Jak wygląda aktualna sytuacja pandemiczna na Malcie?

4 czerwca 2021 r.

Wiele osób zastanawia się jak w dobie pandemii Covid-19 wyglądać będą wakacyjne wyjazdy na Maltę – jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży językowych organizowanych przez ATAS. Czy jest to bezpieczny kierunek turystyczny? Czy z wyjazdem będą wiązać się dodatkowe koszty i utrudnienia? Poniżej zebraliśmy kilka bardzo cennych informacji, które mamy nadzieję, pomogą rozwiać pojawiające się wątpliwości.

JAK WYGLĄDA AKTUALNA SYTUACJA PANDEMICZNA NA MALCIE?

Na chwilę obecną sytuacja na Malcie wydaję się być opanowana. Wśród krajów Unii Europejskiej to właśnie Malta wykonuje najwięcej szczepień (łączna liczba podanych dawek to 119,72% - dane na dzień 02.06), dzięki czemu plasuje się na drugim miejscu na liście krajów UE i osiągnęła już odporność populacyjną.
Do tej pory maltański rząd zniósł już wiele obostrzeń, tj.:

 • sklepy i usługi zostały otwarte, nie tylko te pierwszej potrzeby, ale i również salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy odzieżowe, kwiaciarnie itp.
 • zaczęły funkcjonować muzea (w tym długo wyczekiwane obiekty muzealno-kulturowe Heritage Malta)
 • powróciły targi na świeżym powietrzu
 • można już swobodnie podróżować między Maltą a Gozo
 • wydłużono czas otwarcia i funkcjonowania restauracji do północy
 • można skorzystać z siłowni, ale na razie bez możliwości zajęć grupowych (do dyspozycji są również siłownie hotelowe)
 • ponownie otwarto baseny (do godz. 20:00) - także w hotelach
 • można uprawiać sporty kontaktowe (jeśli ma się skończone 17 lat)

Tak jak zapowiadano, z dniem 1 czerwca zostały poluzowane obostrzenia, na które długo czekaliśmy. Niezmiernie cieszymy się z faktu, że:

 • branża turystyczna została w pełni otwarta!
 • szkoły językowe mogą już bez obaw przyjmować kursantów

A ponadto:

 • na basenach i plażach zrezygnowano z konieczności noszenia maseczek
 • można organizować śluby i przyjęcia weselne

Na dzień 7 czerwca, zostały zaplanowane kolejne zniesienia obostrzeń, które czekają na obywateli Malty i turystów:

 • w przestrzeniach publicznych będzie można spotykać się w grupie 6-osobowej
 • kina i teatry zostaną ponownie otwarte
 • oficjalnie będzie można udać się do klubu, baru czy kasyna
 • przy jednym stoliku w restauracji będzie mogło zasiąść 6 osób
 • powrócą szkoły letnie
 • dozwolone zostaną wszystkie sporty kontaktowe

Jednakże należy pamiętać, że obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zostaje wciąż zachowany, a za nie przestrzeganie tego nakazu grozi mandat. Z nakazu zwolnione są jedynie dzieci poniżej 3 roku życia, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz osoby trenujące fizycznie.
W związku z pełnym otwarcie branży turystycznej na Malcie, szkoły językowe zaczęły z powrotem przyjmować swoich kursantów. Stąd też maltański rząd wychodząc naprzeciw turystom, którzy zarezerwują kurs języka angielskiego, oferuje możliwość skorzystania z bonu o wartości do 300 €. Jednak, aby go otrzymać student musi spędzić na Malcie minimum 15 nocy. Wówczas może ubiegać się o kupon o wartości 10 € dziennie. Organizatorzy zaznaczają jednak, że kwota dofinansowywana z Malta Tourism Authority jest ograniczona, dlatego gorąco zachęcamy do zarezerwowania kursu już dziś i spędzenia niezapomnianych chwil w tym urokliwym kraju. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę tutaj >>>

Podróż na Maltę. Kurs językowy

 PODRÓŻ NA MALTĘ – WYMOGI FORMALNE

W chwili obecnej wszyscy podróżujący na Maltę (poza dziećmi do lat 5) muszą posiadać negatywny wynik testu PCR, wykonany nie później niż 72 godziny przed przylotem. Dokument potwierdzający negatywny wynik powinien być sporządzony w języku angielskim. Podróżni są zobowiązani do okazania zaświadczenia już przed wejściem na pokład samolotu lub statku. W przypadku, gdy turysta przybędzie na Maltę bez przeprowadzonego testu, będzie poddany obowiązkowemu wymazowi PCR. Od 1 czerwca wchodzi jednak w życie znacząca dla naszego portfela aktualizacja. Do tej pory koszt testu pokrywał maltański rząd, jednakże od czerwca kosztem wymazu będzie obciążony turysta (120 €), a czas oczekiwania na jego wynik spędzi na kwarantannie w wyznaczonym pomieszczeniu. Jest to spowodowane faktem, iż zbyt duża ilość osób przybywających na Maltę nie posiadała aktualnego testu PCR i koszta ponoszone w związku z badaniem pasażerów, zbyt mocno obciążały budżet państwa.
Należy liczyć się z tym, że w przypadku wyniku pozytywnego, nowo przybyły gość Malty będzie musiał odbyć przymusową kwarantannę tak długo, jak określą to władze maltańskie (jest to okres oscylujący w okolicach 14 dni). Przy czym zakwaterowanie w wyznaczonym przez rząd miejscu odbywać się będzie również na koszt turysty (100 € za każdą noc plus dodatkowo koszty związane z wyżywieniem). Podróżni mogą także spodziewać się wyrywkowej kontroli poprzez szybki test na obecność Covid-19. Ambasada Malty będzie informować na bieżąco o przebiegu normalizacji krajowych przepisów.

Z pewnością wielu osobom nasuwa się również pytanie, czy osoba zaszczepiona przeciw Covid-19 będzie zwolniona z przeprowadzenia testu przed przylotem na Maltę? Odpowiedź brzmi, aktualnie NIE. To samo dotyczy tzw. ozdrowieńców, którzy również muszą okazać się negatywnym testem.
Rząd maltański dopuszcza w niedalekiej przyszłości taką możliwość, lecz zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki musi posiadać odpowiednią formę (akceptowalną na Malcie), która wciąż nie została przedstawiona do wiadomości publicznej. W dalszym ciągu oczekujemy na decyzje w tej sprawie. Jednakże jak informuje ambasada, zaświadczenia o szczepieniu wydane w krajach członkowskich UE, będą uznawane przez Maltę nie później niż z dniem 1 lipca. Wówczas, osoby posiadające unijny certyfikat Covid będą zwolnione z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe na Maltę.

Podsumowując, od turystów aktualnie wymagany jest negatywny wynik testu PCR.
Dodatkowo, osoby przybywające na Maltę muszą wypełnić (w języku angielskim) i okazać na lotnisku następujące formularze:

 • Passenger Health Lokator Form (deklaracja lokalizacji)
 • Public Health Travel Declaration Form (deklaracja, że w ostatnim czasie osoba nie przebywała na terenie państwa spoza listy krajów należących do maltańskiego korytarza turystycznego)

Formularze można wydrukować wcześniej i przedstawić je służbom po wylądowaniu.

TRZY STREFY BEZPIECZEŃSTWA

Malta ze względów bezpieczeństwa przyjęła kryteria podziału krajów na trzy strefy: czerwoną, bursztynową i zieloną. Polska aktualnie znajduje się na liście bursztynowej (amber). Obywateli państw z danej listy obowiązują następujące zasady podróżowania:

Lista Czerwona

 • aktualnie każdy kraj, który nie jest wymieniony ani umieszczony na Zielonej lub Bursztynowej Liście zostanie automatycznie sklasyfikowany jako kraj Czerwonej Listy. Wówczas podróż na Maltę jest dozwolona tylko dla obywateli Malty lub tych, którzy posiadają ważne zezwolenie na pobyt na Malcie.

W niedalekiej przyszłości kryteria Listy Czerwonej mogą ulec zmianie na:

 • turyści zaszczepieni dwoma dawkami na COVID-19 mogą swobodnie podróżować na Maltę. Należy okazać dowód szczepienia, a termin podania ostatniej dawki nie może być krótszy niż 10 dni przed wyjazdem (dotyczy to osób z krajów Unii Europejskiej i państw, z którymi Malta zawarła dwustronne umowy tzw. Health Agreement).

Lista Bursztynowa

 • osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany nie później niż 72 godz. przed przybyciem na Maltę.

Lista Zielona

 • podróżni, przybywający z krajów wpisanych na zieloną listę, mogą z kolei bez żadnych ograniczeń odwiedzić Maltę (aktualnie, żaden kraj nie znajduje się na tej liście do odwołania).

Wakacyjne kursy językowe na Malcie

Czy warto zatem wybrać się na Maltę w okresie wakacji 2021?
W naszej ocenie jak najbardziej TAK :)


Z pewnością panujące na Malcie doskonałe warunki do plażowania i kąpieli morskich w błękitnych lagunach, przekonają niezdecydowanych. Co więcej, na każdym kroku napotkać można fascynującą architekturę miast i wszechobecnych zabytków. Otwarte na Malcie kościoły i muzea oraz dostępne plaże i naturalne atrakcje z wielką chęcią są odwiedzane przez turystów. Bardzo popularne są również bajkowe rejsy katamaranami, chociażby na Comino oraz na wyspę Gozo. Hotele z wielką gościnnością przyjmują podróżnych, a lokalne restauracje kuszą regionalną kuchnią. Na uwagę bez wątpienia zasługują także takie miasta jak Vallettę, Mdinę, Trzy Miasta, czy wioska Marsaxlokk. A słonecznym wojażom sprzyja dostępna komunikacja miejska, którą dostaniemy się do niemalże każdego miejsca na wyspie.
Malta słynie także z licznych szkół językowych, gdzie co roku na wyspę przybywają setki młodych ludzi w celu nauki języka angielskiego. I tutaj, bardzo popularną formą zakwaterowania dla takich osób są rodziny goszczące – te maltańskie szczycą się szczególną gościnnością. Od naszych kontrahentów wiemy, że wszystkie szkoły zaszczepiły już swoich pracowników i przygotowują się na przyjęcie uczniów w nadchodzące lato. Rodziny goszczące także mają zostać poddane szczepieniu w trybie pilnym. Jeśli pojawi się więcej konkretnych informacji będziemy aktualizować nasz wpis.


Więcej informacji na:
Our World in Date: https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita?tab=chart&stackMode=absolute&time=latest&country=BHR~FRA~DEU~ISR~ITA~POL~ESP~GBR~USA~OWID_WRL~MLT~European%20Union&region=World
MALTAIGONZO: http://www.maltaigozo.pl/koronawirus-na-malcie/
TUR-INFO: http://www.tur-info.pl/a/53086,,malta-turystyka-ruch-turystyczny-malta.html

 

Ilona Jarczewska

Zobacz także: