Podróż do Wielkiej Brytanii – jak wygląda sytuacja w UK w dobie pandemii?

20 maja 2021 r.

Czy realizacja wakacyjnych kursów językowych w Wielkiej Brytanie będzie możliwa? Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna w Anglii oraz jak ona wpływa na prognozy na nadchodzące lato 2021?

Informacja dla klientów:

W celu potwierdzenie realizacji kursu w Wielkiej Brytanii, firma ATAS będzie kontaktowała się indywidualnie z każdą osobą, która zapisała się na kurs językowy.

Jak nauka angielskiego za granicą to właśnie w Wielkiej Brytanii. Nie dziwi nas zatem fakt, że to właśnie Anglia jest częstym wyborem naszych kursantów na zagraniczny kurs językowy. Także, w samej ofercie ATAS pojawia się propozycja wielu ciekawych lokalizacji – od mniejszych, klimatycznych miejscowości takich jak Eastbourne, poprzez miasta stricte uniwersyteckie (Brighton, Cambridge, Oxford), po wielkie metropolie jak Londyn. Miejmy jednak świadomość, że z powodu pandemii koronawirusa, rok ten jest inny pod wieloma względami i wymaga odmiennego podejścia. Czy zatem kursy językowe odbędą się w nadchodzące lato? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, przybliżmy samą sytuację w UK oraz decyzje rządowe w sprawie obostrzeń i ich poluzowania w kraju.

Kursy językowe w Wielkiej Brytanii a Covid-19

Obecnie Wielka Brytania jest jednym z tych państw, które wiodą prym w zakresie szczepień obywateli na Covid-19 (na dzień 17 maja 2021 zostało już zaszczepionych 84.49% populacji). Co więcej rząd Brytyjski opracował dość precyzyjny plan stopniowego odmrażania gospodarki aż do całkowitego otwarcia się. Plan ten składa się z 4 kroków, programu monitorowania przejścia pomiędzy poszczególnymi etapami, oraz wyznaczonych terminów kolejnych złagodzeń.
Z pomyślnością udało się zrealizować krok pierwszy oraz drugi, oraz niedawno Brytyjczycy przeszli także do kroku trzeciego. Właśnie od 17 maja Anglia wprowadziła kolejne złagodzenia, które szczególne dla branży turystycznej mają ogromne znaczenie. Czego one dotyczą?

 • Wprowadzono możliwość spotkań na zewnątrz w grupie 30 osób.
 • Można gościć w domach znajomych do 6 osób albo członków z drugiego domostwa.
 • Restauracje oraz bary zostały w pełni otwarte (restauratorzy mogą teraz przyjmować klientów także w lokalu).
 • Otwarto wszystkie miejsca noclegowe, także hotele i pensjonaty.
 • Ponownie rozpoczęły swoją działalność obiekty rozrywkowe, takie jak muzea, teatry, kina.
 • Można uczestniczyć w niektórych dużych imprezach (m.in. konferencjach, imprezach sportowych).
 • W imprezach okolicznościowych (wesele, chrzest itp.) może brać udział 30 osób.
 • Zniesiono ograniczenia prawne dotyczące wyjazdów międzynarodowych, gdzie można udać się w podróż za granicę także w celach rekreacyjnych.

W sprawie zagranicznych podróży, Brytyjski rząd wprowadził system sygnalizacji świetlnej, gdzie podzielił pozostałe kraje na 3 kategorie: zieloną (niskie ryzyko), pomarańczową (umiarkowane ryzyko) oraz czerwoną (wysokie ryzyko). Osoby udające się do kraju z danej listy są zobowiązani do:

 • lista zielona - wypełnienia formularza "passanger locator form"; wykonania 2 testów – przed przyjazdem do UK (test antygenowy) oraz testu PCR do drugiego dni po przyjeździe;
 • list pomarańczowa - wypełnienia formularza "passanger locator form"; wykonania 3 testów – przed przyjazdem do UK (test antygenowy), testu PCR do drugiego dni po przyjeździe oraz ósmego dnia na miejscu. Dodatkowo podróżny musi przejść 10-dniową izolację;
 • lista czerwona - wypełnienia formularza "passanger locator form"; wykonania 3 testów – przed przyjazdem do UK (test antygenowy), testu PCR do drugiego dni po przyjeździe oraz testu PCR ósmego dnia pobytu. Na osobach podróżujących z jednego z krajów, przypisanych do listy czerwonej, są nałożone największe restrykcje. Muszą oni także na własny koszt odbyć 10-dniową obowiązkową kwarantanne w wyznaczonym przez rząd hotelu. 

Największą swobodę w podróżowaniu mają zatem osoby wracające lub przybywające z krajów oznaczonych kolorem zielonym, gdzie są oni zwolnieni z kwarantanny. Polska aktualnie znajduje się na liście pomarańczowej. Pod koniec maja będą jednak ogłoszone kolejne aktualizację list, które być może zniosą część obostrzeń. Bardzo na to liczymy. Dodatkowo brytyjski rząd pracuje nad rozwiązaniem obniżenia kosztów za testy oraz współpracuje z Unią Europejską w zakresie tzw. "paszportów covidowych".

Kursy językowe w Anglii a pandemia koronawirusa

Czy organizacja wakacyjnych kursów językowych w UK będzie możliwa? W naszej ocenie tak. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami językowymi, które opracowały już system działania placówek w dobie pandemii. Duży procent społeczności brytyjskiej się zaszczepił, a program luzowania obostrzeń w Anglii przynosi rezultaty. Zgodnie z przyjętym planem już do 21 czerwca zostaną usunięte wszystkie dotychczasowe ograniczenia w zakresie kontaktów społecznych, a miejsca, które był dotąd zamknięte, znowu będę mogły uruchomić swoją działalność.
Oczywiście nie zapominamy o wprowadzonych listach krajów oraz pewnych ograniczeniach wynikających z podróży zagranicznej. W tym zakresie czekamy na kolejne decyzje rządu.

Źródło:
Our World in Date: https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita?tab=chart&stackMode=absolute&time=latest&country=BHR~FRA~DEU~ISR~ITA~POL~ESP~GBR~USA~OWID_WRL~MLT~European%20Union&region=World

Podróżnik: https://www.podroznik.co.uk/trzy-kolory-w-podrozach-zagranicznych-wielka-brytania-wprowadzi-nowy-system/

Zobacz także: