Nowe zasady wjazdu dla podróżujących do Wielkiej Brytanii.

13 stycznia 2022 r.

Jak nauka angielskiego za granicą to właśnie w Wielkiej Brytanii. Nie dziwi nas zatem fakt, że to właśnie Anglia jest częstym wyborem naszych kursantów na zagraniczny kurs językowy. Także, w samej ofercie ATAS pojawia się propozycja wielu ciekawych lokalizacji – od mniejszych, klimatycznych miejscowości takich jak Eastbourne, poprzez miasta stricte uniwersyteckie (Brighton, Cambridge, Oxford), po wielkie metropolie jak Londyn. Czy wyjazd do Wielkiej Brytanii w najbliższej przyszłości jest jednak możliwy? Jak wyglądają aktualne zasady wjazdu?

AKTUALIZACJA 21.01.2022 r.

System "sygnalizacji świetlnej" odszedł w zapomnienie

Przez długie miesiące w UK obowiązywał system “sygnalizacji świetlnej”, który dzielił kraje na trzy kategorie. Do listy zielonej przyporządkowane były kraje z tzw.niskiego ryzyka epidemicznego, do pomarańczowej kraje z umiarkowanego ryzyka, a czerwona lista skupiała kraje wysokiego ryzyka. Polska znajdowała się w tym wypadku na liście pomarańczowej. Co wiązało się z faktem, iż osoby podróżujące z Polski musiały wykonać 3 testy – przed przyjazdem do UK (test antygenowy), test PCR do drugiego dnia po przyjeździe oraz ósmego dnia na miejscu. Dodatkowo podróżny musiał przejść obowiązkową 10-dniową izolację.

Kursy językowe w Wielkiej Brytanii a Covid-19

Październik 2021 miesiącem zmian

Niemniej jednak od października zgodnie z zapowiedziami rządu brytyjskiego, obostrzenia dla osób w pełni zaszczepionych zostały znacznie złagodzone i granicę zostały otwarte. Od 4 października br. wszedł bowiem w życie nowy system ograniczony wyłącznie do czerwonej listy, która wskazuje (wg rządu brytyjskiego) jedynie kraje najwyższego ryzyka. Osoby podróżujące z państw zawartych na powyższej liście musiały, pomimo posiadania paszportu Covid, przejść 10-dniową kwarantannę w hotelu wyznaczonym przez władze i wykonać test na obecność SarS-CoV-2 przed przyjazdem, a także 2 testy przebywając już na terenie Zjednoczonego Królestwa. Kraje spoza listy czerwonej,w tym Polska, zostały uznane tym samym za bezpieczne.

Aktualne restrykcje wjazdowe obowiązujące od stycznia 2022

Na chwilę obecną w Wielkiej Brytanii obowiązują nowe restrykcje, które weszły w życie z dniem 9 stycznia 2022r.
Osoby zaszczepione
Aktualnie podróżni posiadający paszport Covid udokumentowujący przyjęcie pełnego szczepienia (ostatnia dawka szczepienia musi być podana minimum na 14 dni przed przyjazdem), zobligowane są do:

  • wypełnienia formularza lokalizacyjnego (passenger locator form) w ciągu 48 godzin przed podróżą do Wielkej Brytanii
  • zarezerwowania i opłacenia testu antygenowego lub PCR na Covid-19 (musi zostać wykonany do 2 dni po przyjeździe)

Osoby oczekujące na wynik nie muszą poddawać się kwarantannie. Jeżeli wynik testu okaże się pozytywny, wówczas należy pozostać w samoizolacji przez 10 pełnych dni. Co istotne, test należy wykupić przed podróżą i jego numer referencyjny wpisać do formularza lokalizacyjnego. Za pośrednictwem strony rządowej można zamówić taki test: https://www.gov.uk/find-travel-test-provider

Osoby niezaszczepione
Podróżni niezaszczepieni na Covid-19 zobowiązani są do:

  • wypełnienia formularza lokalizacyjnego
  • wykonania testu PCR lub antygenowego maksymalnie do 48 godzin przed przyjazdem
  • wykonania testu PCR przed końcem 2 dnia, a drugi test najwcześniej w 8 dniu pobytu
  • poddania się 10-dniowej kwarantannie

Ważne jest, żeby zarezerwować i opłacić pakiet testów jeszcze przed podróżą, a jego numer referencyjny podać w formularzu lokalizacyjnym. Testy można zamówić za pośrednictwem strony rządowej: https://www.gov.uk/find-travel-test-provider

Ozdrowieńcy
Według zasad panujących w Wielkiej Brytanii, ozdrowieńcy jeśli nie są w pełni zaszczepieni traktowani są jako osoba niezaszczepiona i muszą dostosować się do zasad sanitarnych nałożonych na osoby niezaszczepione.

Dzieci
Dzieci od 5-17 roku życia obowiązują takie same zasady jak dorosłych w pełni zaszczepionych, tzn. zobligowane są do wypełnienia formularza lokalizacyjnego oraz do wykonania testu w przeciągu dwóch dni po przyjeździe. Kwarantanna również ich nie obowiązuje.

Kwarantanna
Osoba niezaszczepiona
musi bezpośrednio po przyjeździe udać się do miejsca, w którym będzie odbywać kwarantannę i pozostać tam 10 pełnych dni. Dzień przyjazdu liczy się jako dzień 0. Powinna w miarę możliwości unikać kontaktu ze współlokatorami, jeśli takowi przebywają razem z nią w jednym domostwie.
Osoby zaszczepione NIE podlegają kwarantannie. Mogą bez obaw przemieszczać się po kraju w oczekiwaniu na wynik testu.

Skrócenie kwarantanny
Istnieje możliwość skrócenia kwarantanny najwcześniej po 5 dniach, jednak tylko i wyłącznie dla osób podróżujących do Anglii z krajów nie widniejących na czerwonej liście. Należy wówczas dołączyć do programu Test to Release i przeprowadzić na własny koszt test na obecność koronawirusa. Jeżeli wynik będzie negatywny, można wówczas zakończyć samoizolację.

Formularz lokalizacyjny
Wszystkich podróżnych obowiązuje formularz lokalizacyjny, który należy wypełnić online nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem. Można go wydrukować lub zapisać w telefonie. Dostępny jest na stronie: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

Powrót do Polski
Powracając do Polski z Wielkiej Brytanii i przekraczając jej granice, wszystkie osoby muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego (wykonany w okresie 24h-licząc od godz otrzymania testu), dodatkowo osoby niezaszczepione zobowiązane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny (negatywny wynik testu wykonany najwcześniej w 8 dniu zwalnia z kwarantanny).

Premier UK zapowiada zniesienie niemal wszystkich obostrzeń

Boris Johnson potwierdził, że Anglia zaczyna powracać do "Planu A", tzn. że "Plan B" zakładający przedsięwzięcie środków sanitarnych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, przechodzi w zapomnienie. Jest to spowodowane faktem, iż szczyt fali zachorowań został już osiągnięty i od pewnego czasu zauważalny jest spadek osób zarażonych koronawirusem. Co więcej, rząd brytyjski jest właśnie w trakcie opracowania "długoterminowej strategii życia z Covid-19". Po zakończeniu ostrej fazy pandemii, zakażenie koronawirusem będzie traktowane jako jedna z wielu chorób, z którymi musimy się współcześnie borykać.
Restrykcje wprowadzone w Anglii w związku z pojawieniem się wariantu koronawirusa omikron, przestaną obowiązywać najpóźniej do dnia 27 stycznia 2022 r.

Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce nie trzeba będzie:

  • nosić maseczek ochronnych w miejscach publicznych
  • okazywać certyfikatu covidowego przed wejściem do lokalu lub uczestnicząc w większych imprezach (od 27.01)

Od 20 stycznia zniesiony został prawny wymóg zasłaniania nosa i ust w szkołach średnich, a od 27 stycznia zwolniona z noszenia maseczek zostanie reszta społeczeństwa. Jednak rząd dalej zaleca, aby w miejscach zatłoczonych zachowywać należytą "ostrożność sanitarną". Władze wycofały także rekomandacje dla pracy zdalnej jako preferowanej metody pracy. Stąd też po wcześniejszym uzgodnieniu z szefem, pracownicy zaczynają powracać do biur.
Natomiast, w dalszym ciągu obowiązywać conajmniej do 24 marca, będzie przymus samoizolacji dla osób z pozytywnym wynikiem testu na SARS-Cov-2.
"Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli całkowicie usunąć wymóg prawny dotyczący izolacji, podobnie jak nie nakładamy na ludzi obowiązku izolacji w przypadku zachorowania na grypę. W miarę jak Covid stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych" - mówił premier Johnson.
Wielka Brytania zaczyna wielkimi krokami powracać do ogólnych regulacji prawnych jeszcze sprzed czasu epidemii.

Warto nadmienić, że od października przebywać na terenie UK można wyłącznie po okazaniu ważnego paszportu. Dowód osobisty nie będzie już dokumentem na podstawie którego będziemy mogli przekroczyć granicę.

Kursy językowe w Anglii a pandemia koronawirusa

Wszystkie osoby zainteresowane odbyciem kursu języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, zachęcamy do zapoznania się z ofertą: https://kursy.atas.pl/pl/kurs-jezykowy-wielka-brytania

 

Zobacz także: