Jak wygląda aktualna sytuacja pandemiczna na Malcie?

18 maja 2022 r.

Malta - jeden z najbardziej słonecznych kierunków świata, gdzie lazurowe morze w otoczeniu malowniczych klifów, co roku przyciąga rzesze turystów. Nie dziwi zatem fakt, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży językowych organizowanych przez ATAS. Jak zatem aktualnie przedstawia się sytuacja na Malcie? Czy nadal obowiązują obostrzenia wjazdowe? Poniżej zebraliśmy kilka cennych informacji, które mamy nadzieję pozwolą rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Aktualizacja 18.05.2022 r.

Jak wygląda aktualna sytuacja pandemiczna na Malcie?

Z racji, że jest to niewielki kraj (jego powierzchnia jest niemalże 1000 razy mniejsza od Polski), podczas trwania zaostrzonej pandemii Covid-19, jego mieszkańcy skrupulatnie przestrzegali obowiązujących zasad sanitarnych, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przez co, Malta obecnie jest na 1 miejscu w Unii Europejskiej pod względem ilości zaszczepionych mieszkańców w przeliczeniu na wielkość populacji.
Stąd też, dopiero od 11 kwietnia 2022 r. rząd maltański zdecydował się na złagodzenia obowiązujących zasad wjazdowych. Dotychczas bowiem na teren tego wyspiarskiego państwa, bez przeszkód, mogły wjeżdżać tylko osoby w pełni zaszczepione, z kolei przyjezdni niezaszczepieni bezwzględnie musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Aktualnie Malta zaczyna powracać do czasów sprzed pandemii - wszystkie restauracje, muzea, kina, teatry funkcjonują normalnie, również przemieszczanie się komunikacją miejską przenirga jak niegdyś. Rząd maltański liczy w tym aspekcie na odpowiedzialność społeczeństwa.
Malta przez długi okres czasu wymagała od mieszkańców oraz podróżnych, zakrywania ust i nosa, nawet na świeżym powietrzu. Bywało to nieco uciążliwe zważając na panujący tam klimat. Jednak i ten nakaz od 17 marca 2022 został zlikwidowany. Co więcej, od maja nakaz noszenia maseczek pozostał już tylko w szpitalach i przychodniach.

Podróż na Maltę. Kurs językowy

Podróż na Maltę - wymogi formalne

Na chwilę obecną (stan na dzień 18.05.2022) każda osoba wjeżdżająca na teren Malty zobowiązana jest do okazania jednego z trzech dokumentów:

  • ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19
  • oświadczenia potwierdzającego status ozdrowieńca
  • negatywnego wyniku testu (test PCR- 72h, test antygenowy - wykonany najpóźniej do 24h przed przyjazdem) 

Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która przyjęła wszystkie zalecane dawki szczepienia co najmniej 14 dni przed przyjazdem (nie wliczając w ten okres dnia szczepienia). Zgodnie z zaleceniami, po upływie 270 dni od ostatniej dawki należy przyjąć szczepienie przypominające.
Trochę inaczej sytuacja klaruje się w przypadku osób poniżej 18. roku życia, których certyfikaty Covidowe potwierdzające przyjęcie pełnej serii szczepień podstawowych, nie mają daty ważności. Oznacza to, że dzieci i młodzież nie muszą wykonywać dodatkowego szczepienia przypominającego.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat są zwolnione z wymogu przeprowadzenia testów, a dla starszych obowiązują ogólne wyżej wymienione zasady. Od niedawna nie ma również konieczności wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Kwarantanna wjazdowa została całkowiecie zniesiona, jedynie w przypadku, gdy dana osoba otrzyma pozytywny wynik testu na Covid-19, obowiązuje ją 7-dniowa izolacja.

Zajęcia w szkołach językowych

Pozostało jednak jedno kluczowe ograniczenie, które dotyka osoby chcące podszlifować język angielski w otoczeniu jednych z najczystszych wód na świecie. Rząd maltański pierwotnie nakazywał, aby wszyscy kursanci uczęszczający do szkół językowych posiadali wymagane szczepienia. Jednakże zgodnie z ostatnimi doniesieniami, szkoły mogą w tym aspekcie podejmować niezależne decyzje.
Współpracująca z nami szkoła Easy School of Languages organizująca m.in. kursy Comfort na Malcie, zdecydowała, że przyjmuje również studentów niezaszczepionych, którzy na zasadach ogólnie przyjętych, będą mogli przekroczyć granicę oraz uczęszczać na zajęcia, po jednorazowym okazaniu negatywnego wyniku testu przy wjeździe na teren kraju. Jedynym warunkiem pozostaje konieczność noszenia maseczek podczas zajęć w klasach.
Jest to kraj, który słynie z licznych szkół językowych, gdzie co roku na wyspę przybywają setki młodych ludzi w celu nauki języka angielskiego Od naszych kontrahentów wiemy, że wszystkie szkoły zaszczepiły swoich pracowników i przygotowują się na przyjęcie uczniów. 

Wakacyjne kursy językowe na Malcie

Czy warto zatem wybrać się na Maltę w okresie wakacji 2022?
W naszej ocenie jak najbardziej TAK :)

Z pewnością panujące na Malcie doskonałe warunki do plażowania i kąpieli morskich w błękitnych lagunach, przekonają niezdecydowanych. Na każdym kroku napotkać można fascynującą architekturę miast i wszechobecnych "piaskowych" zabytków sprzed nawet kilku tysięcy lat. Otwarte na Malcie kościoły i muzea oraz dostępne plaże i naturalne atrakcje z wielką chęcią są odwiedzane przez turystów. Bardzo popularne są również bajkowe rejsy katamaranami, chociażby na Comino oraz na wyspę Gozo. Hotele oraz miejscowa społeczność z wielką gościnnością przyjmują podróżnych, a lokalne restauracje kuszą regionalną kuchnią. Na uwagę bez wątpienia zasługują także takie miasta jak Vallettę, Mdinę, Trzy Miasta, czy wioska Marsaxlokk. A słonecznym wojażom sprzyja dostępna komunikacja miejska, którą dostaniemy się do niemalże każdego miejsca na wyspie.
Nie pozostaje zatem nic innego jak przekonać się samemu o urokach tego niezwykle bogatego kulturowo kraju i koniecznie zabrać ze sobą aparat oraz zestaw plażowy :)

Poznaj zasady wjazdowe na teren Malty

Ilona Jarczewska

Zobacz także: