Nowe zasady wjazdu dla podróżujących do Wielkiej Brytanii.

13 stycznia 2022 r.

Jak nauka angielskiego za granicą to właśnie w Wielkiej Brytanii. Nie dziwi nas zatem fakt, że to właśnie Anglia jest częstym wyborem naszych kursantów na zagraniczny kurs językowy. Także, w samej ofercie ATAS pojawia się propozycja wielu ciekawych lokalizacji – od mniejszych, klimatycznych miejscowości takich jak Eastbourne, poprzez miasta stricte uniwersyteckie (Brighton, Cambridge, Oxford), po wielkie metropolie jak Londyn. Czy wyjazd do Wielkiej Brytanii w najbliższej przyszłości jest jednak możliwy? Jak wyglądają aktualne zasady wjazdu?

AKTUALIZACJA 18.03.2022 r.

Uwaga:  Z dniem 18 marca zostały zniesione wszystkie obostrzenia wjazdowe, również dla osób niezaszczepionych.

Jak przebiegał proces łagodzenia obostrzeń wjazdowych w UK?

Przez długie miesiące w Wielkiej Brytanii obowiązywał system “sygnalizacji świetlnej”, który dzielił kraje na trzy kategorie. Do listy zielonej przyporządkowane były kraje z tzw.niskiego ryzyka epidemicznego, do pomarańczowej kraje z umiarkowanego ryzyka, a czerwona lista skupiała kraje wysokiego ryzyka. Polska znajdowała się w tym wypadku na liście pomarańczowej. Co wiązało się z faktem, iż osoby podróżujące z Polski musiały wykonać 3 testy. Dodatkowo podróżny musiał przejść obowiązkową 10-dniową izolację.

Kursy językowe w Wielkiej Brytanii a Covid-19

Niemniej jednak od października zgodnie z zapowiedziami rządu brytyjskiego, obostrzenia dla osób w pełni zaszczepionych zostały znacznie złagodzone i granicę zostały otwarte. Od 4 października br. wszedł bowiem w życie nowy system ograniczony wyłącznie do czerwonej listy, która wskazuje (wg rządu brytyjskiego) jedynie kraje najwyższego ryzyka. Kraje spoza listy czerwonej,w tym Polska, zostały uznane tym samym za bezpieczne.
Kolejne łagodzenia restrykcji weszły w życie z dniem 9 stycznia 2022r.
Wówczas osoby zaszczepione posiadające paszport Covid udokumentowujący przyjęcie pełnego szczepienia, zobligowane były do wykonania testu antygenowego lub PCR na Covid-19 (najpóźniej do 2 dni po przyjeździe).
Z kolei podróżni niezaszczepieni na Covid-19 zobowiązani byli natomiast do wykonania 3 testów (pierwszy przed przyjazdem, kolejne dwa w przeciągu ośmiu dniu pobytu). Jednak nie zwalniało ich to z odbycia 10-dniowej kwarantanny.
Kolejny krok powrotu do normalności został podjęty w lutym. Osoby zaszczepione oraz osoby do 18 roku życia, od 11 lutego zobowiązane były jedynie do wypełnienia formularza lokalizacyjnego i okazania ważnego certyfikatu covidowego. Natomiast osoby pełnoletnie niezaszczepione musiały wypełnienić formularz lokalizacyjny i wykonać dwa testy (jeden przed podróżą, drugi do dwóch dni po przyjeździe). Zniesiono wówczas kwarantannę wjazdową dla osób niezaszczepionych. Dzięki zniesieniu izolacji, podróżni mogli bez obaw od pierwszego dnia przyjazdu, przemieszczać się w dowolnie obranym przez siebie kierunku.
Co więcej, "czerwona lista" krajów z najwyższym ryzykiem epidemiologicznym opustoszała. Osoby podróżujące z tych państw także dostały od państwa "zielone światło". Wielka Brytania zapowiedziała, że będzie honorowała certyfikaty covidowe również z 16 kolejnych krajów. Zjednoczone Królestwo chce w ten sposób pokazać, że jest otwarte na podróżnych i biznesy międzynarodowe.

Aktualnie obowiązujące zasady wjazdowe

Na ten moment wiele osób czekało już od dawna. Brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił zniesienie obostrzeń wjazdowych. Po dogłębnej analizie sytuacji epidemiologicznej, Wielka Brytania podjęła bardzo istotne decyzje. Wydaję się, że to już ostatni krok do powrotu do stanu sprzed pandemii.
Jak zatem przedstawia się obecna sytuacja?
Otóż z dniem 18 marca 2022 roku granice Wielkiej Brytanii zostały otwarte dla wszystkich podróżujących! Wszystkie restrykcje wjazdowe związane z pandemią Covid-19 zostały całkowicie zniesione. Bez względu na status zaszczepienia, od tego momentu każdy bez wyjątku, może podróżować do UK bez wykonywania testów, okazywania Certyfikatu Covidowego czy formularza lokalizacyjnego. Ponadto od 24 lutego, została całkowicie zniesiona kwarantanna, nawet w przypadku faktycznego zarażenia się koronawirusem.

Powrót do Polski
Powracając do Polski z Wielkiej Brytanii i przekraczając jej granice, wszystkie osoby muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego (wykonany w okresie 24h-licząc od godz otrzymania testu), dodatkowo osoby niezaszczepione zobowiązane są do odbycia 7-dniowej kwarantanny (bez względu na wynik testu).

Premier UK zapowiada zniesienie wszystkich obostrzeń

Boris Johnson potwierdził, że Anglia powraca do "Planu A", tzn. że "Plan B" zakładający przedsięwzięcie środków sanitarnych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, przechodzi w zapomnienie. Jest to spowodowane faktem, iż szczyt fali zachorowań został już osiągnięty i od pewnego czasu zauważalny jest spadek osób zarażonych koronawirusem. Co więcej, rząd brytyjski jest właśnie w trakcie opracowania "długoterminowej strategii życia z Covid-19". Po zakończeniu ostrej fazy pandemii, zakażenie koronawirusem będzie traktowane jako jedna z wielu chorób, z którymi musimy się współcześnie borykać.
Zgodnie z zapowiedziami obecnie zniesiony został obowiązek:

  • noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych
  • okazywania certyfikatu covidowego przed wejściem do lokalu lub uczestnicząc w większych imprezach

Od 20 stycznia zniesiony został prawny wymóg zasłaniania nosa i ust w szkołach średnich, a kolejno zwolniona z noszenia maseczek została reszta społeczeństwa. Jednak rząd dalej zaleca, aby w miejscach zatłoczonych zachowywać należytą "ostrożność sanitarną". Władze wycofały także rekomandacje dla pracy zdalnej jako preferowanej metody pracy. Stąd też po wcześniejszym uzgodnieniu z szefem, pracownicy zaczynają powracać do biur.
"Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli całkowicie usunąć wymóg prawny dotyczący izolacji, podobnie jak nie nakładamy na ludzi obowiązku izolacji w przypadku zachorowania na grypę. W miarę jak Covid stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych" - mówił premier Johnson.
Wielka Brytania zaczyna wielkimi krokami powracać do ogólnych regulacji prawnych jeszcze sprzed czasu epidemii.

Warto nadmienić, że od października przebywać na terenie UK można wyłącznie po okazaniu ważnego paszportu. Dowód osobisty nie będzie już dokumentem na podstawie którego będziemy mogli przekroczyć granicę.

Kursy językowe w Anglii a pandemia koronawirusa

Wszystkie osoby zainteresowane odbyciem kursu języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, zachęcamy do zapoznania się z ofertą: https://kursy.atas.pl/pl/kurs-jezykowy-wielka-brytania

 

Zobacz także: