FAQ - wszystko o ofercie kursów językowych online

29 października 2020 r.

Zaciekawiła cię oferta kursów online? Chcesz wiedzieć jakie opcje masz do wyboru? W jakiej są cenie? Czego będziesz się uczył? oraz czy to oferta dla Ciebie? Znajdziesz odpowiedź na te pytania i inne w niniejszym artykule.

Kursy online w szkołach językowych za granicą, goszczą w naszej ofercie już od jakiegoś czasu. Są one odpowiedzią na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, która aktualnie ogranicza wyjazd na zagraniczny kurs językowy. Aby przybliżyć Wam bliżej tę ofertę, postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka poniższych pytań.

Jak wygląda kurs online?

Kurs online w zagranicznej szkole językowej zasadniczo przebiega bardzo podobnie jak stacjonarny kurs - różnicę stanowi miejsce, gdzie zamiast zajęć w klasach, odbywają się one na udostępnionej platformie edukacyjnej. Uczniowie otrzymują e-mail z instrukcją jak zalogować się do takiej platformy. Lekcje odbywają się zatem w tak jakby "wirtualnych klasach", gdzie uczestnicy i nauczyciel pozostają w ciągłym kontakcie "na żywo".
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę (native speakers) i przygotowane w taki sposób aby pobudzać jak największą aktywności i interakcję z lektorem oraz z pozostałymi uczestnikami kursu.
Szczegółowo jak przebiega taki kurs opisujemy w naszym artykule: Jak wygląda kurs online w szkole językowej za granicą?

Jakiego sprzętu potrzebuję aby móc uczestniczyć w kursie?

W kursie można uczestniczyć za pomocą różnych urządzeń mobilnych. Może to być komputer stacjonarny, laptop, tablet a nawet smartfon. Najważniejsze jednak, abyś miał dostęp do stałego Internetu. No i oczywiście pamiętaj o tym aby znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce, gdzie będziesz mógł efektywnie uczestniczyć w zajęciach :)

Kursy językowe online w szkołach językowych za granicą

Jakie osoby mogę spotkać na kursie?

Przeróżne! Grupy są międzynarodowe i tworzą je osoby z różnych zakątków świata. Możesz zatem spotkać zarówno Europejczyka jak i Azjatę, osobę z Francji albo z Turcji. Szkołom bardzo zależy na mixie narodowościowym. Pamiętaj jednak, że zajęcia online ze względu na swój charakter mają ograniczoną liczbę osób (ok. 8 osób). Dzięki temu każdy uczestnik ma możliwość wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i brać czynny udział w dyskusji.
To co jednak łączy wszystkich uczestników to podobny poziom znajomości języka. Zanim zostaniesz przydzielony do odpowiedniej grupy, musisz przejść test wstępny. Warto napisać go samodzielnie i zgodnie z umiejętnościami - tak aby już na początku nie być rozczarowany za niskim lub za wysokim poziomem grupy.

Czego będę uczył się na kursie?

Wszystko zależy od tego na jaki kurs się zdecydujesz :) Głównie jednak będzie on bazować na konwersacji oraz wykonywaniu zadań z zakresu pisania, czytania i gramatyki. Nie zabraknie zatem czytania tekstów, oglądania klipów wideo, słuchania, rozwiązywania quizów, dzielenie się opiniami i pisanie prac. Nauczyciel może również zadać dodatkowe zadania do samodzielnego wykonania, po zakończeniu zajęć grupowych.
W zależności od preferencji, tematyka zajęć może być różna: związana z pracą/szkołą, specjalistyczna lub przygotowująca do egzaminów (TOEFL, TOEIC, FCE, IELTS).

Ile trwa lekcja i w jakiej formie przebiega?

Każda ze szkół przyjmuje różną długość lekcji oraz inną formę prowadzenia zajęć. Wynika to z programu, który został wypracowany przez lata doświadczenia, typowego dla danej szkoły. Dlatego na przykład kurs w szkole Sprachcaffe Languages Plus czy Easy School of Languages będzie składał się z 45-minutowych lekcji w blokach po 90 minut. Z kolei zajęcia w Studio Cambridge oferują 1,5 godzinne lekcje w formie konwersacji czy zadań z zakresu czytania i gramatyki. Jeszcze inaczej prezentuje się to w szkole EC, gdzie program oparty jest na 90 minutowej lekcji online oraz sesji po lekcji (30 minut, wspólna dyskusja/współpraca).

Jakie warianty kursu mam do wyboru?

Przy stacjonarnych kursach językowych za granicą, oferta często jest dobierana indywidualnie. Podobnie jest w przypadku kursów online. Już w ramach jednego ośrodka nauczania masz wiele wariantów do wyboru. Zacznijmy od ilości zajęć w tygodniu. Przestrzał godzinowy jest duży, gdyż możesz wybrać kurs już od 2 godzin, aż do 30 godzin w tygodniu.
Do wyboru są także kursy standardowe, intensywne czy przygotowujące do odpowiedniego egzaminu, o czym pisaliśmy już wyżej.
Kursy online mogą występować w różnych wariantach pod kątem liczebności uczestników. Mamy:

  • zajęcia w grupach (ok. 8-10 osób)
  • zajęcia indywidualne (one-to-one) z nauczyciele, gdzie kursant ma możliwość maksymalnego dostosowania kursu do swoich potrzeb, oraz
  • zajęcia w parach (two-to-one), opcja idealna dla znajomych lub członków rodziny.

W ofercie są kursy w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim. Wkrótce pojawi się oferta kursu niemieckiego i włoskiego.

Kursy językowe online w szkołach językowych za granicą

Ile kosztuje kurs językowy online w międzynarodowej szkole?

Cena kursu jest tutaj uwarunkowana od ilości zajęć w tygodniu oraz jego długością. Dla przykładu 4- tygodniowy kurs z 2 lekcjami w tygodniu, będzie kosztować 310zł (w sumie 8 lekcji), z kolei kurs w tej samej szkole z 20 zajęciami w tygodniu to koszt rzędu 2880 złotych (w sumie 80 lekcji!).
Warto zatem podkreślić atrakcyjną cenę kursów online, gdzie dla porównania 2-tygodniowy kurs w Londynie czy Brighton kosztowałby normalnie ok. 6-8 tys. zł. Oczywiście w tym przypadku, dochodzą jeszcze inne usługi takie jak zakwaterowanie, transport czy wycieczki. Nie mniej jednak ze względu na niski koszt, z kursu online mogą skorzystać słuchacze, którzy na kurs w formie wyjazdu nie mogliby sobie pozwolić z przyczyn finansowych. Forma online oczywiście ma też swoje ograniczenia, jednakże znaczne zmniejszenie kosztów chociażby transportu czy utrzymania się na miejscu czyni tę ofertę atrakcyjną i bardziej dostępną niż kiedykolwiek.

Do kogo jest skierowana ta oferta?

Kurs językowy online w zagranicznej szkole jest przede wszystkim dla osób, które szukają zajęć językowych na naprawdę dobrym poziomie. Świadczy o tym renoma szkoły i posiadane certyfikaty.
Warto także zapisać się na taki kurs, aby po prostu wypróbować konkretną szkołę. Jeśli od jakiegoś czasu przymierzasz się do zagranicznego kursu językowego, to jest to dobra okazja aby przekonać się jak wyglądają zajęcia w danym ośrodku.
A może są wśród nas także osoby, którzy chcą w przyszłości wyjechać do szkoły językowej za granice i dlatego już teraz chcą się do tego przygotować. Poprzez udział w kursie online mogą podnieść swój poziom języka, a gdy będą już na miejscu, jeszcze bardziej efektywnie będą mogli korzystać z zajęć. Zatem gdy bezpieczne podróżowanie do Wielkiej Brytanii, na Maltę czy do Hiszpanii będzie możliwe a epidemia koronawirusa nie będzie już przeszkodą, warto będzie powrócić do nauki w tym samy ośrodku już w tradycyjnej formie.

Kursy językowe online w szkołach językowych za granicą

Izabela Drożdż

Zobacz także: