chcąc zapewnić im właściwą ekspozycję, przeniesiono je do muzeum w nowej lokalizacji: przy Beaumont Street. Można w nim podziwiać unikalną ceramikę grecką, przedmioty ze starozytnego Egiptu czy Sudanu, skrzypce wykonane przez legendarnego lutnika: Stradivariusa, rysunki Michała Anioła czy obrazy Picassa.

5. Biblioteka Bodlejańska + Radcliffe Camera

Główna biblioteka Uniwersytetu Oxfordzkiego. Jako jedna z największych w Europie, może pochwalić się księgozbiorem liczącym ponad 12 milionów woluminów. Gdyby połączyć wszystkie półki, ich łączna długość przekroczyłaby 180 km. Ciekawostka jest, iż od XVII wieku, biblioteka otrzymuje egzemplarz każdej opublikowanej w Wielkiej Brytanii książki. W praktyce, jest ona wielką czytelnią – nie można z niej bowiem wypożyczać na zewnątrz żadnych publikacji. Radcliffe Camera to czytelnia i zarazem miejsce zbiorów z zakresu języka angielskiego, historii i teologii.

Największe atrakcje Oxfordu. Biblioteka Bodlejańska

6. Ogród botaniczny

To najstarszy ogród w Wielkiej Brytanii i jeden z najstarszych na świecie. Znajduje się w samym centrum miasta, dzięki czemu stanowi oazę spokoju i zielonego wytchnienia od gwaru miasta. W swych początkach miał służyć roślinom leczniczym – do dziś znaczną jego część stanowi „The Walled Garden”, w którym prezentowana jest właśnie taka flora. W „Lower Garden” znajdziemy za to najróżniejsze gatunki drzew i krzewów owocowych. Ciekawostką jest, że w oxfordzkim ogrodzie botanicznym natchnienia poszukiwał Lewis Carroll podczas pisania „Alicji w Krainie Czarów”. Ogród był ulubionym miejscem wypoczynku także dla J. R. R. Tolkiena, który upodobał sobie miejsce pod sosną austriacką. Gatunek ten podobno stał się inspiracją do stworzenia Entów w jego najsłynniejszej trylogii - “Władca Pierścieni”.

Zobacz także: