Kiedy zdecydować się na wyjazd językowy - "życiowe motywatory"

Przejrzałeś katalog kursów językowych za granicą lub stronę internetowa z ofertami i zauważyłeś, iż kursy oferowane są jedne przez cały rok, a inne w konkretnych datach tylko przez kilka tygodni w roku. Oprócz kursów ogólnych dostępne są też specjalistyczne, rozwijające konkretne zdolności językowe. W takim razie kiedy najlepiej pojechać na kurs językowy, już teraz czy może poczekać do matury, albo w czasie studiów? Kiedy odniosę z takiego kursu najwięcej korzyści? W poniższym artykule czerpiąc z naszych własnych wieloletnich obserwacji doradzamy kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z kursami językowymi.

Od kiedy zacząć wyjeżdżać na kursy językowe za granicę?

Odpowiedź na to pytanie jest dość trywialna, bo doradzamy rozpocząć naukę języka na zagranicznym kursie językowym - w każdym wieku. Jeżeli tylko sytuacja finansowa oraz czas na to pozwalają zachęcamy by rodzice myśleli o edukacji lingwistycznej swoich pociech już od najmłodszych lat.

Myśleć należy o tym jako rozwoju dziecka ale także doskonalej inwestycji która szybko pokarze swoje owoce. Im jesteśmy młodsi tym szybciej i łatwiej przyswajamy języki obce, a z kolei im więcej języków znamy tym szybciej nasz mózg przyswaja kolejne. Kursy językowe rodzic plus dziecko (oboje się uczą lub rodzic tylko 'opiekuje sie' maluchem) dostępne są już od 3 roku życia dziecka. Oczywiście nauka dla maluchów w wieku 3-4, 5-6, 7-9 lat wygląda zupełnie inaczej na każdym etapie. Dostosowana jest to możliwości maluchów, czasu przez jaki mogą się skupić oraz zawierają dużo zabawy.

Samodzielny udział w kursie oraz nauka z siedzeniem w ławkach rozpoczyna się w zależności od możliwości dziecka od 8 roku życia. Wtedy to młody człowiek przyswaja wiedzę w bardziej świadomy sposób. Coraz więcej osób decyduje się na wysłanie 8-12-latków na kursy - to nie tylko nauka ale świetna zabawa i rozwój osobowości i samodzielności.

grupka

Kurs językowy przed egzaminem, maturą?

Jeżeli nie miałeś możliwości wyjechać na kurs językowy wcześniej a teraz zbliża się egzamin do szkoły średniej albo matura, to czy to jest dobry moment? Jeżeli potrzebujesz szybko 'podszlifować' znajomość języka ale głownie popracować nad mówieniem (co jest najtrudniejsze na miejscu w szkole, ponieważ jest mało 'praktyki') to idealny pomysł! Wykorzystaj lato na to by przygotować się do egzaminów z języka. Przypominamy, że zagraniczne kursy językowe nie są przygotowane treściowo POD egzamin do szkoły średniej czy maturę - ponieważ są to egzaminy właściwe dla naszego kraju (a kursy przygotowane są dla osób z całego globu) ale pomogą Ci one w zasadzie przygotować się do wszystkich części tego egzaminu. Polecamy dodatkowo po kursie przygotować się do zdawanej 'formy egzaminacyjnej' z repetytoriami przygotowanymi specjalnie dla tego celu a wiedza z kursu przyda Ci się nie tylko tu i teraz na egzaminie ale na każdym kolejnym kroku nauki języka.

walking_girls

Co z językiem na studiach?

Jeżeli nie jesteś studentem kierunków lingwistycznych bardzo często nauką języka jest prowadzona w bardzo podstawowym stopniu, a często ogranicza się do zdawania egzaminów. A przecież język może przydać Ci się w każdej chwili! Podczas studiów dostępne sa programy wymian między uczelniami w ramach programu Erasmus + (to super sprawa! musicie spróbować!) ale by się na niego dostać konieczna jest znajomość języka na minimalnym poziomie B2. A co jeżeli tego języka nie ma...? Koniecznie przygotujcie się na taka okoliczność na chociażby zagranicznym kursie pozwalającym przygotować się wam do zdania certyfikatu językowego na poziomie B2 i wyżej.

A co wakacyjną pracą lub praktykami podczas studiów - nawet w kawiarni konieczna jest znajomość chociażby angielskiego, nie mówiąc o stażu w zagranicznej korporacji. Pamiętajcie, iż studia to czas gdy nabieracie, wiedzy i doświadczenia by zaraz wejść w dorosły świat, gdzie konkurencja jest duża i język jest jedną z przepustek do kariery. Dlatego wykorzystajcie ten czas by szlifować lub uczyć się języków obcych.

Jestem profesjonalistą, czy warto uczyć się języka?

W chwili obecnej nie chcąc być zależnym od innych czy to w pracy, czy podczas wakacji konieczna jest znajomość języka. Pracujesz w międzynarodowej firmie, myślisz o awansie albo zmianie pracy - języki obce zawsze są doskonałą kartą przetargową. Nie tylko dają Ci możliwość komunikowania się z kolegami czy podwładnymi ale także pokazują, że inwestujesz w swój rozwój (nie osiadasz na laurach), jesteś otwarty i gotowy się uczyć.

Dlaczego więc nie skorzystać z zagranicznego kursu językowego przygotowanego dla profesjonalistów? Na takim kursie nie tylko odświeżysz swoja znajomość języka ogólnego ale także możesz uczyć się języka prawniczego, biznesowego, albo będziesz grać w golfa czy tenisa. Na pewno docenisz jednak wisienkę na torcie - kursy dla profesjonalistów oraz ich ogromną wartość dodana to zdobywanie nowych kontaktów. Sam chyba wiesz, jak ważny w życiu jest networking.

class -grup

Pamiętajcie, kursy językowe to nie tylko nudna nauka z grubym podręcznikiem w klasie, na zagranicznych kursach językowych nie tak to wygląda! Żywym dowodem na to są dziesiątki (ale raczej tysiące) osób, które osobiście wysłaliśmy na kurs językowy, uwierzcie iż mogą one zmienić wasze życie - na lepsze.

Podsumowując zgodnie z maksymą 'człowiek uczy się przez całe życie' - nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na naukę języka obcego! A znajomość języków obcych przynosi same korzyści! Otwiera nasz umysł na świat i kultury, czyni świat małym miejscem możliwym do zdobycia, otwiera wiele drzwi do kariery czy rozwoju w pracy i gwarantujemy, że nauka języka na zagranicznym kursie językowym to czysta przyjemność!

Zobacz także: