Jak przebiegały wakacyjne kursy językowe za granicą w dobie pandemii?

2 września 2020 r.

Wakacje już za nami. Kursy językowe za granicą faktycznie wyglądały w tym roku inaczej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że były one niemożliwe do realizacji! Na swój wakacyjny kurs z ATAS wyjechało kilkadziesiąt kursantów do różnych europejskich miast.

Tegoroczne kursy językowe za granicą, wraz z wybuchem pandemii COVID-19, stanęły pod znakiem zapytania. Długo nie było wiadomo od kiedy i czy w ogóle podróżowanie za granicę będzie możliwe. Sytuacja ta jednak stała się bardziej klarowna z końcem czerwca, kiedy to pierwsze międzynarodowe szkoły potwierdziły realizację wakacyjnych kursów. I tak od 28 czerwca szkoły: Sprachcaffe w Frankfurcie, GLS Sprachenzentrum w Berlinie oraz France Langue w Nicei i Paryżu, zaczęły przyjmować pierwszych zagranicznych kursantów. Ich śladami poszły inne zagraniczne szkoły w Austrii, na Malcie, Cyprze, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.
Niestety nie wszystkie międzynarodowe szkoły zdecydowały się na otwarcie swoich placówek. Wynikało to głównie z sytuacji epidemiologicznej w danym kraju i regionie oraz braku odpowiedniego przygotowania szkoły na realizacje kursu w dobie pandemii.

wakacyjny kurs językowy za granicą w dobie pandemii COVID-19

Wszystkie szkoły, które jednak otwarły się na zagranicznych kursantów, wprowadziły własne procedury sanitarne i środki bezpieczeństwa. Procedury te mogły się różnić między placówkami, ze względu na odgórne wytyczne wprowadzone przez rząd danego państwa. Nie mniej jednak wszędzie mogliśmy dostrzec wprowadzenie podobnych środków bezpieczeństwa, w zakresie:

  • rozmieszczenie środków do dezynfekcji rąk na terenie szkoły,
  • zamieszczenie w widocznych miejscach plakatów i komunikatów o zachowaniu dystansu społecznego oraz przestrzeganiu higieny osobistej z szczególnym naciskiem na mycie rąk,
  • zachowania dystansu od osób trzecich na min. 1,5 m,
  • rozmieszczenia stołów w klasach i na stołówkach aby zachować bezpieczną odległość,
  • częstego sprzątania i wietrzenia przestrzeni wspólnych oraz dezynfekcji powierzchni często dotykanych (np. klamek, blatu na recepcji tip).
  • zwiększenia ilości zajęć na świeżym powietrzu,
  • noszenia maseczek w miejscach do tego wyznaczonych, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach publicznych (np. w muzeach).

wakacyjny kurs językowy za granicą w dobie pandemii COVID-19

Dzięki wprowadzonym obostrzeniom przez szkoły, realizacja kursu mogła przebiegać w pełni bezpiecznie. W taki oto sposób kursanci z Polski zdecydowali się na zagraniczny kurs językowych z ATAS do Wiednia, Monachium, do Frankfurtu oraz na popularną Maltę. Z opinie samych uczestników i ich rodziców wynik, że wyjazd należał do udanych:

" jestem bardzo zadowolona z kursu ale to głównie zasługa nauczyciela który był pasjonatem przedmiotu i wyjątkową osobowością" - pisze kursantka Monika

"Jestem bardzo zadowolona. Wszystko jest w porządku i bardzo dobrze zorganizowane." - kursantka Wiktoria

"Bardzo podobał się synowi wyjazd, nawet jak wrócił to spytał mnie czy w przyszłym roku może jechać tam jeszcze raz :) A poza tym, wszystko było w porządku." - zdradza rodzic kursanta Tomasza

"Tymon wrócił bardzo zadowolony zarówno z kursu jak i z wypoczynku, COVID go nie przeraził gdyż uznał, że to jeden z lepszych wyjazdów. Wszystko super, najważniejsze, że zdrowy i zadowolony wrócił do domu." - relacjonuje agentka Barbara

Oczywiście wprowadzone ograniczenia związane z COVID-19 przyczyniły się także do pewnych utrudnień. Kursantka Monika wspomina:
"Konieczność noszenia masek i uczenia się języka w momencie kiedy nie rozumie się do końca brzmienia A, jeszcze biorąc pod uwagę różne Akcenty różnych osób, dodatkowo uniemożliwiały zrozumienie i porozumiewanie się. Myślę że dużym udogodnieniem byłoby gdyby każdy uczeń otrzymał przezroczystą przyłbice na początek zajęć i w ten sposób uniknęlibyśmy mówienia zza materiału."

Wierzymy jednak, że mimo kilku niedogodności, udało się przeprowadzić zarówno wartościowe jak i bezpieczne kursy - na tym przede wszystkim nam zależało. Wakacyjne wyjazdy w dobie pandemii były dla nas wszystkich dużym testem i śmiało możemy powiedzieć, że go zdaliśmy. Tegoroczne doświadczenie oraz fakt, że wszyscy zaczynamy sprawnie funkcjonować w "nowej rzeczywistości" pozwoli nam jeszcze lepsze przygotowanie się na kolejne sezony.

wakacyjny kurs językowy za granicą w dobie pandemii COVID-19

Zobacz także: