USA otwiera granicę!

11 października 2021 r.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla podróżnych, którzy z niecierpliwością oczekują otwarcia granic Stanów Zjednoczonych. Przeszło przez półtora roku mieszkańcy strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajów nie mieli możliwości wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Finalnie, rząd amerykański ogłosił, że z dniem 8 listopada wjazd na teren USA będzie możliwy, jednak pod pewnymi warunkami. Jakimi? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Dotychczas obowiązujące zasady wjazdu

Aktualnie przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych mogą osoby, które nie należą do kategorii osób przybywających z krajów wskazanych w rządowych Proklamacjach oraz członkowie rodziny obywatela USA, stali rezydenci oraz członkowie rodzin stałych rezydentów. Dopuszczalny jest także wjazd osób spełniających kryteria dla tzw. "ważnego interesu narodowego". Dla wszystkich innych osób wjazd na teren tego imponującego państwa jest na tą chwilę niedozwolony. Ponadto osoby z powyższej listy, które mają zgodę na przekroczenie granic,obowiązują także restrykcje: wszyscy podróżni powyżej 2 roku życia muszą okazać negatywny wynik testu na Covid-19 lub przedstawić pozytywny wynik testu wraz z zaświadczeniem lekarskim poświadczającym wyzdrowienie. Przy czym test z wynikiem potwierdzającym zakażenie, nie może zostać wykonany później niż 90 dni przed planowanym przyjazdem.

panorama Nowy Jork
Zmiany w podróżowaniu do USA

Dotychczas kraj był zamknięty dla dużej rzeszy turystów z całego świata, jednak zgodnie z zapowiedziami administracji Joe Bidena, od 8 listopada wjazd na teren USA będzie możliwy dla podróżnych m.in. z UE i Wielkiej Brytanii (a także z Chin i Brazylii), którzy przedstawią poniższe trzy dokumenty:

  • paszport Covid, potwierdzający przyjęcie pełnej dawki szczepionki przeciwko Covid-19
  • negatywny wynik testu Covid-19 przeprowadzony do max 72 godzin przed przylotem (dozwolony m.in. test PCR lub test antygenowy) lub dokumentację wyzdrowienia wraz z pozytywnym wynikiem testu, który został wykonany najpóźniej na 90 dni przed wylotem
  • dokument lokalizacyjny (dokładne informacje kontaktowe oraz adres pod którym będziemy przebywać)

Rozluźnienie zasad granicznych dotyczy wyłącznie podróży drogą lotniczą. Może pojawić się również konieczność wypełnienia dodatkowych dokumentów w przypadku poszczególnych stanów, które mogły narzucić własne restrykcje. Jednak opierają się one głównie na wypełnieniu uzupełniających dokumentów. I tak np. udając się do Nowego Jorku dodatkowo należy wypełnić formularz New York State Traveler Health Form. W związku z powyższym przed wylotem musimy sprawdzić jakie wymogi należy spełnić wjeżdżając na teren docelowego stanu. Powyższe zasady mają obowiązywać w tym samym zakresie dla wszystkich podróżnych, niezależnie od tego, z jakiego kraju przylatują. Amerykanie powracający do swojego kraju także muszą przejść test na koronawirusa w ciągu jednego dnia przed podróżą, a potem wykonać kolejny – już po przyjeździe.
Natomiast w dalszym ciągu osoby niezaszczepione nie będą mogły wjechać na teren USA.

Podróżnych przybywających do Stanów Zjednoczonych, którzy okazali niezbędne dokumenty, nie obowiązuje kwarantanna. Niemniej jednak w przypadku, gdy zachorujemy na Covid-19 podczas pobytu, będziemy musieli odbyć ją na miejscu. Może się okazać, że trzeba będzie ponieść koszt pobytu w izolacji (zakwaterowanie+wyżywienie), dlatego też warto posiadać ubezpieczenie, które pokryje powstałe zobowiązania. Samoizolacja trwa 10 dni i może być skrócona po 7 dniach, jeżeli wynik testu na Covid-19 wyjdzie negatywny.

kanion USA

Stany Zjednoczone = podróż marzeń

USA to trzecie co do wielkości państwo na świecie, stąd też jego naturalne granice wyznacza Ocean Atlantycki wraz z Pacyfikiem. Jest to kraj, który jest niespełnionym marzeniem wielu ludzi. Jednak warto odwiedzić ten odległy kontynent, którego uroki bezwątpienia zrekompensują długi lot.
Miłośnicy błogiego lenistwa nad brzegiem oceanu czy turyści żądni wrażeń, z pewnością znajdą tu wszystko czego potrzebują. Nowy Jork - złożony z pięciu światowej sławy dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Każda z tych dzielnic posiada niesamowity klimat i masę atrakcji, do tego stopnia, że mogłaby stanowić odrębne miasto. Poza granicami naszego kraju, to tutaj można spotkać największą populację Polaków. Jest to najbardziej zróżnicowane językowo miasto, w którym mówi się ponad 800 językami. To miasto nigdy "nie śpi"! Central Park- olbrzymie tereny zielone usytuowane w samym centrum oraz Statua Wolności z punktem widokowym znajdującym się w koronie. To wszystko trzeba zobaczyć. Jak USA to na pewno musimy odwiedzić "Miasto Aniołów". Los Angeles i jego dzielnica Beverly Hills to synonimy przepychu. Zamieszkujący tam celebryci, ezgotyczna roślinność i równo przycięte, niesamowicie zielone trawniki - to pierwsze nasze skojarzenia z tym bajecznym miastem. Jednak czym byłyby Stany Zjednoczone bez Miami? Przepiękne plaże i kystaliczna woda oceanu, to krajobraz znany z najlepszych katalogów.

promenada Floryda

"Amerykański sen" tak po krótce można opisać odczucia, których doznajemy będąc w Ameryce. W swojej ofercie również posiadamy ten kierunek podróży. Jest to jedno z bardziej niesamowitych miejsc do nauki języka angielskiego >>> kursy w USA

 

Zobacz także: