Jak przedstawia się sytuacja Hiszpanii w dobie pandemii?

5 lipca 2021 r.

Hiszpania jest jednym z krajów, w które pandemia koronawirusa uderzyła z dużą siłą. Wielu turystów ma nadal obawy związane z podróżą w te rejony świata. Jak dziś wygląda sytuacja pandemiczna w Hiszpanii? Czy przyjęta taktyka rządu hiszpańskiego w walce z koronawirusem odniosła oczekiwane rezultaty i państwo iberyjskie jest już wolne od drastycznych obostrzeń?

PODRÓŻ DO HISZPANII – WYMOGI FORMALNE

Nie da się ukryć, że obecnie panująca pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 utrudnia na co dzień funkcjonowanie ludzi na całym świecie. Mając na uwadze dobro obywateli i konieczność zwalczenia transmisji wirusa, wszystkie państwa podjęły konkretne kroki w celu eliminacji zagrożenia. Jednakże z uwagi na fakt, iż cały świat aktualnie może złapać chwilę głębszego oddechu, drastyczne obostrzenia w większości rejonów świata zostały zniesione.
Do kręgu tych krajów zalicza się również Hiszpania, której granice są otwarte dla turystów. Do tej pory, aby wjechać na jej teren, podróżny z krajów znajdujących się na liście ryzyka zakażeniem Covid-19, musiał okazać się negatywnym wynikiem testu RT-PCR. Od 7 czerwca ten wymóg został skorygowany. Turyści mogą już przekroczyć granicę również po okazaniu negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, skądinąd znacznie tańszego od testu PCR. Dzięki czemu budżet wakacyjny nie zostanie już tak mocno obciążony. Jego ważność, rząd hiszpański, określił do maksymalnie 48 godzin. Należy zaznaczyć, że czas liczy się od godziny pobrania wymazu, a nie od godziny otrzymania wyniku. Zatem jeśli planujemy wyjazd do Hiszpanii, mamy tylko 48 godzin od pobrania próbki, aby wjechać na teren tego państwa.
Wszyscy przybywający drogą powietrzną lub morską (bez względu czy kraj, z którego podróżują znajduje się na bezpiecznej czy zagrożonej liście), muszą wypełnić formularz sanitarny (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz ten generuje kod QR, który trzeba okazać w chwili przyjazdu. W kwestionariuszu należy podać dane kontaktowe, adres pod którym turysta będzie przebywał przez okres pobytu oraz przedstawić stan naszego zdrowia pod kątem zachorowania na Covid-19. Ważne, aby deklaracje wypełnić najwcześniej 48 godz przed planowaną podróżą. Dodatkowo po przybuciu turyści są poddawani pomiarowi temperatury ciała, która nie powinna przekroczyć 37,5 stopnia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia podróżującego, służby mogą taką osobę skierować na badania w kierunku dalszej diagnostyki.

POLSKA NA BEZPIECZNEJ LIŚCIE

Jak ogłosiła ambasada RP w Madrycie, Polska z dniem 21 czerwca została wykreślona z listy krajów o dużym ryzyku zakażenia Covid-19, tym samym znalazła się na bezpiecznej liście hiszpańskiej. Spowodowane jest to faktem, iż w naszym kraju odnotowano znaczne spadki zakażeń Covid-19 i sytuacja pandemiczna się ustabilizowała. Osoby podróżujące bezpośredni z Polski do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską, nie muszą już okazywać negatywnego wyniku testu na Covid-19 ani certyfikatu zaświadczającego o wykonaniu pełnego szczepienia. Utrzymany został jedynie obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Sytuacja niestety zupełnie inaczej przedstawia się w przypadku przekraczania granicy drogą lądową, bowiem duża część regionów Francji (sąsiadującej bezpośrednio z Hiszpanią), nadal należy do grupy państw ryzyka sanitarnego. Zatem chcąc dostać się na teren państwa iberyjskiego, musimy przekroczyć granicę francusko-hiszpańską. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą lądową z regionów ryzyka we Francji, zobowiązani są do przedstawienia jednego z poniższych dokumentów:

 • Zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko Covid-19 (ostatnia dawka szczepionki lub szczepionka jednodawkowa musi być podana co najmniej 14 dni przed planowanym przyjazdem)
 • Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 (test RT-PCR lub test antygenowy - musi być wykonany w przeciągu 48 godzin przed przybyciem)
 • Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 (uznawane będą zaświadczenia wydane min 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu, samo zaświadczenie traci ważność po 180 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku)

Ta sama sytuacja dotyczy przekraczania lądowej granicy hiszpańskiej od strony Portugalii, która również zasila grono państw, które według hiszpańskich władz, niosą zagrożenie sanitarne. Co istotne, hiszpańska lista regionów ryzyka jest aktualizowana co 7 dni, zatem należy bacznie monitorować na której liście aktualnie się znajdujemy. Na razie nic nie zapowiada, żeby Polska miała zostać skreślona z bezpiecznej listy.
Wszystkie powyższe dokumenty należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego.

Costa Brava - Hiszpania sytuacja w dobie pandemii

JAK PRZEDSTAWIA SIĘ AKTUALNA SYTUACJA PANDEMICZNA W HISZPANII?

Z racji tego, że w wielu regionach Hiszpanii sytuacja pandemiczna wyraźnie złagodniała, rząd zadecydował o luzowaniu obostrzeń. Z dniem 8 czerwca został tam wprowadzony nowy porządek. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązujące obostrzenia mogą różnić się w zależności od regionu, do którego zamierzamy się wybrać. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić aktualne wymogi sanitarne panujące w danym rejonie Hiszpanii. Nie odbiegają one znacznie od siebie, jednakże dostrzec można niewielkie różnice chociażby dotyczące godziny otwarcia restauracji.

Główne zasady, które obowiązują na terenie Hiszpanii:

 • restauracje są otwarte w godz. 6:00-1:00 (2:00 w zależności od regionu)
 • zabytki, muzea, galerie, kina i inne atrakcje turystyczne mogą być zapełnione w 75%
 • plaże są otwarte dla wszystkich z zachowaniem 1,5-metrowego odstępu
 • nie ma ograniczeń co do spotkań w przestrzeniach prywatnych
 • zakaz palenia na świeżym powietrzu, w przypadku, gdy nie można zachować 2 metrowego odstępu od osób znajdujących się w pobliżu
 • obiekty noclegowe mogą być otwarte z zachowaniem ogólnych norm sanitarnych
 • wszelkie ograniczenia związane z przemieszczaniem się w godzinach nocnych zostały zniesione

 • w zależności od regionu w restauracji przy jednym stole może przebywać 6 osób wewnątrz lub 10 osób na zewnątrz (przy czym nie dotyczy to osób zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe)

Istotna zmiana zaszła 26 czerwca, z tym dniem rząd hiszpański zniósł obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych na świeżym powietrzu, który do tej pory obowiązywał. Jednakże warunkiem, aby móc cieszyć się wakacjami bez dodatkowych barier, jest zachowanie 1,5-metrowego dystansu społecznego. Maseczki będą nadal obowiązywać podczas masowych wydarzeń, których uczestnicy nie mają miejsc siedzących oraz w miejscach publicznych w przestrzeni zamkniętej. Przepisy regulują, że dozwolone jest przebywanie na plaży czy basenie w bliskiej obecności (bez maseczki) w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół.
Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 6 roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby niepełnosprawne i osoby uprawiające sport na wolnym powietrzu. Brak maseczki stanowi podstawę do wystawienia mandatu w wysokości 100 euro.
Planując urlop w sezonie wakacyjnym należy pamiętać, że sytuacja związana z pandemią w poszczególnych krajach zmienia się bardzo dynamicznie. W związku z tym należy na bieżąco dokładnie sprawdzić lokalne restrykcje oraz zasady wjazdu do danych krajów.

Hiszpania w dobie koronawirusa-obostrzenia

CZYM KUSI NAS HISZPANIA?

Hiszpania znana jest z malowniczych zatoczek, niesamowicie szmaragdowego morza i piaszczystych plaż. Jest to idealny opis odzwierciedlający uroki Costa Brava, zwanego Dzikim Wybrzeżem, które obejmuje północno-wschodnie wybrzeże Hiszpanii. Okoliczne połączenie stromych urwisk i klifów z lazurem morza, zapiera dech w piersi kazdego turysty. Kierując się wybrzeżem na południe, bez wątpienia należy zatrzymać się w Barcelonie, jednym z najbardziej barwnych miast na naszym globie. Znaleźć tu można wiele okazałych świątyń, jak np. Sagrada Familia (uznawana za symbol miasta) zaprojektowana przez samego Antonio Gaudiego. Jest to obowiązkowy przystanek na drodze każdego turysty. Stare Miasto ze średniowieczną architekturą i krętymi uliczkami zachęca do długich pieszych wycieczek.
Na uwagę również zasługuje Malaga i jej najbardziej spektakularne budowle- twierdza Alcazaba oraz zamek Castillo de Gibralfaro. Aby się do nich dostać musimy wspiąć się na malownicze wzgórze. Malaga, jako że jest otoczona z trzech stron wzgórzami, a od południa morzem i szeroką linią plaż, sprawia, że nie można przejechać koło niej obojętnie. Trochę odrywając się od architektury miejskiej, możemy odwiedzić Bioparc (ogród zoologiczny) w Walencji. Na olbrzymiej przestrzeni odwiedzający mogą pojednać się z naturą, gdzie dzięki bardzo przemyślanym rozwiązaniom, wszelkie bariery wydają się zacierać. Walencja jest to miasto, które świetne łączy ze sobą kontrasty, zabytkowe budynki przeplata się z nowoczesnością. Jest to unikatowe widowisko architektoniczne, kolejne na mapie Hiszpanii. Warto oderwać się na chwilę od codzienności i dać się ponieść marzeniom podróżnika, które niewątpliwe można zrealizować w słonecznej Hiszpanii.

Zobacz także: