Jak wygląda aktualna sytuacja pandemiczna na Malcie?

1 lipca 2021 r.

Wiele osób zastanawia się jak w dobie pandemii Covid-19 wyglądać będą wakacyjne wyjazdy na Maltę – jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży językowych organizowanych przez ATAS. Czy jest to bezpieczny kierunek turystyczny? Czy z wyjazdem będą wiązać się dodatkowe koszty i utrudnienia? Poniżej zebraliśmy kilka bardzo cennych informacji, które mamy nadzieję, pomogą rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Aktualizacja 14.07.2021r.

JAK WYGLĄDA AKTUALNA SYTUACJA PANDEMICZNA NA MALCIE?

Na chwilę obecną sytuacja na Malcie wydaję się być opanowana. Wśród krajów Unii Europejskiej to właśnie Malta wykonuje najwięcej szczepień (łączna liczba podanych dawek to 150,58% - dane na dzień 29.06), dzięki czemu plasuje się na pierwszym miejscu na liście krajów UE i osiągnęła już odporność populacyjną.
Do tej pory maltański rząd zniósł już wiele obostrzeń, tj.:

 • sklepy i usługi zostały otwarte, nie tylko te pierwszej potrzeby, ale i również salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy odzieżowe, kwiaciarnie itp.
 • zaczęły funkcjonować muzea (w tym długo wyczekiwane obiekty muzealno-kulturowe Heritage Malta)
 • powróciły targi na świeżym powietrzu
 • można już swobodnie podróżować między Maltą a Gozo
 • wydłużono czas otwarcia i funkcjonowania restauracji do północy
 • można skorzystać z siłowni, ale na razie bez możliwości zajęć grupowych (do dyspozycji są również siłownie hotelowe)
 • ponownie otwarto baseny (do godz. 20:00) - także w hotelach
 • można uprawiać sporty kontaktowe (jeśli ma się skończone 17 lat)

Tak jak zapowiadano, z dniem 1 czerwca zostały poluzowane obostrzenia, na które długo czekaliśmy. Niezmiernie cieszymy się z faktu, że:

 • branża turystyczna została w pełni otwarta!
 • szkoły językowe mogą zacząć przyjmować kursantów

W połowie lipca rząd maltański ogłosił, że szkoły językowe zostaną zamknięte. Jednakże ku radości wielu osób, w tym młodzieży zagranicznej, szkoły językowe pozostają nadal otwarte. Zmianie ulega jedynie program nauczania i miejsce, w którym będą odbywać się zajęcia. Dozwolone jest prowadzenie lekcji w terenie, na otwartej przestrzeni. Wiele szkół zamierza również korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii i lekcje będą odbywały się w formie on-line. Z zaznaczeniem, iż osoby w nich uczestniczące nie mogą przebywać w jednym pomieszczeniu.

A ponadto:

 • na basenach i plażach zrezygnowano z konieczności noszenia maseczek
 • można organizować śluby i przyjęcia weselne

W dniu 7 czerwca, zostały zniesione kolejne obostrzeń, które ucieszyły obywateli Malty i turystów:

 • w przestrzeniach publicznych można spotykać się w grupie 6-osobowej
 • kina i teatry zostały ponownie otwarte
 • oficjalnie można już udać się do klubu, baru czy kasyna
 • przy jednym stoliku w restauracji może zasiąść 6 osób
 • powróciły szkoły letnie
 • dozwolone zostały wszystkie sporty kontaktowe

Jednakże należy pamiętać, że obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zostaje wciąż zachowany, a za nie przestrzeganie tego nakazu grozi mandat. Z nakazu zwolnione są jedynie dzieci poniżej 3 roku życia, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz osoby trenujące fizycznie.
W związku z pełnym otwarcie branży turystycznej na Malcie, szkoły językowe zaczęły z powrotem przyjmować swoich kursantów. Stąd też maltański rząd wychodząc naprzeciw turystom, którzy zarezerwują kurs języka angielskiego, oferuje możliwość skorzystania z bonu o wartości do 300 €. Jednak, aby go otrzymać student musi spędzić na Malcie minimum 15 nocy. Wówczas może ubiegać się o kupon o wartości 10 € dziennie. Organizatorzy zaznaczają jednak, że kwota dofinansowywana z Malta Tourism Authority jest ograniczona, dlatego gorąco zachęcamy do zarezerwowania kursu już dziś i spędzenia niezapomnianych chwil w tym urokliwym kraju. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę tutaj >>>

Podróż na Maltę. Kurs językowy

PODRÓŻ NA MALTĘ – WYMOGI FORMALNE

Dotychczas turyści przylatujący na Maltę zobowiązani byli do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed przyjazdem. Zgodnie z zapowiedzią maltańskiego rządu, od 14 lipca 2021 roku tylko osoby w pełni zaszczepione mogą odwiedzić Maltę (bez okazywania negatywnego wyniku testu) i cieszyć sie jej urokami od pierwszego dnia pobytu. Wobec czego, osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid i znajdujące się na liście http://legislation.mt/eli/ln/2021/301/eng bez obaw mogą przekroczyć granicę tego państwa. Mamy nadzieję, że jest to tylko chwilowe rozwiązanie maltańskiego rządu, który z obawy przed kolejną falą pandemii pragnie zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Pomimo, iż w czerwcu na Malcie zdarzały się dni, gdy nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem, Malta jako małe, wyspiarskie państwo zdecydowała się podjąć bardziej drastyczne kroki. W związku z naciskami z różnych stron świata oraz m.in. licznych maltańskich szkół językowych, w kolejnym rozporządzeniu granice zostały otwarte również dla osób niezaszczepionych pod warunkiem, że po przyjeździe odbędą przymusową 14-dniową kwarantannę. Nie są z niej zwolnieni zarówno ozdrowieńcy jak i osoby, które okażą negatywny wynik testu Covid-19. Dzieci w wieku 5-12 lat, w przypadku gdy przedstawią negatywny wynik testu PCR, nie są nią objęte. Jedynie dzieci poniżej 5 roku życia nie muszą przechodzić kwarantanny ani wykonywać testu.

Dalej natomiast obowiązkiem osób przybywających na Maltę pozostaje wypełnienie (w języku angielskim) i okazanie na lotnisku następujących formularzy:

 • Passenger Health Lokator Form (deklaracja lokalizacji)
 • Public Health Travel Declaration Form (deklaracja, że w ostatnim czasie osoba nie przebywała na terenie państwa spoza listy krajów należących do maltańskiego korytarza turystycznego)

Formularze można wydrukować wcześniej i przedstawić je służbom po wylądowaniu.

Wakacyjne kursy językowe na Malcie

Czy warto zatem wybrać się na Maltę w okresie wakacji 2021?
W naszej ocenie jak najbardziej TAK :)

Z pewnością panujące na Malcie doskonałe warunki do plażowania i kąpieli morskich w błękitnych lagunach, przekonają niezdecydowanych. Co więcej, na każdym kroku napotkać można fascynującą architekturę miast i wszechobecnych zabytków. Otwarte na Malcie kościoły i muzea oraz dostępne plaże i naturalne atrakcje z wielką chęcią są odwiedzane przez turystów. Bardzo popularne są również bajkowe rejsy katamaranami, chociażby na Comino oraz na wyspę Gozo. Hotele z wielką gościnnością przyjmują podróżnych, a lokalne restauracje kuszą regionalną kuchnią. Na uwagę bez wątpienia zasługują także takie miasta jak Vallettę, Mdinę, Trzy Miasta, czy wioska Marsaxlokk. A słonecznym wojażom sprzyja dostępna komunikacja miejska, którą dostaniemy się do niemalże każdego miejsca na wyspie.
Malta słynie także z licznych szkół językowych, gdzie co roku na wyspę przybywają setki młodych ludzi w celu nauki języka angielskiego. I tutaj, bardzo popularną formą zakwaterowania dla takich osób są rodziny goszczące – te maltańskie szczycą się szczególną gościnnością. Od naszych kontrahentów wiemy, że wszystkie szkoły zaszczepiły już swoich pracowników i przygotowują się na przyjęcie uczniów w nadchodzące lato. Rodziny goszczące także mają zostać poddane szczepieniu w trybie pilnym. Jeśli pojawi się więcej konkretnych informacji będziemy aktualizować nasz wpis.


Więcej informacji na:
Our World in Date: https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita?tab=chart&stackMode=absolute&time=latest&country=BHR~FRA~DEU~ISR~ITA~POL~ESP~GBR~USA~OWID_WRL~MLT~European%20Union&region=World
MALTAIGONZO: http://www.maltaigozo.pl/koronawirus-na-malcie/
TUR-INFO: http://www.tur-info.pl/a/53086,,malta-turystyka-ruch-turystyczny-malta.html

 

Ilona Jarczewska

Zobacz także: