Największe atrakcje USA . Czy wiedziałeś, że...?

2 marca 2022 r.

Największym atutem Stanów Zjednoczonych jest bez wątpienia ich różnorodność zarówno kulturowa, architektoniczna jak i krajobrazowa. Ogromne parki narodowe, obszary pustynne, plaże kontrastują z górskimi pasmami i terenami polarnymi, drapaczami chmur czy opuszczonymi miasteczkami. USA posiada wiele miejsc, które warto odwiedzić. My odniesiemy się do tych najpopularniejszych destynacji i mamy nadzieję, zaintrygujemy Cię niektórymi faktami.

Stany w USA

Mapa stanów w USA. W rzeczywistości Alaska jest ponad dwukrotnie większa od Teksasu.

Stany Zjednoczone to trzecie co do wielkości państwo na świecie. Jego stolicą jest Waszyngton, a największym miastem Nowy Jork. Składa się z 50 stanów i jednego Dystryktu Kolumbii. Najmłodszym stanem są Hawaje, zostały one włączone do USA jako ostatnie w 1959 r. Z kolei najmniejszym stanem o zarazem niegdyś najdłuższej nazwie jest Rhode Island. Do 2020 roku oficjalna jego nazwa brzmiała State of Rhode Island and Providence Plantations. Dla przeciwwagi, zdecydowanie największym stanem jest Alaska (jest ponad pięciokrotnie większa od Polski). Jednak okazuje się, że jest to zarówno najmniej zaludniony obszar. Dzieje się tak ponieważ na jej terenie znajduje się aż 30 różnych pasm górskich, 100 000 lodowców, tysiące rzek i kilka milionów jezior! Zdobyć tam można najwyższy punkt w Ameryce Północnej, szczyt Denali (McKinley, 6194 m n.p.m.). Alaska zajmuje niemalże jedną piątą część całego kraju! Laureatem drugiego miejsca jest już od wielu lat Teksas, jednak w porównaniu z “lodową krainą”, nie ma żadnych szans. Z kolei biorąc pod uwagę zaplecze finansowe, poziom życia i wszelkie udogodnienia, do najbogatszych stanów zaliczamy Kalifornię, a do najbiedniejszych - Vermont. 
Jednak co ciekawe, nie we wszystkich stanach, najpopularniejszym używanym językiem jest angielski. Skądinąd, USA nie posiada określonego języka urzędowego. Najpopularniejszym językiem zaraz po angielskim jest hiszpański, a dalej w kolejności chiński, francuski, tagalski i wietnamski. Tak na przykład w Nowym Jorku bardzo często usłyszymy dialekt chiński, a w Louisianie, francuski. To właśnie w tych luizjańskich rejonach tajemnicze wierzenia voodoo są najbardziej rozpowszechnione i dalej kultywowane.
W USA znajdują się aż 63 parki narodowe, przy czym 9 z nich znajduje się we wspomnianej Kaliforni. Na drugim miejscu plasuje się Alaska, z ośmioma parkami. Nagromadzenie tak znanych parków narodowych w tych rejonach jest naprawdę imponujące. 
Śledząc informacje zza oceanu, można dowiedzieć się, że Portoryko nieformalnie, “hipotetycznie” klasyfikowany jest jako 51 stan. Portorykańczycy są obywatelami Stanów Zjednoczonych, jednak ostatecznie, do tej pory formalny status tego terytorium nie został oficjalnie potwierdzony.
Dystrykt Kolumbii, czym jest i dlaczego nie został sklasyfikowany jako stan?
A więc jest to tzw. korporacja miejska składająca się z Waszyngtonu D.C.- stolicy, miasta Georgetown oraz hrabstwa Waszyngton. Powstał on na skutek sporów, o to, gdzie ma znajdować się stolica USA. Wówczas postanowiono wykupić tereny od Maryland oraz Virginii i na bardziej “neutralnym”, rządowym gruncie ustanowić stolicę. Dystrykt Kolumbii, w którym leży stolica, rządzi się zwyczajowo prawami centralnymi, a nie stanowymi, które są ogólnie przyjęte dla reszty stanów.

Flaga

Ciekawostki na tema flagiStatua Wolności na tle obecnie obowiązującej flagi USA.

Amerykańska flaga jest prawdopodobnie najbardziej znaną flagą na świecie. Widnieje na niej 13 pasów, a w górnym, lewym roku na niebieskim tle w równych odległościach rozmieszczonych jest 50 białych gwiazdek. 7 pasów czerwonych i 6 białych, reprezentuje 13 pierwotnie założonych kolonii, a gwiazdy - liczbę stanów USA. Jej potoczna nazwa to Stars and Stripes (Gwiazdy i Pasy). Do tej pory przeszła aż 26 zmiany w wyglądzie, aby otrzymać dzisiejszą wersję wizualną. Ostatnia zmiana miała miejsce w 1960 r., po przyłączeniu do USA Hawajów. Biel oznacza czystość i niewinność, czerwień – niezłomność i męstwo, a błękit – czujność, wytrwałość i sprawiedliwość. Istnieje kodeks, który określa ścisłe zasady jak należy obchodzić się z flagą. Dla Amerykanów jest to ogromnie ważny symbol narodowy.

Waszyngton 

Pełna nazwa stolicy USA to Washington D.C. czyli District of Columbia. Obywatele tego miasta mówią, że pochodzą z Washington D.C. lub w skrócie z D.C. W przypadku, gdy ktoś nieprecyzyjnie określi, iż mieszka w Waszyngtonie, większość Amerykanów odbierze to jako fakt, iż pochodzi ze stanu Waszyngton. Dla nas może wydawać się zbyteczne dodawanie do nazwy skrótu “D.C.”, jednak jak się okazuje, jest to istotna informacja.
Waszyngton D.C. jest rajem dla turystów, ponieważ nie ma drugiego takiego miasta na świecie, gdzie można całkowicie bezkosztowo zwiedzić aż tyle muzeów, w tym Kapitol oraz Biały Dom. Na uwagę zasługuje także tutejsze metro, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. Dużą wagę przyłożono do jego wizualnego aspektu. Główny projektant przed szkicem, odwiedził wiele różnych krajów w poszukiwaniu inspiracji. Jak widać, swoje zadanie wypełnił doskonale.
A teraz chyba największa niespodzianka! W Waszyngtonie nie ma drapaczy chmur. Ustanowione kiedyś prawo głosi, że konkretny budynek może być tylko o 6 metrów wyższy niż mierzy szerokość ulicy przy której się znajduje. Pomimo, że jest to stolica kraju słynącego m.in. z okazałych wieżowców, tutaj ich nie znajdziemy.
Miano “miasta kwitnącej wiśni” na pozór kojarzyć się może z Japonią, jednak w rzeczywistości to ta amerykańska stolica została okrzyknięta “The city of cherry blossoms”. Co roku na wiosnę, miasto zalewa fala tych spektakularnych biało-różowych kwiatów okalających gałęzie kilku tysięcy japońskich drzew. Od przeszło stu lat odbywa się tutaj Festiwal Kwitnącej Wiśni. 

Ciekawostki na temat Waszyngtonu
Biały Dom - oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydenta USA.

Które miejsca warto odwiedzić w D.C.?

Z pewnością w naszym planie podróży nie może zabraknąć zwiedzania 170 metrowego pomnika Waszyngtona, upamiętniającego prezydenturę George’a Washingtona. W momencie ukończenia prac budowlanych, do 1889 r. był najwyższą budowlą na świecie. Jego rekord przebiła jednak w niedługim czasie Wieża Eiffela.
Biały Dom jest oficjalną siedzibą prezydenta USA. Z tego też względu jest to najlepiej strzeżone miejsce. Przez całą dobę nad bezpieczeństwem czuwa słynny Secret Service. W promieniu 50 km zamknięta została także przestrzeń powietrzna, a obiekty które złamią ten zakaz, zostaną zestrzelone.
Pentagon (tłumacząc z angielskiego oznacza “pięciokąt”) jest siedzibą departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Jest zbudowany na planie pięciokąta, stąd pochodzi jego nazwa. Jako budynek biurowy, który nie jest wieżowcem, jest to największy budynek biurowy na świecie uwzględniając ogromną ilość pomieszczeń. Jego korytarze rozpościerają się na łącznej długości 28 km!
Kolejny punkt na mapie turystycznej to Kapitol, który jest częścią parlamentu. Jego bryła jest niezwykle popularna w Stanach, dlatego wiele budynków rządowych jest wzorowanych właśnie na niej.
Na miłośników historii i kultury czeka największa biblioteka na świecie, która w swoich zbiorach posiada ponad 170 miliony eksponatów. Biblioteka Kongresu oficjalnie nie jest biblioteką narodowa, ma ona służyć członkom Kongresu, jednak wszystkie nowe publikacje, które ukazują się w USA trafiają właśnie do niej. To od jej decyzji zależy czy dana książka zostanie dodana do zbiorów czy będzie przekazana do innych bibliotek. 

Chicago “wietrzne miasto”

Ciekawostki na temat Chicago
Widokówka Chicago.

Silnie wiejące wiatry znad jeziora Michigan przyczyniły się do ochrzczenia tego miasta mianem “wietrznego miasta”. Chyba największą ciekawostką dotyczącą tego miasta jest fakt, iż to miasto zamieszkuje największa populacja Polaków, zaraz po Warszawie. Stąd też znajdują się tu najważniejsze siedziby władz Polonii, polskie fundacje, organizacje zawodowe, religijne, muzea, a nawet teatry. Płynie tutaj rzeka Chicago, która jako jedyna płynie wstecz. Za sprawą wysoce inwazyjnego projektu, skierowana ją w stronę rzeki Missisipi, gdzie pierwotnie płynęła w odwrotnym kierunku. Molo Navy Pier i deptak, przy którym cumuja statki z turystami, które przemierzają mile po rzece pośród wieżowców. Wycieczka wodną taksówką to nie lada atrakcja turystyczna. 
Chicago to miasto pełne wszystkiego “naj”. Cztery z dziesięciu najwyższych wieżowców w Stanach Zjednoczonej Ameryki, wybudowano właśnie w “wietrznym mieście”. Jeden z nich to Willis Tower posiadający 108 pięter i mierzący w najwyższym punkcie 520 metrów. Turyści mogą wjechać na 103 piętro i podziwiać rozległą panoramę tej biznesowej metropolii. Western Avenue jest z kolei najdłuższą ciągłą ulicą świata o łącznej długości niemalże 37 km. Warto udać się także w okolice Fontanny Buckinghama, znanej z wielu ekranizacji. Posiada ona nieprzypadkowy kształ, bowiem imituje jezioro Michigan.

Nowy Jork

Ciekawostki na temat Nowego Jorku
Nowy Jork, a w środku Central Park.

Nowy Jork pod koniec XVIII wieku był stolicą USA. Jego oficjalna nazwa to The City of New York. To tu znajdują się wielkie atrakcje turystyczne. Żółte taksówki to motyw, który dominuje na nowojorskich ulicach i jest rozpoznawany na wszystkich kontynentach. Karoseria taksówek może być pomalowana jedynie w ściśle określonych odcieniach żółci, a na dachu są oznaczenia świetlne. W nowojorskim metrze możemy często napotkać muzyków, grajków i artystów, jednak aby mogli tam występować, muszą najpierw przejść casting przed specjalną komisją. Wydaje się to absurdalne, jednak z racji na ogromny popyt na zbieranie w ten sposób funduszy i poniekąd sławy, Nowy Jork musiał znaleźć sposób, aby zapewnić pasażerom i artystom, godne warunki. 
Times Square jest głównym ośrodkiem światowego przemysłu rozrywkowego. Umiejscowiony jest na skrzyżowaniu Broadwayu i Seventh Avenue. Jego uroki zostały dostrzeżone przez wielu producentów filmowych. Zamieszczony jest tam największy ledowy znak na świecie o wysokości 11 metrów. To właśnie tu odbywa się opadanie kuli w noc sylwestrową, które ogląda 100 milionów ludzi z różnych zakątków globu.
Wall Street jest to ulica, która skupia głównie instytucje finansowe, łącznie z największa giełdą papierów wartościowych.
Manhattan jest jedną z tętniących życiem dzielnic Nowego Jorku. W odróżnieniu od reszty miast, bardzo rozwinięty jest tu transport publiczny, ponieważ aż 72% mieszkańców dojeżdża do pracy w ten sposób, podczas gdy w reszcie kraju tylko kilka % wybiera autobusy.
Central Park to olbrzymi park, którego powierzchnia jest większa niż połączone ze sobą tereny Watykanu i Monako. Został stworzony na potrzeby mieszkańców, którym brakowało miejsca do wypoczynku i rekreacji. Poniekąd również chodziło o zwiększenie w ten sposób, wartości okolicznych nieruchomości. Początkowo był to teren bagnisty i po ponad 15 lat stał się zieloną oazą. 
Budynek Empire State Building jest to 102-piętrowy wieżowiec, który posiada własny kod pocztowy (10118). Zaskakujący jest fakt, że został on wzniesiony zaledwie w przeciągu 13 miesięcy. Pierwotnie budek miał służyć jako port dokowania sterowców, jednak jak to często bywa, realia okazały się inne i silne wiatry, które występują na tej wysokości skutecznie uniemożliwiły manewry maszynom lotniczym.
Na koniec, nie zapominamy także o Statule Wolności znajdującej się na Liberty Island. Jest to symbol wolności podarowany przez Francuzów upamiętniający przymierze narodów w czasie wojny o niepodległość USA. Kobieca postać to rzymska  bogini wolności, a siedem kolców znajdujących się na koronie statuy to odniesienie się do liczby kontynentów. Ma 93 metry wysokości i na górę można dostać się po schodach. 

Los Angeles “miasto aniołów”

Ciekawostki na temat Hollywood
Napis Hollywood na zboczu góry Lee.

Pierwsza nazwa Los Angeles w tłumaczeniu brzmiała „Miasto naszej pani królowej aniołów nad rzeką Porciuncula”. Wzdłuż tego kalifornijskiego wybrzeża ciągną się kilometry piaszczystych plaż. To kolebka przemysłu filmowego i światowa stolica rozrywki. W latach 20 powstało tu aż 80% wszystkich filmów produkowanych na świecie.
Będąc w LA nie można nie odwiedzić Hollywood. Jego nazwa jest rozpowszechniona na całym globie dzięki napisowi “Hollywood” znajdującym się na zboczu góry Lee. Chociaż początkowo miała być wyłącznie reklamą firmy deweloperskiej “Hollywoodland” promującą tereny mieszkalne, z czasem napis stał się nieodłącznym elementem krajobrazu i mieszkańcy zaczęli się z nim mocno utożsamiać. Po odjęciu ostatnich czterech liter, napis stał się symbolem Hollywood,a  każda z liter ma swojego sponsora. Niegdyś za jedną z liter “L” mieszkał mężczyzna odpowiedzialny za wymianę tysięcy żarówek rozświetlających napis.
Hollywood Walk of Fame, aleja gwiazd show-biznesu wzdłuż, której wtopionych jest 2600 pięcioramiennych gwiazd z nazwiskami samych znakomitości. Każdego roku przyznaje się aż 20-24 gwiazd. Swoje gwiazdy mają osoby fizyczne, ale i również animowane oraz zwierzęta. Wyróżnienie to można uzyskać kilkakrotnie w zależności od kategorii, jednak nie jest to darmowe przedsięwzięcie. Aby odsłonić płytę, należy najpierw zainwestować kilkadziesiąt tysięcy dolarów. 
Z kolei w Beverly Hills często osiedlają się znane osobistości. Jest synonimem luksusowego życia, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się tu liczne plantacje fasoli. Przy najbogatszej ulicy Beverly Parck Circle, średni koszt domu wynosi 16,5 mln USD. Znajduje się tu także The Cheese Store, w którym sprzedaje się 500 gatunków sera.
Na koniec podróży warto odpocząć na złotych plażach Malibu i oddać się ciepłym kąpielom w Pacyfiku. W cieniu palm można podziwiać skaliste przylądki i liczne zatoczki.

 

Ilona Jarczewska

 

 

Zobacz także: