Najlepsze metody nauki języków - wybierz swoją

16 września 2018 r.

Każdy z nas chciałby być poliglotą, któremu nauka języków obcych i to najlepiej kilku naraz ;) przyjdzie szybko i bez wysiłku. Ale czy jest to możliwe? Internet pęka w szwach z coraz to nowszymi ofertami ‘szybkiej’ nauki języka obcego – „Mówisz w 4 tygodnie!”, ba albo nawet i w 2 tygodnie ;). Obiecują one szybkie efekty z naszym minimalnym wysiłkiem, dzięki specjalnym, czasem tajemniczym metodom oferowanych przez ich ‘kurs’.

Otóż pamiętajcie bez pracy i wysiłku nie można osiągnąć sukcesu, zatem - TAK, języka można nauczyć się szybko (nie obiecujemy, że w 4 tygodnie) i do tego przyjemnie ale ciągle Wasz wysiłek i motywacja są tutaj istotnym czynnikiem. Ponieważ każdy z nas jest inny, a w związku z tym mózgi każdego z nas działają w inny sposób. Każdy z nas przyswaja nowe informacje, nabywa umiejętności oraz uczy się za pomocą innych metod oraz w innym tempie. Dlatego kluczem do celu – jest nim nauka języka obcego - jest znalezienie metody działającej najlepiej w ‘MOIM’ własnym przypadku.
Odczarowujemy dla Was, tajemnicze metody szybkiej i efektywnej nauki języków obcych, ponieważ nie są one tajemnicze, a bardzo oczywiste. W ciągu lat nabytych doświadczeń z nauczania języka, przykładów konkretnych osób oraz naszych własnych doświadczeń z nauką kolejnych języków - odkrywamy dla was rąbek tajemnic, które z metod są najlepsze. Zatem wybierzcie tą, która działa na Was najlepiej, trzymamy kciuki!

Czytanie w danym języku

Tak wiemy, że nie wszyscy z Was lubią czytać ale jest to metoda szczególnie skuteczna dla ‘wzrokowców’ – ponieważ czytając zapoznajesz się z pisownią nowego słowa, składnią zdania i tym samym wzbogacasz swoje słownictwo. Najlepsze efekty daje czytanie półgłosem (czyli na głos) np. w zaciszu domowym, ponieważ wtedy dodatkowo słuchasz nowo poznane słowa, co oddziałuje na twój kolejny zmysł – słuch, może okazać się cennym dla tych, którzy szybciej uczą się poprzez słuchanie. Nie musisz od razu porywać się na dzieła literatury pokroju Szekspira, polecamy rozpocząć przygodę czytania w języku obcym od książek doskonale Ci już znanym w twoim ojczystym języku, krótkich artykułów o interesującej cię tematyce (np. Times, National Geographic) lub książkom przygotowanym specjalnie dla osób uczących się języka (przygotowane są z zasobem słownictwa zależnym od twojego poziomu języka).

metody nauki języka obcego ATAS

Pisząc

Pisząc tekst zazwyczaj przykładamy więcej uwagi do poprawności pisowni (sprawdzamy np. w słowniku), patrząc na tekst i powtórnie sprawdzając jego poprawność utrwalasz sobie użyte słowa oraz składnię, powtarzanie ma wbrew pozorom wielkie znaczenie dla naszego mózgu, a tym samym efektów uczenia się. Jeżeli nie przygotowujesz prac pisemnych ‘do szkoły’, proponujemy chociażby pisanie pamiętnika w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim (tym którego się uczysz) lub przygotowywanie części swoich notatek służbowych w języku obcym.

metody nauki języka obcego ATAS

Mów, używaj języka w praktyce, naucz kogoś!

I tutaj dla wszystkich mało rozgadanych - praktyka czyni mistrza, zatem nie ma innej opcji by nauczyć się komunikować w języku obcym jak MÓWIĆ. I najlepiej by rozmowy prowadzone były z drugą osobą ;) Pamiętaj, że nie jest istotne ile błędów popełniasz mówiąc. Wiele osób milczy, bo wstydzi się. Każdy popełnia błędy nawet osoba, która jest native’em je popełnia, także niech strach przed nimi nie zatrzyma Cię przed mówieniem. Dobrze jest ćwiczyć mówienie z kolegą, koleżanką – tutaj zalecamy poszukiwanie znajomych np. studentów z programu wymiany ERAZMUS czy wyjazdy za granicę do kraju, w którym jest on używany jako język oficjalny kraju. Nie ma tutaj znaczenia czy osoba, z która rozmawiasz ma lepszy czy gorszy poziom znajomości języka, takie zróżnicowanie pomaga Ci dostosować swoją komunikację do poziomu rozmówcy, co jest bardzo cenne – ponieważ głównym celem rozmowy jest porozumienie się/zrozumienie się, a nie wymiana doskonałych gramatycznie zdań.
Czy wiedzieliście, że nie ma lepszej metody nauczenia się czegoś samemu niż – uczenie innych?! Doskonale zdajesz sobie z tego sprawę jeżeli kiedykolwiek przygotowywałeś publiczną prezentację dla klasy lub grupy. Przekazanie informacji innym wymaga od nas doskonałej znajomości tematu i poznania go z różnych stron, a tym samym przyswajamy sobie wiedzę przygotowując się, powtarzając, i poznając punkt widzenia innej osoby. Zatem może masz młodsze rodzeństwo, koleżankę, kolegę któremu możesz udzielać korepetycji, ucząc kogoś i siebie jednocześnie ;)

metody nauki języka obcego ATAS

Słuchanie muzyki, oglądanie filmów (bez dubbingu)

To z pewnością najlepsza metoda dla słuchowców, czyli osób, u których najbardziej wyczulonym i poznawczym zmysłem jest słuch. Słuchając muzyki nawet jeżeli nie sprawdzasz tekstów (co byłoby także wskazane), poznajesz nowe słowa oraz często ich znaczenie w języku użytkowym nie tylko słownikowym. Oglądając filmy, seriale nawet bezwiednie zapamiętujesz całe zdania, frazy czy słowa – ponieważ słownictwo wchodząc do naszego ucha już w głowie zostaje, a zostaje na dłużej jeżeli dodatkowo sprawdzimy, co oznacza lub wywnioskujemy to z kontekstu i spróbujemy go użyć – gdy nie jesteśmy już bierni tylko słuchamy czynnie. Jeżeli boisz się, początkowego braku zrozumienia filmu, na początek polecamy obejrzeć powtórnie jeden, z takich który już widziałeś lub jest twoim ulubieńcem – dzięki temu łatwiej potem np. w języku angielskim będzie Ci zrozumieć fabułę i wyłapać słówka znając już ich polski odpowiednik. Tutaj warto wspomnieć, iż analogicznie rzecz się ma z grami komputerowymi, znam wielu graczy, którzy opanowali szczególnie pewne ‘formy językowe’ do perfekcji właśnie poprzez kontakt z graczami z innych krajów (słuchali i mówili) oraz narrację gry. Także warto nadstawić ucha ;)

metody nauki języka obcego ATAS

Oczywiście wszystkie te metody możesz z łatwością wykorzystać będąc w domu, w drodze do pracy, na wakacjach. Ale co łączy te wszystkie metody w jedno, wykorzystać je wszystkie w tym samym miejscu i czasie, pozwalając na prawdziwie efektywną i przyjemną naukę języka?

Nauka języka w naturalnym środowisku jego używania, czyli kurs językowy za granicą w kraju, w którym językiem tym mieszkańcy porozumiewają się na co dzień (angielskim w Wielkiej Brytanii, niemieckim w Niemczech czy Austrii, hiszpańskim w Hiszpanii itp.). Specjalnie dla Ciebie przygotowany kurs językowy w szkole językowej specjalizującej się w nauczaniu języka obcokrajowcom gdzie podczas kilku tygodni (długość kursu zależy od czasu jakim dysponujesz) masz 100% interakcję z językiem. Czy to z lektorami, uczestnikami kursu językowego, mieszkańcami miejsca, w którym przebywasz. Osłuchujesz się różnymi akcentami czy dialektami, możesz czytać, słuchać w każdej chwili w tym języku. Nie mniej ważne poznajesz kulturę danego miejsca i charakter jej mieszkańców, co ma nie mały wpływ na przyswajanie sobie wiedzy oraz motywacji do nauki. A wszystko to pod fachowym okiem lektorów i przyjemnym towarzystwie nowych przyjaciół z różnych krajów i kultur.

metody nauki języka obcego ATAS

 

Zobacz także: