Czy warto uczyć się języka hiszpańskiego w jego naturalnym środowisku?

4 sierpnia 2021 r.

Udowodniono, że nauka języka obcego poprawia funkcjonowanie mózgu, pamięć oraz umiejętność pracy z kilkoma rzeczami naraz. Korzystnie wpływa na samorozwój i poczucie własnej wartości. Z racji tego, że kursy języka hiszpańskiego cieszą się co raz większą popularnością wśród osób na całym świecie, warto wziąć pod uwagę jego naukę i otworzyć się na nowe perspektywy. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Nauka języka podczas wyjazdu zagranicznego wydaje się być idealnym połączeniem.

JĘZYK HISZPAŃSKI JAKO DRUGI JĘZYK NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANY NA ŚWIECIE

Z racji tego, iż angielski otrzymał miano języka globalnego, przez długie lata nauka innych języków schodziła na drugi plan. Jednak świat się zmienia, a wraz z nim zainteresowanie obcymi kulturami, językami i możliwościami, które daje ich znajomość. Warto zatem skierować swoją uwagę w stronę laureata drugiego miejsca. Język hiszpański uznawany jest bowiem za drugi język na świecie, zaraz po angielskim, jako najczęściej używany w komunikacji międzynarodowej. Hiszpański plasuje się również na drugim miejscu, jeśli chodzi o najczęściej używany język rodzimy. Dla niemal 500 milionów ludzi, hiszpański jest językiem ojczystym, a duża część ludności używa go jako drugiego języka. Pierwsze miejsce otrzymuje chiński, którym od najmłodszych lat posługuje się ponad miliard ludzi. Według najnowszych doniesień, język hiszpański znajduje się w czołówce najbardziej perspektywicznych języków świata. Idąc śladami Stanów Zjednoczonych, gdzie hiszpański plasuje się na pierwszym miejscu jako najczęściej nauczany drugi język, świat przygotowuje się na „inwazję” tego języka. Wszystko wskazuje na to, że nauka języka hiszpańskiego może być w pewnym momencie traktowana na równi z nauką języka angielskiego. Stąd, kursy umożliwiające swobodną naukę języka w jego naturalnym środowisku, są coraz chętniej wybierane przez osoby chcące przejść przez proces nauczania, w stosunkowo szybki, a przede wszystkim przyjemny sposób. Ekspozycja na język jest bez wątpienia jednym z głównych czynników wpływających pozytywnie na sukces nauczania. Im więcej mamy kontaktu z językiem, tym szybciej jesteśmy w stanie go przyswoić. Nie bez znaczenia jest też „osłuchanie się” z językiem, jego wymową i akcentem przez osoby, dla których jest to język ojczysty.

Falmenco, Hiszpania

HISZPAŃSKA MENTALNOŚĆ

Hiszpania, kraj położony głównie na Półwyspie Iberyjskim, obejmujący również Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Tam życie toczy się inaczej... mieszkańcy cieszą się niczym niezmąconym spokojem, a w ramach odpoczynku oddają się popołudniowej sjeście. Uwielbiają muzykę, spotkania z rodziną i przyjaciółmi są codziennym rytuałem, a słońce nie opuszcza ich przez 325 dni w roku. Hiszpania to kraj, w którym zagwarantowaną mamy przepiękną pogodę i powiew letniej bryzy przez większość roku. Nic więc dziwnego, że tamtejszym mieszkańcom uśmiech nie schodzi z twarzy, a stresujące sytuacje „przekładają na później”. Przebywanie w ich otoczeniu niesie za sobą same korzyści. Nastraja pozytywnie do życia, a jak powszechnie się przyjęło, nauka nie zawsze należy do przyjemności i bywa nużąca. Jednak w tych regionach świata nie znają słowa presja i nacisk. Życie toczy się swoim torem i ma sprawiać radość. W odniesieniu do kształcenia umiejętności posługiwania się językiem wśród piaszczystych plaż iberyjskiego kraju, nauka jest naprawdę satysfakcjonująca. Co więcej, jest to naród, który bardzo dba o swoją tradycję i kulturę, chociaż na pierwszym miejscu zawsze stawia na rodzinę. To bardzo otwarte i gościnne społeczeństwo, które chętnie gości nowo przybyłych i otacza ich niebywałą troską. Z pewnością niejedna osoba wyniesie z tego wyjazdu zagranicznego, masę ciepłych wspomnień z założeniem, że na pewno zagości jeszcze w tych stronach. Studenci z całego świata przyjeżdżają tu, aby nauczyć się tego jakże dźwięcznego języka w otoczeniu lazurowego morza i bezkresnych wzgórz na horyzoncie.

Nauka języka w Hiszpanii

CZY NAUKA JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO JEST TRUDNA?

Łatwość nauki języka jest pojęciem wyjątkowo relatywnym, jednakże wśród społeczeństwa utarło się stwierdzenie, że hiszpański jest językiem, który przyswaja się dosyć szybko. Jest to spowodowane zapewne faktem, że jego fonetyka jest bardzo łatwa do zapamiętania, przez co nie sprawia nam Polakom trudności w wymowie. Trochę więcej problemu przysparza już gramatyka, ale i z tym można sobie poradzić przy odrobinie samozaparcia. W przeciwieństwie do naszego ojczystego języka, który jest powszechnie uznawany za jeden z najtrudniejszych do opanowania, język hiszpański stoi po drugiej stronie rankingu. Wiele osób jest zdania, że jest to język łatwy do nauki. Jego miękkie brzmienie, lekka fonetyka nie stanowi problemu dla naszych aparatów mowy. Potwierdza to fakt, że np. hiszpańska literka „ñ” jest wymawiana jak nasze polskie „ń”. Wystarczy opanować kilka podstawowych zasad by wiedzieć jak czytać słowa. Hiszpański jest językiem fonetycznym, co oznacza, że większość wyrazów wymawia się tak, jak się je pisze. Jest to niewątpliwie jego duża zaleta. Podstawy są bardzo proste, gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku gramatyki i odmiany czasów. Tutaj zaczynają się schody, ale idąc za przysłowiem „im dalej w las tym ciemniej”, edukacja ma to do siebie, że podwyższając sobie próg musimy liczyć się z większym nakładem pracy z naszej strony. Hiszpańska odmiana czasów jest trochę podobna do czasów języka angielskiego, dlatego użytkownicy angielskiego mają tutaj przewagę. Poza tym, znaczna część osób zna chociażby podstawy języka angielskiego, które jak się okazuje, przy nauce hiszpańskiego są bardzo przydatne, bowiem ponad 3000 słów, które pojawiają się w angielskim, pojawia się również w języku hiszpańskim. Hiszpański jako język romański, w którym wiele słów brzmi podobnie jak w łacinie, może stanowić bazę skojarzeń, ponieważ z łaciny pochodzi wiele słów z języka angielskiego i polskiego, przez co wiele wyrazów sprawia znajome wrażenie i szybciej zapada w pamięci.

Wybrzeże w Hiszpanii

KURS JĘZYKOWY ZA GRANICAMI KRAJU

Hiszpania jest jednym z trzech najczęściej odwiedzanych krajów na mapie turystycznej
. Z tego też powodu, mieści się tam największa ilość restauracji, klubów i barów w całej UE, które są wplecione w bajkową architekturę. Na jej obszarze znajduje się osiem tysięcy kilometrów przepięknych plaż z bezpośrednim dojściem do Morza Śródziemnego tudzież Oceanu Atlantyckiego. Oddawanie się nauce języka w takim otoczeniu jest niesamowitym przeżyciem. Niemniej jednak, każdy rodzic ma zrozumiałe obawy dotyczące wyjazdu swojego dziecka na obóz czy kurs do innego kraju. Padają pytania czy odnajdzie się wśród obcej kultury i nieznanych mu ludzi, czy poradzi sobie z codziennymi obowiązkami? Wybierając do prowadzenia kursu prestiżową szkołę i godnego zaufania touroperatora, można zdecydowanie zminimalizować rodzicielski niepokój. Biorąc pod uwagę ich doświadczenie w prowadzaniu kursów językowych i opiece nad młodzieżą, każde dziecko może czuć się bezpiecznie. To samo tyczy się osób dorosłych, które chcą podszlifować znajomość języka. Jednak w tym przypadku niepokój kursantów jest znacznie mniejszy. Dzięki profesjonalnej organizacji, każdy kurs jest dopasowany do preferencji studenta. Młodzież na początku przechodzi testy kwalifikacyjne w celu dopasowania ich do odpowiedniej grupy językowej. A po jego ukończeniu otrzymuje stosowny certyfikat cieszący się uznaniem na rynku pracy. Istnieje możliwość wyboru najdogodniejszego terminu wyjazdu, intensywności kursu czy czasu jego trwania. Kursant ma pełną kontrolę nad wyborem chociażby miejsca swojego zakwaterowania, czy to w akademiku, apartamencie czy u rodziny goszczącej. Nieduże grupy międzynarodowe z pewnością sprzyjają nauce i zachęcają do konwersacji. Nastolatek z pewnością podczas wyjazdu nabiera pewności siebie, samodzielności, dojrzewa do wejścia w dorosłość. Sam bowiem decyduje o swoim czasie, wybiera zajęcia dodatkowe, które odpowiadają jego pasjom. Zawiera nowe znajomości, które mogą okazać się niezwykle przydatne w życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym. Poznaje inny świat, zwiedza, a wspomnienia pozostaną z nim na całe życie. Wypoczynek połączony z pogłębianiem swoich umiejętności językowych wydaje się w tym przypadku, być najlepszym rozwiązaniem.

 

                                                                                                                                                   Ilona Jarczewska

Zobacz także: