O czym warto pamiętać wybierając kurs językowy?

Kursy językowe za granicą są jednym z najbardziej popularnych i satysfakcjonujących sposobów na ciekawe spędzenie wakacji. By jednak takie wyjazd w pełni spełnił pokładane w nim oczekiwania, warto przed wykupieniem zajęć przemyśleć kilka ważnych zagadnień. Oto, o czym warto pamiętać wybierając kurs językowy.

Wybierając szkołę językową można kierować się różnymi kryteriami. Pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to wybór miejsca. Kursy organizowane są w dużych i małych miastach, miejscowościach wakacyjnych, znanych metropoliach. Każde z tych miejsc oferuje świetne szkoły językowe, ale i różne możliwości spędzania wolnego czasu. Jeśli więc po całym roku nauki masz ochotę na wypoczywanie na plaży, wybierz kurs językowy na Malcie, a jeśli chętniej spędzisz czas po zajęciach w muzeach, klubach, czy zwiedzając miasto, dobrym pomysłem będzie Londyn.

Cel wyjazdu

Pomysł na czas wolny determinuje w dość dużym stopniu wybór rodzaju kursu. Dobrze sobie wcześniej określić, jakie cele przyświecają wyjazdowi. Jeśli w założeniu kurs ma służyć pozbyciu się bariery językowej, to najlepiej zdecydować się na standardowy kurs ogólny, gdzie ilość zajęć językowych (15-20 godzin tygodniowo) pozostawia jeszcze sporo miejsca na letni wypoczynek i zwiedzanie. Jeśli jednak przed tobą egzamin, zmiana pracy, czy też zależy ci na szybkim przeskoczeniu na wyższy poziom znajomości języka, wybierz kurs intensywny (35-40 godzin tygodniowo) lub indywidualny, gdzie zajęcia są 1:1, a tempo i rodzaj zajęć są dostosowane do twoich oczekiwań i postępów.

Wybór szkoły

Ilość oferowanych kursów, elastyczność w doborze oferty, a także zaplecze techniczne, doświadczenie na rynku, program czasu wolnego, to z kolei ważne kwestie przy wyborze samej szkoły. Placówki działające od lat mają sprawdzoną kadrę, rozbudowany program zajęć językowych i fakultatywnych, z reguły bibliotekę, kafejkę językową, itp. Nowopowstałe placówki niekoniecznie muszą być gorsze. Ich plusem na pewno jest entuzjazm i zaangażowanie w sprawy studentów.

Warto też zwrócić uwagę na wielkość szkoły. Te duże mają świetną infrastrukturę, ale gdy liczba uczniów przekracza 300 kursantów, trudniej tam o indywidualne podejście do ucznia. Z kolei w małych szkołach łatwiej o osobisty kontakt, ale oferta zajęć w czasie wolnym, czy liczba dostępnych kursów z pewnością będzie w nich mniejsza.

Zakwaterowanie

Równie ważna, jak wybór rodzaj kursu, jest decyzja, gdzie się zatrzymać. Pobyt na kursie językowym przewiduje zakwaterowanie w szkolnych akademikach lub rodzinach goszczących. Na życzenie kursanta możliwe jest również zapewnienie zakwaterowania w hotelu lub tzw. systemie Rodzina Superior/Excutive (wyższy standard wyposażenia pokoju z łazienką do prywatnego użytku).

Pobyt u rodziny to większa możliwość podejrzenia życia Anglików „od kuchni”. Z kolei akademik to ciągły kontakt z młodzieżą z całego świata i stały standard, jeśli chodzi o warunki. Wyposażenie pokoju, ogólny stan i wystrój mieszkania u poszczególnych rodzin może być różny, podobnie jak stopień jej zaangażowania w aranżowanie pobytu kursanta.

Bezpieczeństwo

Każda zagraniczna szkoła językowa zapewnia własną opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Od momentu odbioru z samolotu lub autokaru przejmuje odpowiedzialność za uczestników kursu, co oznacza np.: że na wyjście poza teren akademika lub campusu rodzice muszą wcześniej podpisać zgodę. W przypadku zakwaterowania u rodzin goszczących kursanci samodzielnie pokonują drogę z i do szkoły korzystając ze środków transportu publicznego.

Dla rodziców, którzy boją się samodzielnego wyjazdu dzieci przeznaczona jest oferta kursów dla rodzin z dziećmi. Rodzic lub inny dorosły opiekun może w tym samym czasie skorzystać z innego kursu językowego na wybranym poziomie.

Kursanci podróżują też na miejsce transportem zorganizowanym: lotniczym lub autokarowym i do momentu przekazania rodzicom goszczącym lub szkole przebywają pod opieką pracowników ATAS. Jest też możliwość dojazdu we własnym zakresie.

W okresie wakacyjnym na kursach w Anglii i na Malcie zapewniamy też na miejscu pomoc polskiego rezydenta, który interweniuje w różnych nieprzewidzianych wypadkach np.: niezadowolenia z zakwaterowania, choroby, kłopotach ze szkołą. Jest on osiągalny 24 h na dobę. Są też w ofercie wyjazdy, na których obecny jest wychowawca ATAS, który przebywa z kursantami całą dobę. Wychowawcy jedzą z młodzieżą posiłki, mieszkają, uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych i w wycieczkach, więc na bieżąco również oceniają warunki zakwaterowania i przebieg kursu.

Dojazd

Jeśli miejsce, kurs i zakwaterowanie są już wybrane, pozostaje jedynie kwestia dojazdu. Zazwyczaj w cenie kursu jest już zawarty transport. Wakacyjne 2 lub 3-tygodniowe wyjazdy na Maltę, czy do Londynu przewidują transport lotniczy. Na kursy w Brighton uczestnicy dojeżdżają zorganizowanym transportem autokarowym.

Decydując się na wyjazd na kurs językowy warto mieć na uwadze, że nawet najlepsze przygotowanie zaplecza wymaga również dobrego nastawienia, otwartości i tolerancji ze strony kursanta. Nowe środowisko, miejsce, towarzystwo ludzi z całego świata sprawiają, że warto dać sobie kilka dni na spokojną aklimatyzację i przyzwyczajenie się do nowych warunków, a następnie starać się jak najefektywniej wykorzystać czas na miejscu łącząc naukę z wypoczynkiem, zawieraniem międzynarodowych znajomości i poznawaniem nowych miejsc. 

Zobacz także: